Pašlaik dr. Rozentāls smagā stāvoklī atrodas Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Toksikoloģijas un sepses klīnikā, viņam ir noteikta diagnoze - akūta aknu mazspēja, ko izraisījušas blaknes pēc nesteroīdo pretiekaisuma līdzekļu lietošanas, radot smagus aknu funkciju traucējumus, informēja slimnīca.
Latvijā pieejamā terapija ir izsmelta un vienīgā iespēja glābt ārsta dzīvību ir aknu transplantācija, ko ir piekritusi veikt Tartu universitātes slimnīca Igaunijā. Diemžēl Latvijā šādas operācijas netiek apmaksātas.
Par šo situāciju ir informēts arī veselības ministrs Guntis Belēvičs, kurš ir izteicis gatavību ziedot ārsta dzīvības glābšanai.
Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas kolektīvs aicina visus, kuriem ir iespēja, ziedot dr. Jāņa Rozentāla aknu transplantācijas operācijai.
Saskaņā ar Tartu universitātes slimnīcas sniegto informāciju šādas operācijas kopējās izmaksas ir no 75 000 līdz 100 000 euro.
„Parasti ir tā, ka mēs dzīvību glābjam citiem cilvēkiem, bet šoreiz esam nonākuši situācijā, kad ir jāglābj dzīvība mūsu pašu kolēģim, ārstam ķirurgam Jānim Rozentālam," atzīst Rīgas Austrumu slimnīcas valdes priekšsēdētāja Anita Slokenberga. "Latvijā pieejamā terapija sevi ir izsmēlusi, un vienīgā iespēja glābt ārsta dzīvību ir aknu transplantācija. To piekritusi veikt Tartu universitātes slimnīca Igaunijā. Līdz ar to Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca kopā ar Atbalsta fondu vāc līdzekļus, lai tiktu apmaksāta šī aknu transplantācija. Rekvizīti ir pieejami slimnīcas mājaslapā," viņa stāsta.
Veselības ministrs Guntis Belēvičs (ZZS) aicinājis medikamentu ražotājus ziedot naudu Rozentāla glābšanai, taču atzīst, ka tuvākajā laikā valstij šādu operāciju apmaksai naudas nebūs.
„Šogad jebkādas iespējas ir izsmeltas, arī ārkārtas gadījumiem paredzētā nauda.
(..) Savukārt zinot, ka nākamā gada budžetā veidojas samērā liels deficīts, es esmu reālists un paredzu, ka nākamgad tas vēl nebūs iespējams (..) Šobrīd esam tādā situācijā, kad katru dienu ir jāpieņem lēmumi par atsevišķu indivīdu tiesībām saņemt ļoti dārgu ārstēšanos uz valsts rēķina un pārējās sabiedrības tiesībām tikt ārstētiem vispār,” norāda ministrs. „Eiropas Komisija (EK) kā mūsu veselības aprūpes galveno trūkumu norāda to, ka 20% iedzīvotāju lielo līdzmaksājumu dēļ veselības aprūpe vispār nav pieejama. Jūs runājat par to, ka vajadzētu vēl operācijas par 75 000 vai 100 000 finansēt no valsts rēķina. Tas nozīmē, ka tad lielākam procentam iedzīvotāju veselības aprūpe nebūs pieejama nemaz,” saka Belēvičs.
Ziedojumu vākšana tiek organizēta sadarbībā ar Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Atbalsta fondu, un pārskaitījumus ar norādi "Jānim Rozentālam" lūgums veikt, izmantojot norādītos rekvizītus:
Rekvizīti:
RAKUS Atbalsta Fonds
Hipokrāta iela 2, Rīga, LV-1038
Reģistrācijas nr: 5000 8147021
Banka: Swedbank SWIFT HABALV22
Konta Nr. (IBAN): LV63HABA0551026638866
Jānis Rozentāls ir beidzis Rīgas Medicīnas Institūtu 1983.gadā, viņš ir sertificēts asinsvadu ķirurgs, kura pamata darbavieta jau 11 gadus ir Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra Gaiļezers Asinsvadu ķirurģijas nodaļa, papildus viņš sniedz palīdzību arī Nieru slimību un nieru aizstājterapijas klīnikā, dodas pie pacientiem arī Vidzemes slimnīcā, strādā Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā, operējot pacientus visā Latvijā.
Latvijā aknu transplantācija vienīgo reizi veikta Stradiņa slimnīcā 2011.gadā profesora Jāņa Gardovska vadībā, taču valsts finansējums atšķirībā no Lietuvas un Igaunijas tam tā arī nav piešķirts.
Kā Latvijas Radio atzina Gardovskis, Stradiņu ķirurgiem šī iemesla dēļ nav regulāras prakses aknu transplantācijā, tādēļ operācija noteikti būtu jāveic Lietuvā vai Igaunijā, kur ārstiem ir lielāka pieredze un ik gadu tiek veikti vairāki desmiti šādu operāciju. Pēc Gardovska aplēsēm, Latvijā ik gadu aknu transplantāciju vajadzētu 20-25 cilvēkiem.