No Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības dalību protestā apstiprinājuši vairāk nekā 500 cilvēki, Latvijas Radio informēja biedrības vadītājs Valdis Keris.
Tikmēr Latvijas Jauno ārstu asociācijas vadītāja Kārļa Rāceņa apkopotā informācija liecina, ka no visām iesaistītajām organizācijām dalību pieteikuši aptuveni 1000 cilvēku. Turklāt Rācenis skaidroja, ka Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības nosauktie 500 cilvēki neietilpst Rāceņa sniegtajā statistikā. Tas varētu nozīmēt – protestam gatavojas jau aptuveni pusotrs tūkstotis veselības aprūpes darbinieku.
Vēlāk - otrdienas rītā - Rācenis intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” nosauca lielāku skaitu - kopumā protesta akcijā varētu piedalīties divi tūkstoši medicīnas darbinieku.
Turklāt Rācenis uzsvēra, ka mediķi vairs nav gatavi kompromisiem.
“Esam ilgstoši izgājuši uz kompromisiem. Situācija ir tik nokaitēta, ka neredzu iespēju panākt kompromisu,” sacīja Rācenis.
“Šobrīd ir skaidrs, ka aktīvi piesakās jaunie ārsti, bet
patiesībā liela aktivitāte ir no visām ārstniecības personām, tajā skaitā no māsām, pieredzējušiem ārstiem, ārstu palīgiem un arī māsu palīgiem.
Zināms, ka iesaistās arī medicīnas studenti un atbalsta arī studentu asociācija. Mēs esam saņēmuši dažāda veida apstiprinājumus, ka piedalīsies visas lielās universitāšu slimnīcas, visu lielo universitāšu slimnīcu rezidenti, piedalīsies traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīca, piedalīsies 1. slimnīca, Tukuma slimnīca, Madonas slimnīca, Balvu-Gulbenes slimnīcu apvienība, piedalīsies Liepājas slimnīca. Ziņas ir arī par Jelgavu. Praktiski lielākā daļa ir pateikuši, ka piedalīsies, bet pilnīgi visus mēs vēl nezinām. Šobrīd noteikti zināmais skaits ir 1000 cilvēku, bet skaits, domāju, būs vēl lielāks,” pastāstīja Rācenis.
Nepārkāpjot streika likumā noteiktos ierobežojumus, arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) darbinieki plāno iesaistīties protesta akcijā, ieslēdzot bākugunis un sirēnas uz 15 sekundēm.
NMPD darbinieku arodbiedrības vadītājs Genādijs Rusanovs Latvijas Radio skaidroja, ka šādā veidā NMPD darbinieki vēlas parādīt solidarizēšanos ar kolēģiem, tajā pašā laikā atgādinot, ka darbinieku atalgojuma problēmas skar arī šo dienestu.
“Saskaņā ar streika likumu NMPD nedrīkst streikot. Saskaņā ar piketa akciju neatliekamā palīdzība tiks nodrošināta pilnā apmērā. Bet mēs izdomājām, ka vajadzētu iesaistīties un parādīt, ka ne tikai slimnīcām un citām veselības aprūpes iestādēm ir problēmas ar atalgojumu. Izdomājām, ka to varētu izdarīt, pievēršot sev uzmanību, visā valstī visām brigādēm vienlaicīgi ieslēdzot bākugunis un sirēnas. Tas būs protesta akcijas ieskandinājums plkst.8.30, kad sākas protesta akcija, tad mēs ieslēgsim,” pastāstīja Rusanovs.
Sirēnas turēs ieslēgtas 15 sekundes. “Šķiet maz, bet neatliekamajā medicīnā 15 sekundes izšķir daudz ko un ir cerība, ka šīs 15 sekundes varētu izšķirt algu jautājumā daudz ko, tāpēc izdomājām 15 sekundes,” norādīja Rusanovs.
Savukārt premjers Krišjānis Kariņš no “Jaunās Vienotības” pēc koalīcijas partiju sadarbības padomes sēdes sacīja, ka pašlaik vēl tiek meklēti risinājumi, lai stabilizētu nopietno situāciju veselības aprūpes nozarē.
Pēc premjera iniciatīvas otrdien no rīta paredzēta tikšanās ar mediķu organizācijām, taču uz jautājumu par to, vai koalīcijā notiek sarunas par algām paredzētās papildu summas palielināšanu, Kariņš atbildēja izvairīgi. “Es gaidu rītdienas sarunu, lai saprastu, vai šīs mediķu organizācijas grib strādāt ar mums. Latvijā mums ir ļoti daudz sasāpējuši jautājumi. Nenoliedzami šis ir viens no lielajiem šobrīd.
Bet tie visi vislabāk atrisināmi sarunu ceļā, nevis vienam nostājoties pret otru,” sacīja Kariņš.
Mums valdības budžets tapa ļoti grūtos apstākļos vairāku mēnešu garumā, bet jebkurā gadījumā es gaidu rītdienas sarunu, lai saprastu, vai šīs mediķu organizācijas grib strādāt ar mums, uz ko es ceru."
KONTEKSTS:
Pašlaik Saeimas deputātu rokās ir valdības akceptētais 2020. gada valsts budžeta projekts. Galīgajā lasījumā budžetu cer pieņemt 13.-14. novembrī.
Atbilstoši likumam budžeta papildu finansējumam darba samaksas pieaugumam nozarē 2020. gadā vajadzētu 120 miljonus eiro. Taču tā vietā Veselības ministrijas prioritātēm paredzēti 50 miljoni eiro, tostarp 42 miljoni paredzēti mediķu algām.
Tāpēc mediķi solījuši protesta akcijas, tostarp 7. novembrī piketēs un dosies vienas dienas atvaļinājumā. Ja cerēto neizdosies panākt, pieļauj arī parakstu vākšanu par Saeimas atlaišanu.