“Ja skatāmies uz finansējuma piedāvājumu, kas nāk no Veselības ministrijas ģimenes ārstiem, un tas ir par 500 eiro vairāk mēnesī. Bet diemžēl pretī saņemam apzinātu, skaidru ziņu, ka šai naudai ir jānāk par neko,” sacīja Čakša.
Viņasprāt, streikojošo ģimenes ārstu rīcība ir šantāža pret iedzīvotājiem, ne tik daudz pret Veselības ministriju.
Komentējot ieceri par koplīgumu starp valsti un ģimenes ārstiem, ministre sacīja, ka šis jautājums ir izskatāms. Viņa arī norāda uz juridiskiem jautājumiem, kas vēl ir jāatrisina: “Vai privātuzņēmēji, kas šajā gadījumā ir ģimenes ārsti, slēdz šāda veida koplīgumu ar ministriju? (..) Es aicinātu ģimenes ārstus neiet šo ceļu, jo tas liek domāt, ka varbūt jāsāk meklēt pavisam cita veida risinājumi.”
Savukārt, ja netiks panākta vienošanās ar ģimenes ārstiem, būšot jāmeklē citi risinājumi, kā nodrošināt primārās veselības aprūpes pieejamību.
Jau ziņots, ka ģimenes ārsti streiku sāka 3.jūlijā, atsakoties sniegt valsts apmaksātos pakalpojumus, izrakstīt darba nespējas lapas un receptes. Sarunās ar streikotājiem neizdevās panākt vienošanās par kapitācijas naudas palielināšanu atalgojuma sadaļā. Sākotnēji ministrija prasībām nepiekrita, taču pēc Stratēģiskās padomes sēdes piedāvāja kapitācijas naudas palielināšanu sasaistīt ar kvalitātes kritēriju izpildi.
Streika otrās nedēļas sākumā mediķi paziņoja, ka turpina akciju, mainot tās formu - turpmāk pieņems līdz 20 pacientiem dienā.
Tikmēr oktobrī Veselības ministra nākusi klajā ar solījumu palielināt tā saukto kapitācijas maksu jeb naudas summu, ko ģimenes ārsts mēnesī saņem par vienu pacientu no 1,25 līdz 1,60 eiro. Ģimenes ārstu asociāciju šāda summa apmierina, bet tā nepiekrīt daļai ministrijas izvirzīto kvalitātes kritēriju, kā arī "e-veselības" pilnīgai ieviešanai no nākamā gada sākuma.