Lielajās skolās sešgadnieki mēdz palikt «aiz strīpas» mācībām pirmajā klasē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 2 mēnešiem.

Piesakoties mācībām pirmajā klasē, lielajās skolās sešgadnieki mēdz palikt „aiz strīpas”. Ar to visbiežāk jārēķinās rīdziniekiem, jo septiņus gadus vecie bērni tiek uzņemti pirmie. Šādos gadījumos vecākam jāmeklē cita skola vai jāatstāj bērns uz vēl vienu gadu bērnudārzā. Psihologi mudina no tā nebaidīties, jo bērnudārzā mācās ne tikai lasīt un rēķināt, bet arī iegūst citas skolai svarīgas kvalitātes.

Piesakoties mācībām pirmajā klasē lielajās skolās, sešgadnieki mēdz palikt „aiz strīpas”
00:00 / 03:28
Lejuplādēt

Skolas gaitas katru gadu uzsāk aptuveni 900 sešgadnieki. Tie ir 5% no kopējā skolēnu skaita. Visbiežāk šādos gadījumos vecāki uzskata, ka bērns jau skolai ir gatavs un dārziņā vairs nav, ko darīt. Likums to atļauj.

Tomēr lielākās skolās bieži vien šāda vecuma bērni paliek „aiz strīpas”. Visbiežāk ar to jārēķinās rīdziniekiem.

Sešgadīgā Alise palika „aiz strīpas”

Šāda situācija ir arī Roberta Misāna ģimenē. Viņš meitu Alisi šogad pieteicis Rīgas Teikas vidusskolā, kur mācās arī meitenes māsa. Tomēr tika saņemts atteikums.

“Arguments ir tāds – ja bērnam nepaliek pilni 7 gadi kalendārajā gadā, tad šim bērnam nav prioritāte, neskatoties uz to, ka jau mācās brālis vai māsa, vai ir īpašums skolas tuvumā. No mūsu viedokļa tas šķiet absurds, ka skolā tiek skatīts kalendārais, nevis mācību gads. Vienlaicīgi tiek virzīts, ka mācības vajadzētu uzsākt no sešiem gadiem. Bet, ja bērnam septiņi gadi paliek 1.janvārī, nevis 31.decembrī, skolā viņš netiek uzņemts,” pastāstīja Roberts.

Pašvaldība šajā situācijā piedāvā divus variantus – jaunāko meitu laist citā skolā vai vest vēl vienu gadu uz bērnudārzu. Ģimene skolas lēmumu apstrīdēja, bet bez rezultātiem. Tagad lieta pārskatīšanai iesniegta administratīvajā tiesā.

Latvijas Radio Rīgas Teikas vidusskolā noskaidroja, ka variantu īsti neesot, jo visas vietas jau aizpildītas.

“Ir MK noteikums par noteikto platību uz vienu skolēnu. Nevaram uzņemt vairāk nekā 28 skolēnus vienā klasē. Mēģinām pirmajās klasēs to arī realizēt. Tāpēc uzņemam kopā 84 bērnus. Un šajā gadā bija pieteikušies 216 skolēni.

Pēc Rīgas domes noteikumiem, vispirms vietas ir jānodrošina septiņgadīgiem bērniem. Un tikai, ja ir brīvas vietas, var uzņemt sešgadīgus bērnus,” skaidroja skolas direktore Ilona Bergmane.

Mācības pirmajā klasē Teikas vidusskolā šogad nācies uzteikt 14 sešgadniekiem.

Svarīga ir psiholoģiskā gatavība skolai

Pirms došanās uz skolu reizēm šāda vecuma bērnu vecāki vēršas pie bērnu psihologa, lai izvērtētu, vai sešgadnieks tiešām skolai ir gatavs. Biežākie vecāku apsvērumi ir tas, ka bērns jau lasa un rēķina un dārziņā viņš vairs neko neiemācīsies.

Pie veselības centra “Vivendi” psihologiem ar šādiem jautājumiem ik gadu vēršas aptuveni piecu bērnu vecāki.

“Svarīgi ir ņemt vērā bērna psiholoģisko gatavību skolai.

Nav tik svarīgi, vai viņš māk lasīt, rakstīt, rēķināt. Svarīgi ir, vai viņš ir gatavs to visu iemācīties.

Un tur ir ļoti daudz sociālo un emocionālo prasmju un kvalitāšu, kas ir nepieciešamas. Piemēram, pacietība. Kaut vai ņemsim vērā mūsu skolu sistēmu, bērnam ir jāsēž 40 minūtes. Tad ir maza pauzīte, un atkal 40 minūtes. Un tā 4-5 stundas,” stāsta bērnu psiholoģe Liene Grantiņa.

Psiholoģe atzīst, ka gadījumi, kad skolai gatavu bērnu neuzņem, ir reti. Tomēr, ja tā notiek, vecākiem nevajadzētu baidīties sešgadnieku atstāt vēl vienu gadu bērnudārzā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti