Latvijā top Santjago ceļa posms

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem un 4 mēnešiem.

Viens no populārākajiem svētceļojuma maršrutiem Eiropā ir Santjago jeb Svētā Jēkaba ceļš. Tā galamērķis ir Santjago de Kompostelas katedrāle Spānijā. Drīzumā ceļu būs iespēja uzsākt arī Latvijā - pa speciāli izveidotu maršrutu 320 kilometru garumā, kas sāksies Valkā un noslēgsies Žagarē. Maršruts vēl tikai top, bet jau tagad par to esot liela interese – tā stāsta Latvijas Svētā Jēkaba ceļa asociācijas pārstāvji.

Latvijā top Santjago ceļa posms
00:00 / 05:48
Lejuplādēt

Pirms deviņiem gadiem veikta Latvijas Radio bija klāt svētceļnieka Bruno Skaras sagaidīšanā Rīgas lidostā.Bruno patiešām bija izdarījis ko īpašu - kājām mērojis vairāk nekā 3000 kilometru no Latvijas cauri visai Eiropai uz Spānijas lielāko svētvietu – Satjago de Kompastella. Toreiz

viņš sacīja: „Tas bija mans dzīves sapnis, ko es vēlējos īstenot. Es to esmu piepildījis, un tas arī ir tas lielākais garīgais ieguvums”.

Bruno ir viens no ļoti retajiem, kas Santjago ceļu nogājis no pašas Latvijas, visbiežāk šo ceļu cilvēki uzsāk Francijā, Portugālē un Spānijā, kur izveidoti tā sauktie oficiālie maršruti. Tie ir ļoti populāri arī Latvijas iedzīvotāju vidū.

Divas reizes ceļā devusies Iveta Mielava. Pirms diviem gadiem gājusi franču ceļu, bet šī gada sākumā – startu sākusi Portugālē.

„Man gribējās mazliet pabūt vienai, kā tagad moderni saka – pabūt ar sevi. Un, lūk, tā atrašanās tālumā, kur tu esi pilnīgi nekas, bez sakariem, bez telefona, bez interneta, tu esi tieši nekas. Cik tas ir daudz vai maz, lai katrs pats izspriež, bet

tā ir burvīga iespēja iepazīt sevi, savas domas. Un tu brīnišķīgi redzi sevi pasaulē, savus mīļos, savus darbus, savas attiecības. No tāluma tu fantastiski ieraugi to visu. Tu attīries pilnīgi no visa liekā.

Un priekš manis tas arī bija tas galvenais,” klāsta Iveta Mielava.

Uzzinot, ka nu arī Latvijā top oficiāls Santjago ceļa posms, Iveta Mielava izsaka cerību, ka tas pēc iespējas mazāk vedīs pa lielajiem ceļiem, jo par vienu no īpašākajām šī ceļa burvībām viņa uzskata iespēju iet tieši pa nelielām meža un pļavu takām.

Jā, par to daudz tiek domāts, veidojot ceļa posmu Latvijā – apliecina šīs iniciatīvas autori:

„Mani sauc Sandra Rone. Es esmu Latvijas Svētā Jēkaba ceļa asociācijas dibinātāja,'' saka Sandra, uz kuras biroja galda stāv svētā Jēkaba ceļa simbols. „Jā, gliemežvāks ir svētceļnieku simbols. Kā leģenda vēsta, tad virs Svētā apustuļa Jēkaba pīšļiem ir uzcelta katedrāle, un viņa kaps bija pārklāts ar šiem gliemežvākiem, tāpēc tas ir kā simbols, ko nes visi pie savām somām, atpazīšanas zīme, ka tie ir Santjago ceļa gājēji”.

Gliemežvāks Sandrai bijis līdzi visos svētceļojumos uz Spāniju, kurus viņa iet no 2014. gada divreiz gadā, un tagad viņa to liek pie somas, pētot arī Latvijas ceļus, kurus iecerēts iekļaut starptautiskajā Santjago ceļa maršrutā.

Pie šī posma izveides darbi sākās šī gada sākumā pēc lietuviešu iniciatīvas, kas savu posmu izveidojuši pirms trim gadiem.

Lietuvieši teikuši – jums jāturpina no tā punkta, kurā mēs beidzām, un Sandrai šī ideja bija ļoti tuva. Gada sākumā tika dibināta Latvijas Svētā Jēkaba ceļa asociācija, kurā apvienojās brīvprātīgie, kas arī ir lieli Santjago ceļa entuziasti un kuriem ir laba pieredze, lai šo ceļu Latvijā izveidotu ar pareizo sajūtu.


Pusgada laikā asociācija padarījusi daudz. Pēc rūpīgiem izpētes pārgājieniem pa visu Latviju  izveidots maršruts, kas tagad vēl jāsaskaņo ar visiem zemes īpašniekiem, lai to varētu pilnveidot un marķēt ar īpašajām Santjago ceļa zīmēm – kas ir dzelteni gliemežvāki uz zila fona.

„Ceļš ies no Valkas līdz Žagarei. No Valkas cauri visai Vidzemei, caur Valmieru, Cēsīm, Strenčiem, Siguldu, tad būs neliels pagrieziens uz jūru, tad ceļš vedīs uz Rīgu. Tālāk caur Tīreļpurvu uz Līvbērzi, Dobeli, Tērveti un lejā – uz Žagari. Ļoti cenšamies izvairīties no asfalta ceļiem, tas ir mērķis. Un tomēr dažkārt sanāk. Zemgalē ir viens posms 7 kilometri, kur nav nekādu citu variantu,” stāsta Sandra Rone.

Plānots, ka ceļam būs aptuveni 14 posmi, katrs aptuveni 20-30 kilometru garš, katrā posmā tiks iekļauti vērtīgi apskates objekti. Svarīgi pieturas punkti būs visu konfesiju baznīcas, jo Santjago ceļš tomēr ir kristietības idejā balstīts ceļš, kaut arī tajā iet visdažādāko uzskatu cilvēki.

Visā pasaulē tas pazīstams arī ar savām ekonomiskajām naktsmītnēm jeb alberģiem, un arī Latvijā tādas būs nepieciešamas, saka Sandra:

„Cilvēki iet ekonomiski, un tie nebūs hoteļi, bet ļoti vienkāršas naktsmājas. Par to mēs braucam un stāstām, lūdzam atbalstu no vietējiem, un ir jau izdevies atrast šīs ekonomiskās naktsmājas, kur cilvēks varētu pārnakšņot par 7-10 eiro.”


Ceļa posms top sadarbībā ar Eiropas Svētā Jēkaba ceļa federāciju, un tieši pēc Jāņiem Latvijas pārstāvji dosies uz federācijas ģenerālo asambleju, lai prezentētu paveikto gada laikā.

Jau tapšanas stadijā tas ieinteresējis dažādu valstu ceļotājus, visvairāk no Vācijas, Somijas un pat kādu ceļotāju no Dienvidāfrikas.

Sandra Rone ir pārliecināta, ka Latvijas ceļa posmam varētu būt liels pievilkšanas spēks, jo, piemēram, Lietuvā pirms trijiem gadiem izveidotais maršruts ir ļoti populārs.

Kad oficiāli to Latvijā atklās, vēl grūti prognozēt, jo viss ir jāizdara ļoti pārdomāti. Lietuvai, piemēram, sava maršruta izveide prasīja divus ar pusi gadus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti