Plašā ažiotāža pēc Latvijas Televīzijā pārraidītā sižeta par vides sargiem, kas nostājās pret koku ciršanu Īles mežu masīvā, netālu no Īles Nacionālo partizānu bunkura, nav mainījusi „Latvijas Valsts mežu” plānus vai pavērusi ceļu sarunām.
Vietējo vides sargu strīds ar valsts mežu apsaimniekotāju samilzis jau vairākus gadus. Īpaši uztraucot plāni izcirst mežus tūristu ceļa malā un „Latvijas Valsts mežu” nevēlēšanās apspriest alternatīvas. Vienīgās cerības uz izmaiņām dodot lielā mediju interese par šo gadījumu.
Savukārt „Latvijas valsts meži” gan pilnībā noraida pārmetumus par neieklausīšanos sabiedrības viedoklī. Zemgales mežsaimniecības izpilddirektors Juris Jumītis uzsver: darbs rit pēc meža apsaimniekošanas plāna pieciem gadiem, kura apspriešanā pirms pieņemšanas varēja iesaistīties visas interešu grupas.
Viņš arī norāda, ka mežs netiek izcirsts, bet notiek tā apsaimniekošana: „Kailcirte arī ir meža apsaimniekošanas plāna ietvaros. [Vilkukalna Krievu kalna meža masīva kopējā platība ir 2700 hektāri]. Šajā brīdī piecu gadu apjoms – galvenās izmantošanas cirtes – šajā mežā ir 130 hektāri, kur daļa ir izlases cirtes un daļa ir kailcirtes. Tas viss ir ietverts meža apsaimniekošanas plānā.”
Vilkukalna Krievu kalna meža masīva kopējā platība 2700 hektāri.
Uz norādi, ka konkrētajiem nogabaliem ir rekreācijas meža statuss, “Latvijas Valsts mežu” pārstāvis saka – ekomežs neaizliedz saimniecisko darbību.
Un to neietekmē arī blakus esoši tūristu ceļi, jo nocirst paredzēts tās mežaudzes, kas sasniegušas savu vecumu. „Un tas nav atkarīgs no ceļa malām vai meža vidus. Ir konkrēti meža nogabali, kas ir sasnieguši savu vecumu – priede 101 gadu, egle – 81 gadu, un tajā laikā ir meža ražas novākšana tāpat kā lauksaimniecībā kviešu kulšana katru rudeni,” skaidro Jumītis.
Pašlaik koku ciršanā Īles mežos iestājusies pauze. Tiesa gan, ne vides aktīvistu dēļ, bet gluži vienkārši tāpēc, ka mazākam vides kaitējumam kokus cērt tikai sniega periodā.
Ziņots, ka 2010.gadā Īles meža masīvs 3000 hektāru platībā kļuva par rekreācijas mežu, tas nozīmē, ka saimnieciskā darbība tur nav prioritāte. Meža ceļu starp Māras birzi un Īles partizānu bunkuru dabas aizstāvji sauc par tūrisma taku un uzskata, ka tās apkārtnē ir jābūt mežam un melleņu cirsmām. Savukārt "Latvijas Valsts meži" šajā meža masīvā iecerējuši kailcirti, pret ko iebilst vides aktīvisti. Neraugoties uz to, uzņēmums sācis kailcirti mežā.