Latvija parakstījusi līgumu par pievienošanos Eiropas Kodolpētniecības organizācijai CERN

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 6 mēnešiem.

Latvija asociētās dalībvalsts statusā pievienojusies prestižajai Eiropas Kodolpētniecības organizācijai (CERN). Tas nozīmē, ka Latvijas zinātniekiem un uzņēmējiem pavērsies jaunas iespējas. 

Premjerministrs Krišjānis Kariņš (“Jaunā Vienotība”) un Eiropas Kodolpētījumu organizācijas (CERN) ģenerāldirektore Fabiola Džanoti trešdien, 14. aprīlī, parakstīja līgumu par Latvijas pievienošanos CERN asociētās dalībvalsts statusā. Līguma parakstīšanā piedalījās arī izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska. 

Vēl palicis pēdējais solis – līguma ratifikācija Saeimā, kas, iespējams, notiks vasarā. 

Dalība CERN būs būtisks atspēriens Latvijas zinātnei un industrijai, jo valsts pievienojas vienam no izcilākajiem zinātnes centriem pasaulē. Latvijas zinātniskajiem institūtiem būs tiesības piedalīties lielos starptautiskos pētījumos. Ieguvēji būs arī rūpniecības nozaru pārstāvji, jo uzņēmēji varēs piedalīties CERN iepirkumos, piegādājot centram nepieciešamās preces un pakalpojumus. 

Latvijas valdībai ik gadu Eiropas Kodolpētniecības organizācijas budžetā būs jāmaksā biedra nauda – 860 000 eiro, taču šī nauda atgrieztos atpakaļ pasūtījumu veidā. 

Dalībvalstīm ir brīvi pieejamas CERN jaunākās tehnoloģijas, kuras var ieviest ražošanā un pielietot medicīnā, informācijas tehnoloģijās, enerģētikā un vides aizsardzībā. 

Iegūstot asociētās dalībvalsts statusu, Latvija gūs atdevi no CERN gan izglītībā un zinātnē, gan ekonomikā un uzņēmējdarbībā. Latvija piedalīsies organizācijas augstākās lēmējinstitūcijas – padomes – darbā, kā arī strādās CERN Finanšu un Zinātnes komitejā. Latvijas zinātniekiem būs iespēja slēgt darba līgumus ar CERN, piedaloties centra zinātnes projektos, savukārt topošie zinātnieki – doktoranti – varēs savus doktora darbus izstrādāt CERN un arī piedalīties CERN vasaras skolās, gūstot vērtīgu pieredzi un iespēju strādāt ar pasaules spēcīgākajiem zinātniekiem.

Latvijas skolēni un skolotāji varēs piedalīties izglītības programmās – apmeklēt CERN un papildināt savas zināšanas par augstas enerģijas daļiņu fiziku un visdažādākajām tehnoloģijām. Tāpat ieguvēji būs industrijas pārstāvji, jo viņiem būs iespēja piedalīties CERN iepirkumos, piegādājot centram nepieciešamās preces un pakalpojumus. Lai palīdzētu uzņēmējiem, Latvijai būs arī savs koordinators sadarbībai ar industriju, un viņa pienākumos būs nodrošināt Latvijas uzņēmējus ar nepieciešamo informāciju par CERN iepirkumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti