Dienas ziņas

Valdībā pieņemta stratēģija Covid-19 izplatības ierobežošanai

Dienas ziņas

Par kompensācijām deputātiem dažādi viedokļi

Slimnīcas gatavojas "Oranžajam režīmam"

Latvijas slimnīcas gatavojas Covid-19 slimnieku skaita pieaugumam

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Ja Covid-19 vīruss turpinās izplatīties tikpat strauji, kā līdz šim, tad slimnīcas varētu atteikties no plānveida pakalpojumu sniegšanas, prioritāri sniedzot neatliekamo medicīnisko palīdzību, tā norāda Latvijas Slimnīcu biedrība. Pašreiz Latvijas slimnīcas jau gatavojas "oranžajam režīmam" – Covid-19 slimnieku pieplūdumam. Otrdien, 27. oktobrī, risinājumi meklēti Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā.

Mediķi aicina saslimušos palikt mājās

Slimnīcās Covid-19 var izplatīt pacienti, kuri pat nenojauš, ka ir ar vīrusu inficējušies. Tāda situācija izveidojās arī Alūksnes slimnīcā, kur pagājušajā nedēļas nogalē vairāki darbinieki inficējās no viena pacienta.

"Sestdien viena persona vērsās ar akūti smagu traumu bez Covid-19 pazīmēm, kuram tika sniegta ķirurģiska palīdzība – bija iesaistīti divi ārsti, divas medmāsas un viena sanitāre, kas ir aprūpes personāls. Šie visi cilvēki tagad ir karantīnā. Pārējās personas nav iesaistītas," stāstīja Alūksnes slimnīcas vadītāja Maruta Kauliņa.

Slimnīcas tiek informētas pirmās, ja viņu pacientu vidū ir kāds inficējies ar Covid-19, taču šajā reizē Alūksnes slimnīcas vadība neesot saņēmusi informāciju par operētā cilvēka veselības stāvokli.

Tikmēr Jēkabpils slimnīcā ar koronovīrusu inficējušies 14 mediķi un 13 atrodas karantīnā. Mediķi vēlreiz un vēlreiz atgādina saslimušajiem palikt mājās.

Latvijas Slimnīcu biedrība pauda satraukumu – Latvijā ārstu skaits ir ierobežots. Pagaidām situācija vēl nav kritiska, bet, ja vīruss mediķu vidū izplatīsies vēl vairāk, var pietrūkt personāla, kas strādā.

"Mēs mēģinām mobilizēt visus spēkus, bet tie resursi ir diezgan limitēti.

Lietuva jau diezgan sen ir atteikusies no visu pakalpojumu sniegšanas. Viņiem galvenā prioritāte ir neatliekamā palīdzība, nākamie ir Covid-19 pacienti, jo pārējo pacientu aprūpē faktiski nav personāla. Viņiem ir labāka situācija nekā Latvijā, jo mēs gandrīz esam visbēdīgākajā situācijā starp Baltijas valstīm," uzskata Latvijas Slimnīcu biedrības priekšsēdētājs Jevgēņijs Kalējs.

Lai novērstu speciālistu trūkumu, slimnīcās tiek gaidīti bijušie kolēģi vai  pēdējo kursu medicīnas studenti.

Pirms tam jāizpilda anketa portālā "latvija lv".

Daugavpilī ierobežos plānveida pakalpojumus

Latvijas slimnīcās šobrīd ārstējas vairāk nekā 170 Covid-19 slimnieki, un tiek apsvērtas iespējas, kā paplašināt reģionālo slimnīcu kapacitāti, ja situācija turpinās pasliktināties.

Piemēram, Daugavpils slimnīcā "oranžais režīms" paredzēs cilvēku plūsmu pirmajos stāvos un ar Covid-19 saslimušo pacientu nodaļu veidos atsevišķā korpusā.

Taču pagaidām lielākas izmaiņas par apmeklētāju plūsmas maiņu nav plānotas.

"Infekcijas korpusa un valsts tuberkulozes centra atslogošanai paralēli skatāmies to, lai atdalītu plānveida operācijas no akūtajām. Centīsimies caur to plūsmu laist plānveida pacientus un pagaidām neierobežot operācijas.

Maksimāli ilgi centīsimies neierobežot plānveida pakalpojumus," sacīja Daugavpils slimnīcas vadītājs Grigorijs Semjonovs.

Šobrīd Daugavpils slimnīcā atrodas 15 ar Covid-19 inficēti pacienti, tostarp viens smagā stāvoklī pieslēgts pie mākslīgā plaušu ventilācijas aparāta. Tāpat inficēti vēl desmit darbinieki, kuri ievēro karantīnu mājas apstākļos. Slimnīcā norādīja – pagaidām resursu pietiek, bet tie ir pietiekami tikai šī brīža situācijai un apstākļiem. 

Bažas par individuālajiem aizsardzības līdzekļiem

Pašlaik visvairāk Covid-19 pacientu ievietoti Latvijas Infektoloģijas centrā – 81. No svētdienas Covid-19 pacienti tiek nogādāti arī Tuberkulozes un plaušu slimību centrā Sauriešos.

"Šodien mēs varam ziņot, ka veselības sistēma nav pārslogota. Mūsu galvenās bažas ir par to, ja turpināsies pacientu pieaugums, tad nākamo četru nedēļu laikā saslimušo skaits slimnīcās var pieckāršoties, un tas nu gan radīs problēmas," Saeimas komisijas sēdē atzina Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) vadītāja Liene Cipule.  

Pasliktinoties situācijai, Stradiņa slimnīca, kurā ārstējas četri Covid-19 slimnieki, būtu gatava palielināt gultasvietu skaitu vai arī atvēlēt jauno korpusu, kur būtu līdz 200 vietu.

Slimnīcas vēlētos plašākas eksprestestu izmantošanas iespējas, lai cilvēkiem, kuri gaida neatliekamo palīdzību, nebūtu vairākas stundas jāgaida testa rezultāti.

Lielākajā galvaspilsētas ārstniecības iestādē – Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā – mediķiem individuālo aizsardzības līdzekļu pietiek vēl mēnesi, bet, ņemot vērā grūtības ar iepirkumiem, var rasties to deficīts.

Slimnīcu pārstāvji arī atgādināja, ka darbs ar Covid-19 pacientiem prasa ne tikai fizisku, bet arī emocionālu spēku, jo nereti izmisušos  pacientus aizliegts apmeklēt tuviniekiem. 

KONTEKSTS: 

Latvijā pieaugusi saslimstība ar Covid-19 un pieaudzis arī ar jauno koronavīrusu inficēto pacientu skaits slimnīcā. Aktuālā situācija pirmdien, 26. oktobrī, pārrunāta Valsts operatīvās medicīniskās komisijas sēdē, kurā lemts izsludināt tā saukto oranžo gatavības režīmu attiecībā uz slimnīcu darbu. Tas nozīmē, ka šīs nedēļas laikā pastiprināti gatavojas Covid-19 pacientu skaita pieaugumam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti