Panorāma

RNP kratīšanās divi aizturētie

Panorāma

Melo par vīrusa izplatību

Latvijā koronavīrusa nav

Mediķi saņēmuši divus izsaukumus aizdomās par koronavīrusu; tās nav apstiprinājušās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 9 mēnešiem.

Līdz šim Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) divos gadījumos uz izsaukumu devies ar aizdomām, ka pacientam varētu būt jaunais Ķīnas koronavīruss. Abās reizēs  aizdomas nav apstiprinājušās, tomēr dienestam ir izstrādāts algoritms, kā uz šādiem gadījumiem reaģēt.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta vadītāja Liene Cipule pastāstīja, ka dienests pēdējo dienu laikā nav saņēmis vairāk zvanu  nekā parasti.

Liene Cipule: Par jauno Ķīnas koronavīrusu
00:00 / 00:50
Lejuplādēt

“Strādājam normālā režīmā. Bet ir gatavība attiecībā uz to, ka mēs strādājam pēc jaunās definīcijas, ko izsniegusi Pasaules Veselības organizācija. Gadījuma definīcija -  „gripai līdzīgi simptomi” un „Ķīna”, kas no vakardienas nakts ir ieviesta mūsu algoritmā. Dienests arī ir pilnība gatavs, ar visiem aizsardzības līdzekļiem,” norādīja Cipule.

“Mums ir bijuši divi gadījumi, kuros mēs esam domājuši, jo ir bijusi šī anamnēze, bet tā nav apstiprinājusies, tā kā mēs varam teikt, ka pacientu izķeršanas algoritms strādā. Tajos gadījumos tika veikti piesardzības pasākumi, tika vilkti respiratori vai maskas. Pašlaik jāsaka - ja gadījumu definīcijas ietvarā [minēta] Ķīna, tad mēs reaģēsim pēc algoritma, kas nosaka – respiratori un aizsargkostīmi,” stāstīja Cipule.

No piektdienas arī Nacionālajā references laboratorijā ir iespējama kvalitatīva Eiropas līmeņa diagnostika, informēja  Veselības ministrija.

Tas nozīmē, ka aptuveni sešu stundu laikā pēc parauga paņemšanas ir iespējams pateikt, vai konkrētajam pacientam ir konstatēts koronavīruss.

Gan Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca, gan Bērnu klīniskā universitātes slimnīca apliecina gatavību pacientus uzņemt un nodrošināt visu nepieciešamo palīdzību.

Veselības ministrija paziņojumā medijiem arī informēja, ka Latvijā līdz šim nav konstatēts neviens saslimšanas gadījums ar jauno koronavīrusu. Vienlaikus visi atbildīgie veselības nozares dienesti un iestādes apliecina gatavību nepieciešamības gadījumā atbilstoši rīkoties un pastiprināt uzraudzības pasākumus.

Veselības ministrijas galvenais infektologs Uga Dumpis norādīja, ka šobrīd nevar runāt par sekundāru slimības izplatību ārpus Ķīnas. Proti, no Ķīnas atgriezušies cilvēki ar slimību vīrusu tālāk neizplata savā mītnes zemē.

Par viltus ziņām par iespējamu koronavīrusa slimnieku Latvijā VM vērsās tiesībsargājošās institūcijās un aicina cilvēkus būt atbildīgus un šādas nepamatotas baumas neizplatīt.

Arī veselības nozares speciālisti uzskata, ka ceļojums uz Ķīnu šobrīd nav drošs, un iesaka iedzīvotājiem uz turieni nedoties ne tikai saslimšanas risku dēļ, bet arī saistībā ar iespējamu apgrūtinātu atgriešanos.

Atjaunotas arī rekomendācijas Latvijas iedzīvotājiem, kā rīkoties, ja ir aizdomas par saslimšanas gadījumu.

  • Viens no galvenajām ieteikumiem -  ja cilvēks ir bijis Ķīnā, kopš atgriešanās turpmākās 14 dienas ir ieteicams palikt mājās un novērot savu veselības stāvokli.
  • Tāpat ir jāsazinās ar savu ģimenes ārstu, lai konsultētos par turpmāko rīcību.
  • Savukārt, ja parādās saslimšanas simptomi, nepieciešams zvanīt 113.
  • Speciālisti rekomendē arī izglītības iestādēm vērsties SPKC, ja rodas jautājumi par rīcību gadījumos, ja Ķīnā ir bijuši bērni. Detalizētas rekomendācijas tuvākajā laikā tiks nosūtītas visām iesaistītajām iestādēm. 

Aktuālajai informācijai par jauno koronavīrusu (2019-nCoV) var sekot līdzi SPKC mājaslapā.

SPKC Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs skaidro, ka slimība pēc infekciozitātes līdzinās gripai: “Pēdējie pētījumi pierāda, ka vidēji viens pacients var inficēt divus pacientus, ja netiek ievērota piesardzība. Tas nozīmē, ka pēc infekciozitātes šis vīruss ir līdzīgs gripai. Gripas sezona aktuāla, turpinās un pasākumi ir līdzīgi – mums jāizvairās no kontakta ar slimiem cilvēkiem. Ja nav iespējams izvairīties, ievērot distanci vismaz divus metrus. Nevest slimus bērnus uz skolu un bērnudārziem. Pašiem palikt mājās, ja esam slimi, un regulāri mazgāt rokas, jo caur rokām mēs bieži inficējamies ar gaisa pilienu infekcijām.

Šodien mēs pievienojamies tai valstu grupai, kura uzskata, ka ceļojums tieši uz Ķīnu, Ķīnas provincēm nav drošs un nebūtu ieteicams.”

KONTEKSTS:

2019. gada decembrī Ķīnā sākās jauna vīrusa izplatība. Jaunā vīrusa uzliesmojuma epicentrs ir Ķīnas centrālās daļas pilsēta Uhaņa, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku. Pretēji sākotnējiem pieņēmumiem secināts, ka vīruss varētu tikt pārnests arī no cilvēka uz cilvēku.

Lai nepieļautu vīrusa izplatību, Ķīna paziņojusi par valsts mēroga ierobežojumiem. Vīruss izplatījies arī ārpus Ķīnas: Japānā, Filipīnās, Dienvidkorejā, Taivānā, Taizemē, Vjetnamā, Saūda Arābijā, Singapūrā, ASV, un Austrālijā. Pirmie gadījumi identificēti arī Eiropā – Francijā, Vācijā un Somijā.

Savukārt Pasaules Veselības organizācija (PVO) saistībā ar Ķīnas koronavīrusu izsludinājusi augstāko starptautisko ārkārtas situāciju veselības aizsardzības jomā. 

Jaunā tipa koronavīrusa uzliesmojums radījis īpašu satraukumu, jo tas ir radniecīgs SARS jeb smagā akūtā respiratorā sindroma izraisītājam. SARS 2002. un 2003. gadā prasīja gandrīz 800 cilvēku dzīvības, pārsvarā kontinentālajā Ķīnā un Honkongā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti