Panorāma

Nesaskata pārkāpumus "Rīgas satiksmes" bijušās valdes rīcībā

Panorāma

Latvija grib iestāties "Scandiatransplant"

Latvija zaudē ECT

Latvija zaudē ECT lietā par 12 gadu ilgušo tiesvedību civillietā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem un 1 mēneša.

Eiropas Cilvēktiesību tiesas (ECT) Komiteja trīs tiesnešu sastāvā pasludināja spriedumu lietā pret Latviju, vienbalsīgi atzīstot, ka ir pieļauts Eiropas Cilvēka tiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijas tiesības uz taisnīgu tiesu pārkāpums saistībā ar civillietas izskatīšanu 12 gadu garumā, informēja Ārlietu ministrijā.

Pati ECT iesniegumu lietā “Andersone pret Latviju” saņēma 2011. gadā. Iesniedzēja sūdzējās par vairāk nekā 12 gadus ilgušo civillietas izskatīšanu nacionālajās tiesās.

Nu spriedumā ECT atgādināja, ka katras tiesvedības ilgums ir jāvērtē konkrētās lietas faktu gaismā un jāņem vērā tādi kritēriji kā lietas sarežģītība, iesniedzēju un kompetento iestāžu rīcība un procesā skartās intereses.

Tiesa secināja, ka iesniedzējas lieta nebija sarežģīta.

Lai gan iesniedzēja un viņas pārstāvis vairākas reizes neattaisnoti neieradās uz tiesas sēdēm, ECT ieskatā tas īpaši neietekmēja procesa kopējo ilgumu. Tāpat iesniedzējai bija jāparedz, ka, grozot sākotnējo prasības pieteikumu, lieta tiks skatīta no jauna. Iesniedzēja arī nebija ievērojusi likumā noteikto kārtību ekspertīzes nozīmēšanai un eksperta izdevumu apmaksai, kas nedaudz paildzināja lietas virzību tiesā.

Vērtējot kompetento iestāžu rīcību, ECT atzīmēja, ka nacionālās tiesas atlika lietas izskatīšanu deviņas reizes, kas pagarināja procesu par vairāk nekā trīs gadiem. ECT arī konstatēja vairāk nekā trīs gadus ilgus posmus, kad apelācijas un kasācijas instancēs lietā nenotika nekādas darbības, kas ievērojami paildzināja lietas izskatīšanu.

Ņemot vērā iepriekš minētos apsvērumus, ECT secināja, ka tiesvedība iesniedzējas gadījumā bija pārmērīgi ieilgusi un iesniedzējas lieta netika izskatīta saprātīgā termiņā. Šie secinājumi bija pietiekami, lai ECT konstatētu, ka noticis Konvencijas 6. panta 1. punkta – tiesības uz taisnīgu tiesu – pārkāpums.

Tieslietu ministrijā saistībā ar šo spriedumu norāda, ka notikušais tiks izvērtēts.

"Pēc Eiropas Cilvēktiesību Tiesas sprieduma pasludināšanas pirms astoņiem gadiem iesniegtās sūdzības sakarā valdībai tiks sagatavots ziņojums ar izvērtējumu par konstatētā pārkāpuma iespējamiem iemesliem un priekšlikumiem par nepieciešamo rīcību, lai turpmāk novērstu līdzīgus pārkāpumus. Šajos astoņos gados ir veiktas būtiskas reformas, lai paaugstinātu tiesu darba kvalitāti un efektivitāti, tostarp samazinātu tiesvedības termiņus. Pozitīvu tiesu darba efektivitātes vērtējumu apliecina arī starptautiskie ziņojumi, piemēram, Eiropas Komisijas publiskotie ziņojumi par tiesiskumu Eiropas Savienībā," stāstīja ministrijas pārstāvis Andris Vitenburgs.

Iesniedzēja bija lūgusi piespriest viņai kompensāciju 71 144 eiro apmērā par morālo kaitējumu. Taču ECT šo prasību apmierināja tikai daļēji, atlīdzībā piespriežot 6 000 eiro.

Tiesas spriedums ir galīgs un nepārsūdzams.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti