Ledus sablīvējumi izveidojušies Lielupē, Ogres lejtecē, kā arī Daugavā pie Pļaviņām. Lielākoties gan situācija stabilizējas un ūdens līmenis pamazām krītas.
Lielākie plūdu draudi saglabājas Gaujas lejtecē, kur ledus sastrēgumi veidojas posmā starp Siguldu un Carnikavu. Pie Garkalnes ūdens līmenis naktī krities, bet pie Kadagas tilta ir izveidojies jauns ledus sastrēgums. Tādēļ Ādažos upes kreisajā krastā applūdis Nūrnieku ciems, labajā krastā – Cīruļu iela Saulespļavās.
“Pamatā tās ir vasaras mājas – tie ir vairāki desmiti. Ziemas mājas – ir divas saimniecības, kur cilvēki bija spiesti meklēt citas naktsmītnes, un Nūrniekos applūdušas vairākas jaunbūves, kurās cilvēki vēl nav ievākušies,” pastāstīja Ādažu novada domes priekšsēdētājs Māris Sprindžuks (Latvijas Reģionu apvienība).
Applūdušo māju iemītniekus pašvaldība izmitināja Ādažu viesnīcā. Viena no ģimenēm pirmdien atgriezusies savā dzīvesvietā, bet otra to varēs tikai pēc vairākām dienām.
Ledus sablīvējumi parasti veidojas pavasarī, ledus iešanas laikā. Šādu sastrēgumu izveidošanās ziemas sākumā ir netipiska. Ja tie tagad sasals, tad apkārtnes iedzīvotāji līdz pat pavasarim dzīvos plūdu apdraudējuma ēnā, skaidroja eksperti.
Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs (LVĢMC) hidroloģe Līga Klints norādīja: “Pavasarī, jaunajam ledum uzlūstot un atkārtoti sākot iet, tie ir kā šķēršļi, aiz kuriem aizķeras ledus un ūdens līmenis augšpus tiem paaugstinās.”
Applūstošās teritorijas pastāvīgi uzrauga arī Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) speciālisti.
“Apsekojam tās teritorijas un nepieciešamības gadījumā esam arī gatavi glābt cilvēkus. Kamēr ir šis ledus sastrēgums, situācija var attīstīties gan pozitīvā, gan negatīvā gultnē,” sacīja VUGD pārstāvis Ģirts Forands.
VUGD aicina applūstošo teritoriju iedzīvotājus parūpēties par to, lai būtu uzlādēts telefons, lukturītis, dzeramais ūdens, bet, ja ir tāda iespēja – uz applūšanas periodu pārvākties pie radiem, draugiem vai izmantot citas izmitināšanās iespējas, lai lieki neapdraudētu sevi un savu ģimeni.