ĪSUMĀ:
- Latvijas Radio iesniedza NEPLP ziņojumu par LR darbības stratēģiju 2019. – 2022. gadam.
- 2019. gadā LR nepieciešami 129 046,1 eiro, 2020. gadā atlīdzībai un kapacitātes stiprināšanai - 989 4000 eiro.
- LR kopumā stratēģijas īstenošanai 4 gados nepieciešami 30 981 101 eiro.
- LR aicina ar valdību parakstīt memorandu par finansējuma celšanu sabiedriskajiem medijiem.
-
NEPLP iesniegusi ziņojumu valdībai.
-
NEPLP prasa papildu finansējumu gan Latvijas Radio, gan LTV.
12. augustā Latvijas Radio kapitāldaļu turētajam Nacionālo Elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei (NEPLP) iesniedza informatīvo ziņojumu par Latvijas Radio darbības stratēģijas 2019. – 2022.gadam ieviešanu un situācijas Latvijas Radio stabilizāciju.
Ziņojumā iekļauts izklāsts par izveidojušos krīzes situāciju un ilgstoši nerisinātajām problēmu jomām, kā arī sniegta informācija par LR vidēja termiņa darbības stratēģijā paredzētajiem attīstības virzieniem un pasākumiem un tiem nepieciešamo finansējumu vidējam termiņam.
Kopējais finanšu pieprasījums satura stabilizācijai un 2019. gada sabiedriskā pasūtījuma izpildei plānotajā apmērā 2019. gada pēdējos 4 mēnešos ir 129 046,1 eiro.
Līdzekļus lūgts piešķirt no valsts budžeta programmas „Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem”.
Savukārt, lai stabilizētu situāciju un nodrošinātu Latvijas Radio darbību, norādīts uz nepieciešamību 2020 gadā nodrošināt budžeta pieaugumu atlīdzībai un kapacitātes stiprināšanai 989 4000 eiro apmērā un 1,1 miljona eiro apmērā turpmākajos gados.
Lai stabilizētu situāciju un nodrošinātu Latvijas Radio darbību vidējā termiņā, Latvijas Radio informatīvajā ziņojumā norāda uz nepieciešamību Kultūras ministrijai sadarbībā ar NEPLP, Latvijas Radio un Latvijas televīziju sagatavot Memoranda projektu starp NEPLP, kultūras ministru un Ministru prezidentu par sabiedrisko mediju finansējuma paaugstināšanas grafiku atbilstoši Latvijas mediju politikas pamatnostādnēs noteiktajiem 0,19% no iekšzemes kopprodukta (IKP), atsevišķi nosakot investīcijas un attīstībai nepieciešamo līdzekļu plānojumu.
Informatīvajā ziņojuma norādīts, ka stratēģijas īstenošana pilnā apmērā ir iespējama vienīgi tad, ja valsts budžeta finansējums Latvijas Radio tiek pakāpeniski palielināts atbilstoši Eiropas Savienības valstu vidējam rādītājam un Latvijas politikas plānošanas dokumentos noteiktajam.
Latvijas Radio stratēģijas īstenošanai no pašu līdzekļiem plāno novirzīt ap 2,8 miljoniem eiro, pieņemot, ka atbilstoši Saeimas lēmumam Latvijas Radio iziešanai no reklāmas tirgus 2020. - 2022. gados tiks piešķirts papildu valsts budžeta finansējums kopumā 8,9 miljonu eiro apmērā. Kopējais papildu nepieciešamais valsts budžeta finansējums stratēģijas īstenošanai četru gadu periodam ir 30 981 101 eiro.
Lielāko papildu finansējuma daļu veido līdzekļi, kas nepieciešami LR ēkas Rīgā, Doma laukumā 8, kompleksai renovācijai, taču nepieciešamā finansējuma apmērs ir atkarīgs arī no tā, kāds renovācijas modelis tiek izvēlēts. Stratēģijas īstenošanai nepieciešamā finansējuma aplēses ir indikatīvas, un tās tiek precizētas ikgadējos budžeta pieprasījumos.
NEPLP paziņojumā medijiem informēja, ka iesniegusi valdībā ziņojumu un aicinājumu atbalstīt finanšu pieprasījumus 2020. gada budžetā.
