Tieši Jura Rubeņa atlūgums jeb mācītāja krusta nolikšana ir mudinājis pārējos amata brāļus rosināt publisku diskusiju par to, ka baznīcā jūtama neiecietība un citādu viedokļu apspiešana.
“Grūti noformulēt to vārdu, to nesmukumu, kas iekšēji ir un ko baidās varbūt izteikt uz āru. Savstarpējā rīvēšanās, kas man pašam ļoti nepatīk, kas traucē kalpošanai,” saka Kuldīgas Sv. Annas draudzes mācītājs Mārtiņš Burke-Burkevics.
“Vecos laikos taču bija “Pravda”. Un, kamēr tu turies pie “Pravdas”, viss ir ok, ja novirzies, tad rezultāti nebūs patīkami. Tas arī notiek te,” saka LELB ārpus Latvijas prāvests emeritus Māris Ķirsons.
Taču runa nav par kādu atdalīšanos, bet par godīgu sarunu un izlīgšanu. “Šeit nav runa par to, ka kāds gribētu piespiest baznīcu iet līdzi laikmetam vai mainīties kaut kā nepareizā veidā. Bet stāsts ir tieši par lietas būtību – kā mums pasludināt evaņģēliju šodienas pasaulē. Un ko mēs varam darīt, lai tajā būtu vairāk mīlestības, iecietības un savstarpējas sapratnes,” saka Lutera draudzes mācītājs Indulis Paičs.
“Jāpaliek tajā baznīcā, kur tu esi. Un tad jāsauc šie dogmatiķi pie intelektuālas atbildības, arī pie vēsturiskas atbildības. Lai gan es neesmu šīs baznīcas mācītājs, jo atteicos parakstīt solījumu, ka visos gadījumos ir jāklausa arhibīskapam un prāvestiem,” saka Ķirsons.
“Kad cilvēki ierauga viens otrā nevis konkurentus, bet savus amata brāļus, kuriem ir skatījumus un kuros vērts ieklausīties, nevis uzreiz to noraidīt,” norāda Burke-Burkevics.
Tikmēr Rīgas prāvests Krists Kalniņš uzsver, ka visas savstarpējās nesaskaņas ir jāizrunā vienam ar otru, nepubliskojot tās: “Mūsu baznīcas arhibīskaps Jānis Vanags rakstīja apkārtvēstuli, izskanēja piedāvājums, priekšlikums nākt kopā visām pusēm. Ja mūsu iekšējās attiecībās pastāv konflikti, pārpratumi, to vajag izrunāt cilvēkiem, kas tur ir iesaistīti. Tas būtu labs sākums teoloģiskai sarunai. Tas nav tikai par kristīgo meditāciju.”
Diskusijas dalībnieki gatavi tikties ar arhibīskapu un pārējiem amata brāļiem. Visticamāk, diskusija notiks aprīļa vidū.
KONTEKSTS:
Pēc 36 gadu kalpošanas mācītājs Juris Rubenis ir atstājis mācītāja amatu - uzrakstījis atlūgumu, ko Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas arhibīskaps Jānis Vanags ir pieņēmis. Baznīcu Rubenis nepametīs. Vanags norādīja, ka šī lēmuma iemesli ir personiski un mācītājs tos nevēlējās atklāt sabiedrībai. Bet mācītājs Indulis Paičs norādīja uz “agresīvo kampaņu pret Rubeni”.
Pēc tam 15 LELB mācītāji publiskā paziņojumā pauda, ka Latvijas Evaņģēliski luteriskā baznīca (LELB) tiek nozagta un arvien vairāk attālinās no Rietumu protestantiskajai kristietībai tuvās un saprotamās tradīcijas, kas pārstāv skata plašumu, teoloģisku daudzveidību un atbildīgu akadēmisko brīvību.
Mācītāji aicināja visus interesentus pirmdien, 12.martā, uz diskusiju par Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas nākotni - riskiem un iespējām, analizējot pēdējās desmitgades notikumus, “kas soli pa solim progresīvo baznīcu novedis pie izteikti konservatīva skatu punkta”.