Panorāma

Daudzstāvu ēku Zolitūdes traģēdijas vietā nenojauks

Panorāma

Atvadas no mecenāta Borisa Tetereva

Latvijas mediju problēmas ieinteresē EBU vadību

Latvijas mediju problēmas ieinteresē EBU vadību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem un 1 mēneša.

Sabiedrisko mediju finanšu grūtības un saspīlētās attiecības ar nozari uzraugošo padomi piesaistījušas Eiropas Raidorganizāciju asociācijas (EBU) vadības uzmanību. Divu dienu vizītē Rīgā ieradies asociācijas ģenerāldirektors. Trešdien, tiekoties ar Saeimas deputātiem, viņš uzsvēra – stipri un neatkarīgi sabiedriskie mediji ir jebkuras demokrātijas garants.

EBU ģenerāldirektors Noels Kurans Saeimā noslēdza dienu, ko bija pavadījis, iepazīstoties ar sabiedrisko mediju situāciju Latvijā. Līdz pēcpusdienai viņš nozares problēmas bija pārspriedis ne vien ar Latvijas Televīzijas un Latvijas Radio vadību, bet arī ar kultūras ministru un Valsts prezidentu.
 
EBU ir pasaulē vadošā sabiedrisko mediju apvienība, un tik augstas tās amatpersonas vizīte Latvijā ir nebijis notikums. Tas apliecina, ka pie mums sabiedrisko mediju jomā notiekošais tiešām ir piesaistījis EBU uzmanību

Sarunā ar deputātiem Kurans kā būtiskākos izcēla tieši tos jautājumus topošajā sabiedrisko mediju likumā, par kuriem arī pēc ilgākām diskusijām deputātiem nav izdevies vienoties. Piemēram, par to, kā nodrošināt stabilu un pietiekamu sabiedrisko mediju finansējumu.

"Ja sabiedriskajiem medijiem katru gadu jāiet ar izstieptu roku, prasot finansējumu, un viņi nezina, vai to dabūs, tas atstāj iespaidu! Latvijas Televīzija un Latvijas Radio paliks iepakaļus, ja tiem nebūs naudas investīcijām tehnoloģijās. Diskusijas par pāreju uz HD – tās ir piecus gadus vecas, viss, tas ir atrisināts, visi iet tālāk," stāstīja Kurans.

Viņš arī uzsvēra, cik būtiski ir likumā iestrādāt kārtību, kas nodrošinātu pilnīgu plašsaziņas līdzekļu padomes neatkarību no politiķiem.

"Šīs padomes pilnvaras ir ievērojami lielākas nekā daudzās citās Eiropas valstīs, un gan nacionālā, gan starptautiskā līmenī ir jābūt skaidrībai, ka padome ir neatkarīga," uzsvēra EBU direktors.

Kultūras ministrs Nauris Puntulis (Nacionālā apvienība) iepriekš izpelnījās nozares kritiku ar izteikumiem, ka politiķu klātbūtne mediju padomē būtu jāleģitimizē un turpmāk tajā varētu darboties viens konservatīvais un viens liberālis. Tagad viņš šo paša ideju vairs nesteidz aizstāvēt.

"Es droši vien neesmu pratis prasmīgi izteikties par šo. Personīgi es kā kultūras ministrs labprāt atbalstītu modeli ar pieciem pārstāvjiem, kurā nebūtu vis trīs Saeimas iecelti pārstāvji, bet divi. Tas bija tas mans vēstījums, ko es gribēju pateikt," sacīja ministrs. Atbildot uz jautājumu, kāpēc tad viņš runājis par politiķiem padomē, Puntulis sacīja: "Es teicu, bet, ja es to būtu konkrēti domājis, es to rakstītu kā ieteikumu."

"Man liekas, viena no būtiskām lietām, ko Kurana kungs atgādināja deputātiem, ka tad, kad vērtē Latviju, Latvijas demokrātisko procesu, viena no lietām, uz kurām skatās, ir tieši mediju neatkarība," pēc tikšanās komentēja Saeimas Mediju politikas apakškomisijas priekšsēdētāja Vita Anda Tērauda ("Attīstībai/Par!").

Tiesa, uz tikšanos ar EBU ģenerāldirektoru no uzaicinātajām Saeimas komisijām, kur kopā darbojas 13 deputāti, ieradās vien pieci.

KONTEKSTS:

Sabiedrisko mediju finansiālās problēmas skaļāk izskanēja šovasar, kad Latvijas Radio Ziņu dienests izteica neuzticību medija valdei un pieprasīja tās atkāpšanos vai atbrīvošanu. Par to vienojies absolūtais vairākums Ziņu dienesta darbinieku, kuri norādīja uz korespondentu lielo slodzi, nepietiekamo atalgojumu, Ziņu dienesta novājināšanu un centieniem panākt darbiniekiem nelabvēlīgas izmaiņas. Radio vadība savukārt skaidroja, ka finansējums Radio nav pietiekams, medijā ir krīze un nepieciešams ievērojams finansējuma palielinājums.  Arī LTV finansējums nav pietiekams.

Sabiedrisko mediju atbalstam nākamajā gadā pieprasīti vairāk nekā 15 miljoni eiro. No tiem apmēram septiņi miljoni eiro, lai uzsāktu iziešanu no reklāmas tirgus. Savukārt valdība, vienojoties par nākamā gada budžetu, sabiedriskajiem medijiem papildus plāno piešķirt 5,9 miljonus. Gan Radio, gan TV atzina, ka ar šī summa nesegs iziešanu no reklāmas tirgus un neļaus palielināt algas.

Tikmēr Valsts prezidents Egils Levits vairākas reizes uzsvēris, ka stipri mediji ir valsts drošības jautājums un ir jābūt mehānismam, kā nodrošināt pastāvīgu finansējumu sabiedriskajiem medijiem, lai tas nebūtu atkarīgs no politiskās situācijas un nepadarītu medijus ietekmējamus.

EBU ir pasaulē vadošā sabiedrisko mediju apvienība. Tās mērķis ir nodrošināt ilgtspējīgu sabiedrisko mediju attīstību un nodrošināt augstas kvalitātes saturu visā Eiropā. Apvienība atbalsta un palīdz stiprināt sabiedriskās raidorganizācijas visā Eiropā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti