Par zaļās teritorijas saglabāšanu un pret simtgadīgo koku izciršanu jau kopš pērnā gada iebilst daudz pilsētnieku. Portālā „Mana balss” tika savākti vairāk nekā 15 000 balsu pret koku izciršanu, jautājumu skatīja arī Saeimā, taču politiķu vairākums norādīja, ka valsts drošības intereses ir svarīgākas un jaunā ēka jāceļ iepriekš plānotajā vietā.
Rīgas būvvalde pērn izsniedza koku ciršanas atļauju 44 kokiem. Drošības dienests solīja, ka lielais ozols un vairāki citi koki tiks saglabāti, bet daļa traucēs būvdarbiem, tāpēc tos nāksies izzāģēt. Vietā gan stādīšot jaunus.
Pilsētvides aktīvists Māris Kalējs, kas pirmdienas rīta ieradās parkā, Latvijas Radio pastāstīja, ka no rīta sāka zāģēt kokus, ieradās “automašīnas ar aizlīmētiem numuriem, vairāki Valsts drošības darbinieki, kuri neuzrāda nekādus dokumentus, un četri policisti apsargā, netiekam tuvāk sētai”.
Viņš stāstīja, ka policisti arī esot brīdinājuši “par pieciem gadiem cietumā, ja filmēs, kas notiek, jo tas esot klasificēts objekts”.
Līdz pulksten 9.00 jau “kādi 10 koki bija nozāģēti, lielās liepas”, “mēs neko nevaram darīt”.
Marsa parkā augošā kļava burtiski piekļaujas vienam Ropažu ielas namam. Taču pirmdienas rītā nama iedzīvotāji pamodās nevis no ierastajām putnu dziesmām, bet gan no zāģu rēkoņas tepat blakus. Iespējams, ka skats aiz loga drīz kļūs pavisam citādāks.
“Man pulksteni nevajadzēja. Mani parasti modināja putni. Bet šorīt... Tā bija traģēdija. Tādi trokšņi. Es paskatos pa logu – jā, zāģē. Es mudīgi pie telefoniem. Bet tautas balss netiek uzklausīta. Tas ir ļoti skumji,” atzina nama iedzīvotāja Alda.
“Mēs gājām vēlēt ar lielu prieku, ka beidzot būs vadība, kas domās par tautu. Še tev – nekā nav. Skumji!” viņa sacīja.
Zāģu rēkoņa Marsa parkā uzmodināja ne tikai apkārtnes māju iemītniekus – tā burtiski uzspridzināja sociālos tīklus un neilgi pēc strādniekiem pie parka ieradās arī apkaimju aktīvisti, kas visiem iespējamiem līdzekļiem centās kavēt koku izciršanu.
Lai pievērsu pēc iespējas plašāku sabiedrības uzmanību Marsa parkā notiekošajam, vairāki desmitu aktīvistu sapulcējušies pie Brīvības ielā un mēģināja bloķēt satiksmi Brīvības gatves un Biķernieku ielas krustojumā. Viņi protestēja, ļoti lēnām šķērsojot gājēju pāreju pie zaļās gaismas, stāstot policistiem, ka sāpot kājas un nevarot ātrāk paiet, sapulcējušies arī skandina “Marsa parks!”.
LTV novēroja, ka policisti sprieda, kā reaģēt, un vai šo protestu var uzskatīt par nesakcionētu piketu. Kā novēroja LTV, Valsts policija Marsa parka apkārtnē uz brīdi aizturēja vairākus protestu dalībniekus, bet pēc personas datu noskaidrošanas atbrīvoja.
Pret viņiem varētu tikt sākti administratīvie procesi par iespējamu sabiedriskās kārtības un ceļu satiksmes traucēšanu.
Pie teritorijas sētas brīžam izcēlās grūstīšanās starp protestētājiem un teritoriju apsargājošajiem drošībniekiem, kuri centās aizklāt sētu, lai būvdarbi nebūtu redzami, bet pretī saņēma lamas un olu krusu no blakus pagalmiem un logiem.
