Tā ir gluži kā diagnostikas programma, kuru lieto autoservisos, lai konstatētu problēmas - tā īsumā savu radīto produktu raksturo uzņēmuma “Edurio” pārstāvji. Tiesa automašīnu vietā šoreiz tiek vērtēts izglītības process.
Anonīmā aptaujā, kura aizņem tikai desmit minūtes, skolnieki atkarībā no vecuma grupas, atbild gan uz jautājumiem par to, cik saprotams viņiem ir mācību process un skolotāja skaidrotais, vai viņi saprot, kādēļ mācās konkrēto vielu, cik aktīvi stundās strādā skolotājs un kā klase izturas pret pedagogu. Svarīga sadaļa ir pašu skolnieku ieteikumi mācību procesa uzlabošanai.
“Tas ir monitorēšanas un komunikācijas rīks, lai skolotāji paši saprastu vairāk,” saka “Edurio” produktu direktors Gatis Narvaišs.
“Ikdienā klasē kaut kādas sajūtas ir – ir atzīmes, bet ir lietas, kas paliek neredzamajā zonā. Šī platformas anketas ir anonīmas, skolēni izstāsta vairāk nekā ikdienas komunikācijā ar skolotājiem,” skaidro Narvaišs.
“Edurio” izmantošana ļauj iegūt atgriezenisko saiti ne tikai par skolotāju darbu no skolēniem un viņu vecākiem. Arī skolotāji vērtē gan skolēnus, gan viņu vecākus, gan skolu.
Rīgas Angļu ģimnāzijā šis rīks tiek lietots kopš pagājušā gada nogales. Direktore Maija Kokare stāsta, ka iegūtie dati uzreiz atklāj problēmas un parāda pedagogu darba stiprās un vājās puses. Pateicoties tam, skolas vadībai izdevies uzlabot mācību procesu.
Piemēram, aptaujas parāda, ka klasē skolēnu temps ir pusi uz pusi, pusei - par ātru, pusei - par lēnu, atklāj direktore.
Gudri lietojot, ar “Edurio” var gūt efektīvus rezultātus, uzskata Kokare. Šobrīd šo rīku izmanto 60 Latvijas skolas. Pozitīvi jauno rīku vērtē arī Izglītības un zinātnes ministrijā, kas apsver iespēju šo platformu piedāvāt visām Latvijas skolām – līdz ar to nevarēs teikt, ka nav sistēmas pēc kā vērtēt skolu kvalitāti. Vajadzīgas vien finanses.
Ministrija jau uzrakstījusi vēstuli Eiropas Komisijai, lai atbalstītu jauno uzņēmēju iespēju iegūt līdzekļus no “Horizon 2020” programmas, lai viņi varētu šo programmu attīstīt, veikt aprobāciju un prezentēt valsts līmenī, stāsta Izglītības un zinātnes ministrijas pārstāve Laura Zaharova.
Pēc aizvadītajā pusgadā veiktās testēšanas, “Edurio” sistēmu Latvijā ieviesušas Ventspils un Siguldas pašvaldību izglītības pārvaldes. Tiesa pašu izstrādātāju ambīcijas ir daudz plašākas. Šobrīd “Edurio” jau testē vairākas Eiropas valstu mācību iestādes, tostarp prestižā Ītonas koledža Lielbritānijā. Tāpat sistēma ieinteresējusi ASV, Brazīlijas un Indijas mācību iestādes.