Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (“Jaunā Vienotība”) skaidroja, ka repatriētajiem iedzīvotājiem būs obligāti jādodas pašizolācijā valsts norādītajās Covid-19 viesnīcās, un viņu uzturēšanos viesnīcās valsts apmaksās. Tāpat repatriētajiem būs jāveic obligāts Covid-19 tests.
„Ārlietu ministrijas organizētajos repatriācijas reisos, un tie nav tikai no Lielbritānijas, var gadīties vēl kāda valsts, cilvēkiem būs obligāti jāiziet pašizolācija valsts norādītās un valsts apmaksātās viesnīcās un jāveic valsts apmaksāts Covid-19 tests.
Tas nozīmē, ka, piemēram, cilvēki, kuri ieradīsies ar obligāto repatriācijas reisu no Lielbritānijas, nevarēs doties mājās un pašizolēties tur, kuri viņi vēlas,” uzsvēra ministrs.
Repatriācija tiks veikta tikai nopietnu iemeslu dēļ. Rinkēvičs norādīja, ka repatriēs tos, kuriem tiešām ir nopietni sociāli, juridiski vai humāni iemesli, piemēram, iztek juridiskais statuss, kas ļauj uzturēties Lielbritānijā, vai, piemēram, cilvēki tiešām bija komandējumā. Bet tas būs jāpierāda dokumentāli.
Ministrs norādīja, ka lēmumu par cilvēkiem, kuri tiks nogādāti no Lielbritānijas uz Latviju, pieņems Latvijas vēstniecība Lielbritānijā.
Rinkēvičs uzsvēra, ka pirmais reiss plānots tikai pēc Ziemassvētkiem. Šobrīd ministrijas rīcībā ir ziņas par 20 cilvēkiem, kuriem nepieciešama repatriācija, bet viņu skaits, iespējams, nedaudz pieaugs.
Rinkēvičs arī informēja, ka Baltijas valstis sadarbosies, lai rīkotu kopīgu repatriācijas reisu. Biļetes šim lidojumam nebūs nopērkamas.
Repatriāciju plāno arī Lietuva
Kopā ar pārējām Baltijas valstīm iespējas repatriēt savus pilsoņus no Lielbritānijas, ar kuru pārtraukta satiksme koronavīrusa jaunā paveida izplatības dēļ, meklē arī Lietuva. Par to paziņojusi Lietuvas premjerministre Ingrīda Šimonīte. Pēc viņas teiktā, tiks sniegta palīdzība tiem cilvēkiem, kuri iestrēguši Lielbritānijā darba vai citu svarīgu iemeslu dēļ, nevis tiem, kuri vēlētos apciemot dzimteni Ziemassvētku un Jaungada laikā.
Tikmēr Lietuvas prezidenta ekspertu komisijas pārstāve, Viļņas Universitātes profesore Edita Sužiedeliene pieļāva, ka jaunais vīrusa paveids varētu būt nonācis arī Lietuvā, tāpēc ir nepieciešams pastiprināt pārbaudes un ieceļotāju uzraudzību.
“Pēdējās nedēļās Lielbritānijā ir izplatījies jauns vīrusa paveids, un daudzas valstis jau ir reģistrējušas arī citas vīrusa variācijas.
Tāpēc ir pilnīgi iespējams, ka šī vīrusa paveids ir nokļuvis arī Lietuvā.
Mums būtu nepieciešams rūpīgi uzraudzīt no Apvienotās Karalistes iebraucošo cilvēku veselības stāvokli. To ir iespējams izdarīt, jo runa ir par dažiem tūkstošiem cilvēku. Ir jānodrošina, ka šie cilvēki iziet koronavīrusa testu. Jāzina, uz kurieni viņi dodas un kur atrodas viņu mājsaimniecības. Tam nevajadzētu būt ļoti sarežģīti,” sacīja Sužiedeliene.
KONTEKSTS:
Covid-19 uzliesmojuma laikā pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Valdība atkārtoti noteica ārkārtējo situāciju, kuras laikā bija stingrāki ierobežojumi. Par spīti tam saslimstība ar Covid-19 nebeidza pieaugt.
Valdība 1. decembrī lēma pagarināt ārkārtējo situāciju līdz 11. janvārim. Ierobežojumi ir tikpat stingri kā pavasarī – jāievēro “2+2” princips. Tas nozīmē, ka tikties drīkst tikai divi cilvēki no dažādām mājsaimniecībām, ievērojot divu metru distanci.
17. decembrī valdība apstiprināja papildu ierobežojumus rīkojumā Covid-19 izplatības mazināšanai, aicinot cilvēkus svētkos ievērot klusuma periodu. Tostarp noteikti papildu ierobežojumi tirdzniecībai. Ierobežoti arī klātienes pakalpojumi, kā arī par vienu nedēļu pagarināts skolēnu Ziemassvētku brīvlaiks.