“Tikko lidoja olas no jumta. Bet es gribētu uzsvērt, ka šeit ir agrīnā atbildība. Var vainot veco Rīgas domi, kas neiesaistījās, nerunāja ar VNĪ, lai atpirktu teritoriju. Nākamais, kas svarīgi – šis laiks nav izvēlēts nejauši, bet ar mērķi graut jaunās Rīgas domes reputāciju, zinot, ka jaunā Rīgas dome nav stājusies spēkā,” pauda jaunievēlētā Rīgas domes deputāte Selīna Vancāne (“Attīstībai/Par!/”Progresīvie”).
Gan “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ), gan Valsts drošības dienests šos pārmetumus noraida. Darbi tiekot plānoti atbilstoši normatīvajiem aktiem, būvnieku iespējām un jau iepriekš sastādītam darbu grafikam.
“Spēkā esošais valdības lēmums [par ēkas būvniecību], projekta termiņi un valsts drošības intereses VNĪ kā kapitālsabiedrībai ir saistoši,” informēja VNĪ valdes priekšsēdētājs Renārs Griškevičs.
VNĪ norādīja, ka teritorijā tiks maksimāli saglabāti esošie koki - tiks saglabāti vismaz 25 koki, tai skaitā ozols un liepu stādījuma rinda gar Ropažu ielu, kā arī plānoti papildu apzaļumošanas pasākumi.
Saglabātie koki tiks pielāgoti jaunajiem apstākļiem, tādējādi šobrīd nekopto koku izskats būtiski uzlabosies, tiks vairota drošība apkārtējai videi un pagarināts koku mūžs, informēja VNĪ.
“VNĪ pildīja doto solījumu nesteigties ar būvniecības uzsākšanu, līdz jautājums atkārtoti tiks izskatīts valdībā un Saeimā. VNĪ kā atbildīga kapitālsabiedrība rīkojas atbilstoši pieņemtajam lēmumam – apstiprinātā Saeimas, valdības lēmuma un pilsētas plānojuma ietvaros. Veiksim darbības objektā atbilstoši saskaņotam būvprojektam, par ko saņemtas visas nepieciešamās atļaujas, un valsts drošības interesēm,” norādīja Griškevičs.
“Ja mēs to darītu rīt, tad būtu pārmetumi, ka darām Zinību dienā. Ja parīt – ka pirmajā skolas dienā un tā tālāk. Bet vēlreiz saku – mums nav nekāda juridiska pamatojuma šo procesu kavēt,” medijiem norādīja Valsts drošības dienesta vadītāja vietnieks Ēriks Cinkus.
“Es domāju – lielai sabiedrības daļai ir skaidrs, ka daļa no tiem, kas šo ideju aizstāvēja, bija Rīgas domes deputātu kandidāti. Viņi arī tika ievēlēti, un tā bija daļa no viņu priekšvēlēšanu aģitācijas. Es nepārspīlētu visas sabiedrības noraidošo attieksmi pret šī projekta īstenošanu,” sacīja Cinkus.
KONTEKSTS:
Pēc tam, kad plašumā izvērtās iedzīvotāju iebildes pret koku izciršanu bijušā velotreka “Marss” teritorijā, publiski tika paziņots, ka plānotā biroja ēka bija paredzēta Valsts drošības dienesta vajadzībām. Ēkas būvniecības iecere aktualizēja jautājumu par specdienestu apvienošanu. Viens no koalīcijas partneriem - Jaunā konservatīvā partija - vēlētos atsevišķu Latvijas specdienestu apvienošanu, savukārt premjers un prezidents ir pret šādu ieceri.
Bet Rīgā aktīvisti cerēja panākt, ka velotreka "Marss" teritorijā tiek izveidots parks, nevis būvēta Valsts drošības dienesta (VDD) ēka, kā to nolēmusi Saeima.