Padome arī norādīja, ka, ņemot vērā, ka LR jautājums nav aplūkojams izolēti no Latvijas Televīzijas un LSM.lv situācijas, jo tiem ir kopīgas problēmu jomas, darba tirgus, mērķi un uzdevumi, ziņojums ietver arī neatliekamus risinājumus, kas ir saistīti arī ar LTV attīstību un situācijas stabilizēšanu 2019. gadā.
NEPLP atgādināja, ka sabiedriskajiem medijiem ir pilnībā liegts gūt ienākumus no reklāmas pakalpojumu sniegšanas ar kreditēšanu saistītās nozares sadarbības partneriem. Tāpat paredzēta sabiedrisko mediju iziešana no reklāmas tirgus, kas jau samazināja reklāmas ieņēmumus, tāpēc ir jāveic arī neatliekami pasākumi 2019. gada rudens sezonas oriģinālsatura raidapjoma nodrošināšanas un stabilizēšanas pasākumu īstenošanai.
NEPLP lūgs no budžeta līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem piešķirt Latvijas Radio 51 049,93 eiro un LTV 259 223 eiro studiju aprīkojuma iegādei, kompensējot ieņēmumu no saimnieciskās darbības samazinājumu, izslēdzot kreditēšanas pakalpojumu reklāmas, kā arī Latvijas Radio 129 046,1 eiro un LTV 254 191 eiro satura stabilizācijai un 2019. gada sabiedriskā pasūtījuma izpildei plānotajā apmērā šī gada pēdējos 4 mēnešos.
Lai risinātu situāciju, papildus no 2020. gada valsts budžeta NEPLP aicina atbalstīt piešķīrumu, kompensējot par iziešanu no reklāmas tirgus – LR 1,79 miljonu eiro apmērā un LTV 5 384 176 eiro apmērā, piešķirt budžeta līdzekļus atlīdzības un kapacitātes stiprināšanai LR 989 000,4 eiro un LTV 500 000 eiro apmērā, kā arī atbalstīt līdzekļu piešķiršanu programmu izlaides kompleksa (PIK) nomaiņai 1 604 133 eiro apmērā.
NEPLP aicina sagatavot Memoranda projektu starp NEPLP, kultūras ministru un Ministru prezidentu par sabiedrisko mediju (Latvijas Radio un Latvijas Televīzijas) finansējuma paaugstināšanas grafiku atbilstoši Latvijas mediju politikas pamatnostādnēs noteiktajiem 0,17% no IKP, atsevišķi nosakot investīcijām un attīstībai nepieciešamo līdzekļu plānojumu 10% apmērā no iepriekšējā pārskata gada budžeta.
KONTEKSTS:
10. jūlijā Latvijas Radio Ziņu dienests izteica neuzticību medija valdei un pieprasīja tās atkāpšanos vai atbrīvošanu. Par to vienojies absolūtais vairākums Ziņu dienesta darbinieku, kuri norādīja uz korespondentu lielo slodzi, nepietiekamo atalgojuma palielinājumu, Ziņu dienesta novājināšanu un centieniem panākt darbiniekiem nelabvēlīgas izmaiņas. Savukārt Latvijas Radio valde paziņojusi, ka no amatiem neatkāpsies un turpinās darbu.
Iepriekš tika ziņots, ka Radio valde iesniegusi NEPLP ārkārtas pieprasījumu 100 000 eiro apmērā šim gadam, lai no septembra palielinātu Ziņu dienesta korespondentu algas par 31,4% un nodrošinātu kapacitātes stiprināšanu arī pārējiem Latvijas Radio satura veidotājiem. Latvijas Radio informēja, ka iesniegts papildu budžeta pieprasījums nākamajiem trim gadiem, lūdzot finansējumu Latvijas Radio darbinieku atalgojuma palielināšanai gandrīz 1 miljona eiro apmērā, kā arī kompensāciju iziešanai no reklāmas tirgus 1,79 miljonu eiro apmērā, lai nodrošinātu raidlaika aizstāšanu ar kvalitatīvu saturu. Tāpat rasti vairāki risinājumi iekšējo resursu ietvaros Ziņu dienesta stiprināšanai.
Tika rosināts konfliktu risināt mediācijas ceļā, bet Latvijas Radio Ziņu dienests no mediācijas atteicās, norādot, ka tas nerisinās būtiskās problēmas, kas saistītas ar valdes politisko ietekmējamību un kompetenci.