Pašlaik aktīvākās koalīcijas sarunas notiek starp "Jauno Vienotību", "Apvienoto sarakstu" un Nacionālo apvienību. Saskaņā ar 14. Saeimas vēlēšanu rezultātiem šiem politiskajiem spēkiem parlamentā kopumā būs 54 mandāti.
Levits norādīja, ka 54 balsis ir vairākums, tāpēc ir iespējama stabila valdība. Vienlaikus būs vajadzīga stingra koalīcijas disciplīna.
Savukārt tas, vai tiks panākta arī kāda divpusējā vienošanās starp "Jauno Vienotību" un partiju "Progresīvie", ir "Jaunās Vienotības" jautājums.
"Jaunās Vienotības" līderis Krišjānis Kariņš apliecināja, ka piedāvās koalīcijas memorandu "Apvienotajam sarakstam" un Nacionālajai apvienībai.
Sadarbības memorands paredzēs politisko spēku gatavību uzņemties atbildību par valdības izveidošanas pamatprincipiem un kopīgi izvirzītajiem mērķiem – valsts drošības stiprināšanu, ekonomikas izaugsmi un sociāli taisnīgas, iekļaujošas sabiedrības attīstību.
Paralēli "Jaunā Vienotība" piedāvās arī "Progresīvajiem" vienošanos, kā varētu strādāt kopā pilnvaru laikā, paredzot kopīgi veicināt prioritāro mērķu sasniegšanu, īstenojot sadarbību Saeimā un valdībā, konsultēšanos būtiskajos likumdošanas, izpildvaras lēmumu un budžeta veidošanas jautājumos un vienošanos par pārstāvību likumdevēja un izpildvaras institūcijās.
“Tiklīdz šāds memorands būs parakstīts, tad lietas sāks notikt daudz raitāk. Tad es piedāvāšu sadalījumu atbildības sfērās. Tas, kas daudzus interesē – kura partija varētu vadīt kuru ministriju. Un tad mēs ļoti strauji varētu virzīties uz priekšu ar valdības deklarācijas izstrādi,” sacīja Kariņš.
"Jaunā Vienotība" varētu piedāvāt "Progresīvajiem" vienu ministriju no savas pārraudzības sfēras.
Politiskā atbildība par šī ministra darbu būtu "Jaunajai Vienotībai".
Tomēr pirmdienas vakarā "Progresīvie" valde lēma neatbalstīt "Jaunās Vienotības" piedāvājumu divpusēji sadarboties 14. Saeimas darbā, partijai strādājot ārpus koalīcijas.
Plānots trešdienas rītā ar potenciālajiem koalīcijas partneriem izrunāt šo piedāvājumu. Prezidenta ieskatā šonedēļ partijām būtu jāparaksta sadarbības memorands, bet pēc nedēļas vai divu laikā jāvienojas par valdību. Konkrētu datumu valdības izveidošanai Levits nenosauca.
KONTEKSTS:
Pēc 14. Saeimas vēlēšanām jaunās koalīcijas veidošanas sarunās, kuras uzsākusi "Jaunā Vienotība", iezīmējies iespējamais koalīcijas kodols, ko veidotu "Jaunā Vienotība", Nacionālā apvienība un "Apvienotais saraksts". "Jaunā Vienotība" iestājusies par plašāku koalīciju kopā ar "Progresīvajiem", bet pārējo divu politisko spēku attieksme bijusi noraidoša pret šādu sadarbību ideoloģisko domstarpību dēļ.
14. Saeimas vēlēšanas notika 1. oktobrī, un parlamentā kopumā tika ievēlēti septiņi politiskie spēki: JV, Zaļo un Zemnieku savienība, AS, NA, "Stabilitātei!", "Latvija pirmajā vietā" un "Progresīvie".
Saskaitīti 1055 iecirkņi no 1055
Atjaunots: 03.10. plkst. 10:06