Lemberga lietas prokurors Juriss: Pirmais etaps stafetē ir noslēdzies, bet viss vēl nav galā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 10 mēnešiem.

Bijušā Ventspils mēra Aivara Lemberga krimināllietas process salīdzināms ar stafetes skrējienu, kurā noslēdzies vien pirmais etaps, bet viss process nav vēl galā. Tā par vienu no apjomīgākajām krimināllietām Latvijas vēsturē sacīja lietas prokurors Juris Juriss. Tiesas process pirmajā instancē ilga 12 gadus. Tajā nozīmētas bija teju 1500 tiesas sēdes. Šī gada 22. februārī lietā pasludināja saīsināto spriedumu. 

Lemberga lietas prokurors Juriss: Pirmais etaps stafetē ir noslēdzies, bet viss vēl nav galā
00:00 / 05:07
Lejuplādēt

Nepilnus 12 gadus ilga pirmās instances tiesa tā dēvētajā Lemberga krimināllietā. Pie lietas strādāja un darbu joprojām turpina prokurors Juris Juriss, tiesā uzturot apsūdzību Aivaram Lembergam, viņa dēlam Anrijam Lembergam un uzņēmējam Ansim Sormulim.

Laiku, kad sāka strādāt pie lietas, Juris Juriss raksturo kā intensīvu, brīžiem izaicinošu darbu.

"Atmiņā ir palicis: vairāki kabineti – mans, manu kolēģu kabineti, kuri piekrauti pilni ar dokumentiem.

Ik pa brīdim prokurora galva parādās virs dokumentu kaudzes. Kaut kur skrienam no viena kabineta uz otru, nesam kaut kādas mapes. Kā skudru pūznī – rosība liela, bet darbs ir padarāms," stāstīja Juriss.

Un darbs, vismaz pirmajā instancē, tika padarīts, kad 22. februārī Rīgas apgabaltiesas tiesnese paziņoja saīsināto spriedumu, Aivaru Lembergu atzīstot par vainīgu vairākos koruptīvos noziegumos.

Kad tiesa paziņoja saīsināto spriedumu, prokurors izjuta daļēju atvieglojumu.

Viņš norādīja: "Brīžiem sagurums ilgstošajā procesā, protams, bija radies. Tu katru reizi centies pārvarēt to punktu, uzņemot jaunu enerģiju, jaunas domas. Rezultāts sākotnēji nemaz nevarēja šķist paredzams, un arī, uzsākoties tiesvedībai, tās prognozes mainījās no gada uz gadu, kad varētu beigties lietas skatīšana."

Juriss atgādināja, ka sākotnēji prokuratūra uz tiesu sūtīja divus kriminālprocesus, kurus tiesa apvienoja. Līdz ar to krietni pieauga lietas apjoms. Un tad valsts apsūdzības uzturētājiem bija skaidrs, ka sākotnējās prognozes par tiesas procesa garumu atkal nepiepildīsies.

"Tu it kā domā, ka nu tas pierādījums ir pārbaudīts, liksim tam punktu, izrādās, ka tas skrējiens turpinās šajā nogrieznī. Un atkal tev ir nedaudz jāpieliek solis," piebilda prokurors. 

Kopš 2009. gada pirmās instances tiesā tika nozīmētas gandrīz 1500 tiesas sēdes, taču teju puse dažādu iemeslu dēļ nenotika. Uz jautājumu, vai iztiesāšanas laikā ne reizi neradās šaubas, ka process reiz beigsies, prokurors atbildēja noliedzoši. Tomēr bez sarežģījumiem neiztika. Tāpat uz procesa virzītājiem tika izdarīts spiediens, iesniedzot prasību pret prokuroriem.

"Ja tu esi ilgstoši zem noteikta veida spiediena, tas vai nu tevi stiprina, vai nu salauž. (..) Es nevarētu teikt, ka kāds no mums ir nometis plinti krūmos," bilda Juriss.

Pēc pirmās instances sprieduma prokuratūra vērsās ar protestu nākamajā instancē gan apsūdzēto mīkstinātā soda dēļ, gan par noziegumiem, kuri prokuratūras ieskatā ir pierādīti. Savukārt apsūdzētie spriedumu pārsūdzēja, tāpēc process joprojām nav beidzies.

"Klausoties pirmās instances spriedumu, tā sajūta bija atvieglojoša, bet nevarētu teikt, ka bija iestājusies pilnīga relaksācija. Es atceros, ka tajā brīdī sāku kombinēt galvā, kādi varētu būt eventuālie protesta momenti, uz ko tos varētu akcentēt," pastāstīja prokurors.

Juriss cer, ka pārsūdzības process nebūs tik garš. Iespējams, ka gada laikā līdz spriedumam varētu nonākt. Bet, kad darbs pie šīs lietas būs noslēdzies, prokurors ir domājis par pieredzētā apkopojumu, iespējams, grāmatas formātā.

Viņš atzīmēja: "Iespējams, būtu lietderīgi kaut kā apkopot šīs atmiņas vai procesa gaitu. Priekšdarbi tam ir izdarīti – ir fiksēti notikumi, ir savas pārdomas konkrētajos posmos. Varbūt, ka kādreiz... iespējams, tas būs interesanti arī citiem. Var padomāt par to formātu."

Prokurors ilgu laiku ir atstājis novārtā savu hobiju – makšķerēšanu. Kad darbs būs padarīts, dosies makšķerēt.

KONTEKSTS:

Pēc 12 gadus ilgušas tiesāšanās pirmās instances tiesa 22. februārī pasludināja saīsināto spriedumu tā sauktajā Aivara Lemberga tiesas prāvā. Rīgas apgabaltiesa Lembergam piesprieda piecus gadus cietumā, 20 000 eiro naudas sodu un mantas konfiskāciju. Tostarp tiesa nolēma konfiscēt arī Lembergam piederošo nekustamo īpašumu Puzē.

Lembergs tika atzīts par vainīgu kukuļņemšanā, naudas atmazgāšanā, neatļautā dalībā mantiskā darījumā, dokumentu viltošanā, kā arī savu īpašumu slēpšanā. Savukārt Lembergs atzīts par nevainīgu apsūdzībās par lēmumu pieņemšanu, atrodoties interešu konfliktā, un dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu.

Aivara Lemberga dēlam Anrijam Lembergam tiesa piesprieda reālu brīvības atņemšanu uz 2 gadiem un vienu mēnesi, bet tiesas zālē neapcietināja. Uzņēmējam Ansim Sormulim tiesa piesprieda divu gadu cietumsodu, bet tiesas zālē neapcietināja.

Krimināllietu otrajā instancē tiesa skatīs mutvārdu procesā. Pirmā sēde paredzēta pēc ārkārtējās situācijas beigām nākamā gada 24. janvārī.

Iepriekš Rīgas apgabaltiesa lēma Covid-19 dēļ apelācijas instancē Lemberga lietu skatīt rakstveida procesā, paredzot, ka spriedums būtu pieejams nākamā gada beigās. Tomēr visu apsūdzēto pārstāvji, kā arī lietā aizskartās mantas īpašniece Līga Lemberga rakstveida procesam iebilda. Apgabaltiesa norādīja, ka apsūdzēto ieskatā rakstveida process ierobežošot procesuālās tiesības. Tiesa lūgumus atzinusi par pamatotiem un norādīja, ka epidemioloģiskās drošības prasības varēs ievērot arī mutvārdu procesā, piemēram, rīkojot sēdes videokonferences režīmā.

Cilvēks ziņu virsrakstos 2021

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti