ĪSUMĀ:
- Sporta un interešu izglītības nodarbības – no 17.oktobra trīs nedēļas tikai attālināti.
- Individuālas nodarbības varēs notikt klātienē.
- Rīgas skolās – interešu izglītība tikai klases ietvaros.
- Ministre uzsver, ka interešu izglītība bīstama, jo Covid-19 var izplatīties starp vairākām skolām.
- Kolektīvās sportošanas aizliegums skars arī fitnesa klubus.
Pirmais Covid-19 saslimšanas gadījums interešu izglītības nodarbībās tika atklāts septembra beigās. Tieši pulciņi un nodarbības pēc mācību stundām ir vietas, kur parasti satiekas bērni no dažādām klasēm vai pat dažādām skolām, kas palielina vīrusa izplatības riskus. Rīgas Valsts klasiskajā ģimnāzijā Covid-19 fiksēts kādam skolēnam, kas saslimis ārpus skolas deju nodarbībās, pastāstīja direktors. Šajā skolā interešu izglītība un sports arī pēc stundām atļauts tikai vienas klases ietvaros.
"Tā kā bērniem jebkurā treniņā gribas kontaktēties tuvāk viens otram, gribas pieskarties un tā tālāk, mēs tomēr nodrošinām šo principu – viena klase ir viens kopums," pastāstīja skolas direktors Romāns Alijevs.
Valdības noteiktie jaunie ierobežojumi paredz, ka no sestdienas orķestri, kori, tautas deju ansambļi un citas radošās aktivitātes grupās drīkst notikt tikai ārā vai attālināti.
"Kas ir visdramatiskākais interešu izglītībā? Tas, ka gadījumu skaits nav liels, bet no viena interešu izglītības gadījuma tā transmisija aiziet, piemēram, tālāk vēl uz četrām mācību iestādēm.
Mums atkal vakar ir konstatēts gadījums, kur ir līdzīgi – atkal ekskursija, ekskursijas kolektīvā ir cilvēki no dažādām skolām, un uzreiz tas aiziet uz vairākām iestādēm," pastāstīja izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (Jaunā konservatīvā partija).
Un bažas ir par to, ka, infekcijai skarot vairākas izglītības iestādes, vīrusa izplatība var kļūt nekontrolējama. Ierobežos arī sportiskās aktivitātes. Ne vien skolēniem, bet arī pieaugušajiem. Individuālie treniņi būs atļauti, bet grupu nodarbības, komandu sports un sacensības – nē. Ja vien nodarbības nenotiek ārā, svaigā gaisā.
"Galvenais ir tas, ka mēs sportot grupā varam ārpus telpām. Mēs varam sportot individuāli un varam sportot attālināti. Ja grupu nodarbības līdz šim bija iespējamas gan telpās, gan ārpus telpām, tad uz šo nedēļu grupas varēs sportot tikai ārpus telpām. Joprojām ir iespējams sportot," sacīja ministrijas valsts sekretāra vietnieks, Sporta departamenta direktors Edgars Severs.
Taču tieši šie ierobežojumi atkal skars ne vien mācību iestādes un profesionālās sporta skolas, bet arī privāto biznesu.
Atšķirībā no pavasara fitnesa centriem durvis pavisam ciet šoreiz nenāksies vērt. Trenažieri turpinās strādāt, arī privātie treniņi drīkstēs notikt, bet grupu nodarbības, kā, piemēram, pilates, aerobika un citas – vēl tikai šovakar un rīt.
"Mēs mēģināsim pārnest kādas nodarbības ārā, bet laiks ir tāds, kāds ir. Tas vairs nav pavasaris, bet ir rudens, ziema nāk, un jāizvērtē arī šie aspekti. Kaut kādu daļu nodarbību var mēģināt pārnest ārā, bet vismaz 70 līdz 80% darba ir prom. Klients, kurš nāk uz grupu nodarbībām, viņš, visticamāk, neies uz trenažieru zāli," stāstīja sporta kluba "MyFitness" trenere Alīna Silicka.
Severs no ministrijas gan iesaka meklēt risinājumus – sportot attālināti vai kā citādāk. Piemēram, ledus hallēs, kur notikuši hokeja treniņi, tagad darba laiku aizpildīšot ar individuāliem treniņiem. Šādi ierobežojumi būs spēkā līdz 6. novembrim. Vai tos mīkstinās, atcels, vai gluži otrādi – pastiprinās, tas būs atkarīgs no tā, cik plaši izplatīsies koronavīruss.
KONTEKSTS:
Latvijā 10. jūnijā beidzās 12. martā izsludinātā ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Vīruss joprojām cirkulē, un pret to nav nedz zāļu, nedz vakcīnas. Arvien ir spēkā atsevišķi ierobežojumi Covid-19 izplatības mazināšanai.
Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga, un 14 dienu kumulatīvais Covid-19 saslimšanas gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju pārsniedzis 25 gadījumus. Pieaug arī rindas uz Covid-19 testiem, un cilvēki bez simptomiem jau ir aicināti uz pārbaudi nepieteikties.
Reaģējot uz slimības izplatību, valdība nolēma, ka sejas aizsargmaskas sabiedriskajā transportā no 7. oktobra ir obligātas. 13. oktobrī valdība lēma, ka maskas jāvalkā arī sabiedriskās vietās, kur uzturas vairāk nekā 15 minūtes. Pašlaik Latvijā publiskos pasākumos iekštelpās var pulcēties līdz 500 cilvēkiem, brīvā dabā – līdz 1000. Privātos pasākumos iekšā var pulcēties 30, bet ārā - 300.