Panorāma

Latvijas firma iesaistīta desmitiem miljonu dolāru atmazgāšanā

Panorāma

Kara sajūta Polijas-Baltkrievijas pierobežā

Saeimas un pašvaldību deputātiem jāvakcinējas

Likumā nosaka pienākumu Saeimas un pašvaldību deputātiem vakcinēties pret Covid-19

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 11 mēnešiem.

Saeima ceturtdien galīgajā lasījumā atbalstīja likumu, kas paredz parlamenta un pašvaldību deputātiem prasību vakcinēties pret Covid-19.

Par likuma apstiprināšanu balsoja 62 un pret septiņi deputāti, bet atturējās – divi.

Sākotnēji bija paredzēts, ka likums attieksies tikai uz Saeimas deputātiem, bet uz otro lasījumu atbildīgajā komisijā tika atbalstīts Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas parlamentārā sekretāra Gata Zamura ("Attīstībai/Par!") priekšlikums pienākumu vakcinēties pret Covid-19 attiecināt arī uz pašvaldību domju deputātiem.

Likums "Par pagaidu papildu prasībām Saeimas deputātu un pašvaldību domju deputātu darbam" paredz, ka no 15. novembra strādāt varēs tikai deputāti ar Covid-19 sertifikātu par vakcināciju vai izslimošanu. Ja deputāts būs saņēmis klīniskās universitātes slimnīcas speciālista vai konsilija atzinumu par vakcinācijas atlikšanu uz noteiktu laiku, viņš darbā varēs piedalīties, uzrādot negatīvu Covid-19 testu.

Likumā noteikts, ka tā mērķis ir nodrošināt sabiedrības veselības un drošības interesēm atbilstošu rīcību Covid-19 izplatības apstākļos, kā arī sekmēt uzticēšanos valstī īstenotajai Covid-19 izplatības pārvaldības politikai, vienlaikus vairojot uzticēšanos valsts un pašvaldību institūciju darbībai. Priekšlikumu iesniedzēji arī norādīja, ka būtu negodīgi deputātiem nenoteikt pienākumu vakcinēties, ja tāds ir citās publiskā sektora iestādēs strādājošajiem.

Prasības Saeimas deputātiem

No 15. novembra tikai deputāti ar Covid-19 sertifikātu varēs piedalīties Saeimas, Saeimas komisiju, speciāli izveidoto komisiju, apakškomisiju, deputātu grupu, deputātu darba grupu, Frakciju padomes un Saeimas Prezidija sēdēs, citos Saeimas vai Saeimas struktūrvienību organizētos pasākumos, kā arī Saeimas ārpolitiskajā darbībā.

 

Deputātam, kurš nav tiesīgs piedalīties Saeimas darbā, tiek pārtraukta mēnešalgas un kompensācijas izmaksa.

Saeimas deputāta mēnešalgas un kompensācijas izmaksa tiek atjaunota ar dienu, kad deputāts Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijai uzrādījis sertifikātu.

Saeimas Prezidijs ne retāk kā reizi divos mēnešos kopš šā likuma spēkā stāšanās dienas izvērtē šajā likumā noteikto ierobežojumu saglabāšanas nepieciešamību.

Kopumā 91 Saeimas deputātam ir Covid-19 sertifikāts.

"Saeimas deputātam ļoti vienkārši izvairīties no šiem ierobežojumiem un turpināt saņemt algu, vienkārši aizejot un savakcinējoties," sēdē komentēja deputāts Juris Rancāns (Jaunā konservatīvā partija).

Noteikumi deputātiem pašvaldībās

Pašvaldības domes deputāta pilnvaras īstenot ir tiesīgs tikai deputāts, kurš var uzrādīt Covid-19 sertifikātu par vakcināciju vai izslimošanu. Ja deputāts nav ieguvis un uzrādījis sertifikātu, deputāta pilnvaras aptur, pieņemot attiecīgu domes lēmumu. Uz deputāta pilnvaru apturēšanas laiku viņa vietā stājas nākamais kandidāts, kurš ieguvis sertifikātu.

Ja aizvietotais deputāts iegūst sertifikātu, viņš nedēļas laikā uzrāda to pašvaldības vēlēšanu komisijai un iesniedz domes priekšsēdētājam iesniegumu par deputāta pienākumu pildīšanas atsākšanu. Pēc tam, kad domes priekšsēdētājs ir saņēmis iesniegumu par deputāta pienākumu pildīšanas atsākšanu, domes priekšsēdētājs nekavējoties par to paziņo pašvaldības vēlēšanu komisijai un informē deputātus nākamajā domes sēdē.

Ar brīdi, kad sniegta informācija domes sēdē, izbeidzas aizvietotāja pilnvaras un deputāta pienākumus atsāk pildīt aizvietotais deputāts.

Ja aizvietotais deputāts bijis domes priekšsēdētājs vai priekšsēdētāja vietnieks, viņš atsāk pildīt domes priekšsēdētāja vai priekšsēdētāja vietnieka amata pienākumus, ja dome likumā “Par
pašvaldībām” noteiktajā kārtībā nav viņu atbrīvojusi no amata.

No 758 pašvaldību deputātiem vakcināciju pret Covid-19 nav sākuši vismaz 19, bet lielākajai daļai jeb 696 domnieku ir Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts.

Opozīcijas deputāts likumu nosauc par kauna traipu

Opozīcijas deputāti pirmā lasījuma laikā protestēja pret jauno likumu, tomēr, izskatot to otrajā lasījumā, daudz diskusiju nebija. Pie frakcijām nepiederošā deputāte Jūlija Stepaņenko, viena no partijas "Latvija pirmajā vietā" dibinātājām, bija iesniegusi priekšlikumu nodrošināt epidemioloģisko drošību, veicot regulāru testēšanu, tomēr priekšlikums bez diskusijām tika noraidīts.

Parlamentārietis Vjačeslavs Dombrovskis, kurš dibinājis partiju "Republika", debatēs pauda viedokli, ka jaunais likums ir kauna traips Saeimas darbā. Viņš jau iepriekš diskusijās norādījis, ka atbalsta vakcināciju pret Covid-19, bet skatāmais likumprojekts ir pretrunā Satversmei, kā arī tas nav samērīgs pret esošo situāciju.

Likumprojekta izskatīšanās gaitā bija jāizsludina pārtraukums, jo balsojumos nebija kvoruma –  parlamenta balsojumos nepiedalījās minimāli nepieciešamais deputātus skaits.

Aģentūra LETA ziņoja, ka balsojumus nepiedalās gandrīz neviens no opozīcijas deputātiem. Tomēr pēc pārtraukuma balsojumos kvorums bija.

Likums stāsies spēkā nākamajā dienā pēc tā izsludināšanas un būs spēkā līdz 2022. gada 1. jūlijam.

KONTEKSTS:

Rudenī, pieaugot Covid-19 saslimstībai un slimnīcu noslodzei, valdība lēma par jauniem noteikumiem, nosakot par pienākumu vakcinēties vairāku profesiju pārstāvjiem, kā arī visiem valsts pārvaldē strādājošajiem. Lai raidītu signālu sabiedrībai, ka arī deputāti saprot vakcinācijas pret Covid-19 nepieciešamību, Saeimā tapa jauns likums par vakcinācijas nepieciešamību deputātiem. Priekšlikums gan raisīja plašas diskusijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti