ĪSUMĀ:
- Latvija iegādāsies vēl 1,1 miljonu "Pfizer/BioNTech" Covid-19 vakcīnu.
- Jau otrajā ceturksnī sagaidāms 412 000 vakcīnu devu.
- Pavļuts saka, ka 2. ceturksnī gaidāma 1,8 miljonu Covid-19 vakcīnu devu piegāde.
- Veselības ministrija gatavojas masveida vakcinācijai no aprīļa.
- Premjers atvainojas sabiedrībai par līdzšinējiem vakcinācijas procesa trūkumiem.
Pēc viņa teiktā, nozīmīgs daudzums tiks piegādāts otrajā ceturksnī – no aprīļa līdz jūnijam. Veselības ministrijā informēja, ka otrajā ceturksnī varētu saņemt pirmo piegādi ar vairāk nekā 412 000 vakcīnu devām.
Kariņš norādīja, ka, skaitot visu ražotāju potes, otrajā ceturksnī Latvija saņems 2 miljonus vakcīnu, kas pietiktu miljonam cilvēku. Tādējādi Veselības ministrijas iestādēm jābūt gatavām sākt masveida vakcināciju no 1. aprīļa.
Veselības ministrs Daniels Pavļuts ("Attīstībai/Par!") apliecināja,
ka ir reālistiska prognoze otrajā ceturksnī sagaidīt 1,8 miljonus Covid-19 vakcīnu, ja vien nenotiks kaut kas negaidīts.
Piegādēm augot, masveida vakcinēšanu organizēs arī lielās zālēs. Nepieciešamības gadījumā organizēs arī šo vakcīnu uzglabāšanai un pārvietošanai papildu nepieciešamo saldēšanas iekārtu iegādi.
"Tas būtiski ļauj palielināt mūsu cerības jau šī gada turpmākajos mēnešos ļoti lielu vakcīnu apjomu ieraudzīt Latvijā. Jau no aprīļa mūs sagaida lielākas piegādes, plānojam iziet plānoto vakcīnu apjomu no 100 000 nedēļā," stāstīja Pavļuts.
Lai nodrošinātu tik lielu vakcinācijas tempu, visticamāk, būs jāveido nacionālas nozīmes vakcinācijas centri – līdzīgi tādiem, kas jau ir, piemēram, Lielbritānijā, kur potē arī sporta zālēs. Lai masveida vakcinācija varētu notikt, Veselības ministrija strādājot ar partneriem – pašvaldībām, kā arī privātajām veselības aprūpes iestādēm –, un plānojot arī, kādas izmaiņas likumos būs nepieciešamas.
Kariņš uzsvēra, ka ir redzama gaisma tuneļa galā un krietna Latvijas sabiedrības daļa jau līdz otrā ceturkšņa beigām būs vakcinēta pret Covid-19.
Viņš arī atvainojās cilvēkiem, kuri ir saskārušies ar informācijas trūkumu un neizpratni saistībā ar vakcināciju pret Covid-19.
"Nav vienas maģiskas formulas, kā šādu darbu labāk paveikt, īpaši piecu partiju koalīcijā. Mēs izprotam un izjūtam frustrāciju daudzos cilvēkos, jo šī krīze ieilgst, kas, protams, atspoguļojas arī ministros un politiskajās partijās. Bet ir gaisma tuneļa galā. Mēs mērķtiecīgi ejam uz vakcināciju. Mums kā valdībai jākoncentrējas, lai ir skaidrs vakcinēšanās process, lai cilvēki saprastu par vakcinējamo rindām, vakcinēšanas vietām, par ko šobrīd bieži nav skaidrības. Tas mums ir jāuzlabo, tas pats par sevi. Tas dos mums iespēju atgriezties pēc iespējas normālākā sadzīvē," sacīja premjers.
Veselības ministrijā norādīja, ka "Pfizer/BioNTech" vakcīnu iegādes iespēja radusies pēc Eiropas Savienības un vakcīnu ražotāju sarunām. Tā kā iespējams saražot vairāk vakcīnu, papildu devas saņems tās dalībvalstis, kas iepriekš saņēmušas mazāku vakcīnu daudzumu.
KONTEKSTS:
Līdz šim Eiropas Savienībā reģistrētas trīs vakcīnas pret Covid-19, ko izstrādājuši uzņēmumi “BioNTech/Pfizer”, “Moderna” un “AstraZeneca”.
Latvija ir pieteikusies uz septiņu ražotāju – “BioNTech”/”Pfizer”, “Moderna Biotech Spain”, “AstraZeneca”/Oksfordas Universitāte, “Janssen” (“Johnson&Johnson”), “CureVac”, “Novavax” un “Valneva” izstrādātām vakcīnām.
Ieskaitot potes, par kuru iegādi valdība lēma 4. martā, kopumā Latvija rezervējusi 7,69 miljonus vakcīnu pret Covid-19. Tā kā katram cilvēkam vajadzīgas divas devas, ar tām var sapotēt 3,8 miljonus iedzīvotāju. Eiropas Savienībā ir vienošanās, ka neizpotētās vakcīnas atvēlēs valstīm, kurām vakcīnas nav tik pieejamas.