Eiropas Komisija 26. janvārī nolēmusi vērsties Eiropas Savienības Tiesā pret Bulgāriju, Īriju, Grieķiju, Itāliju, Latviju un Portugāli par to, ka tās nav īstenojušas dažādus noteikumus, kas paredzēti regulā par invazīvu svešzemju sugu introdukcijas un izplatīšanās profilaksi un pārvaldību.
Invazīvas sugas ir augi un dzīvnieki, ko nejauši vai apzināti ievieš teritorijā, kur tie parasti nav sastopami.
Tieši invazīvas svešzemju sugas Eiropā un visā pasaulē ir viens no pieciem galvenajiem bioloģiskās daudzveidības izzušanas cēloņiem. Tiek lēsts, ka šie augi nopietni apdraud Eiropas vietējos augus un dzīvniekus un ka tie Eiropas ekonomikai ik gadu rada 12 miljardu eiro zaudējumus.
Saskaņā ar Dabas aizsardzības pārvaldes datiem, Latvijā ir desmitiem invazīvu sugu, no kurām zināmākās ir, piemēram, lupīna, Kanādas zeltslotiņa vai Spānijas kailgliemezis.
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai (VARAM) jau sen bijis zināms, ka jāizstrādā rīcības plāns, kā novērst svarīgākos invazīvu svešzemju sugu izplatīšanos.
"Jā, mēs zinājām, ka šāds process notiek. Jau vairākus gadus pēc kārtas budžetā tika prasīta nauda no Zemkopības ministrijas puses, lai piešķirtu līdzekļus šādas sistēmas izveidei. Tā nauda netika atrasta. Līdz ar to process stāvēja uz vietas.
Manuprāt, tagad nav vairs, ko gaidīt. Ir jāķeras pie darba, jāsēžas pie viena galda, jāizstrādā tas plāns un tie līdzekļi ir jāatrod jebkādā veidā
jo skaidrs, ka uzrēķini drīzāk būs lielāki, nekā tie daži desmiti tūkstošu, kas nepieciešami, lai šādu sistēmu veidotu," norādīja ministrs.
Pēc Sprindžuka teiktā, tiesvedības rezultāts, visticamāk, būs tāds, ka Latvijai būs jāmaksā soda nauda.