Viņa pauda, ka kompensējamo zāļu cenas Latvijā ir zemas, bet daļa nekompensējamo recepšu un arī bezrecepšu medikamentu ir dārgāka nekā kaimiņvalstīs.
Veselības ministrija vēlētos, lai ilgtermiņā vairāk medikamentu varētu iekļaut kompensējamo zāļu sarakstā, tad valsts var stingrāk regulēt cenas, taču tas ir finansējuma jautājums, norādīja Čakša.
Tāpat Čakša uzskata, ka ir jāizglīto sabiedrība, jo “mēs redzam tendenci lietot medikamentus, kas nav nepieciešami”, un bezrecepšu zāļu patēriņu nereti ietekmē reklāmas, bet “aptiekā ir visgrūtākais ir pateikt – nē šīs zāles jums nav nepieciešamas”.
Bezrecepšu zāļu cenu nosaka tirgus, bet “mēs mīlam lietot daudz dažādu medikamentu”, tāpēc jāinformē sabiedrība, ka bezrecepšu zāles arī ir medikamenti.
“Tie nav kāposti un burkāni, tie atstāj ietekmi uz veselību un mēs tos lietojam stipri par daudz”, norādīja Čakša.
Viņa sacīja, ka ministrija plāno sabiedrības izglītošanas kampaņu šajā jautājumā.
Savukārt, samazinot pievienotās vērtības nodokli zālēm, cenas nemazināsies, norādīja Čakša.
Jau ziņots, ka Latvijā liela daļa populāro bezrecepšu zāļu ir dārgākas nekā tepat kaimiņvalstīs Lietuvā un Igaunijā. To sabiedrisko mediju rubrikā "Farmācijas neredzamā vara" izpētījis Latvijas Radio.
Latvijas Radio zāļu cenas Baltijas valstīs salīdzināja, balstoties uz 25 Latvijā pārdotāko bezrecepšu zāļu topu. Izvēlētas tieši bezrecepšu zāles, jo recepšu zāļu cenu salīdzināt būtu teju neiespējami. Valstīs atšķiras kompensējamo zāļu sistēmas, zāļu klāsts un arī pacienta līdzmaksājums. Nākamais kritērijs – katrā valstī Latvijas Radio izvēlējās lielākos aptieku tīklus. Cenu salīdzinājumā nav iekļautas zāles ar atlaidēm.