ĪSUMĀ:
- Skolotāju minimālā alga no septembra augusi no 680 līdz 710 eiro.
- Taču septembrī pedagogi lielākas algas vēl nesaņems.
- Šadurskis skaidro: vēl jāveic aprēķini, tas atkarīgs no pašvaldībām.
- LIZDA pārmet ministrijai kavēšanos ar aprēķiniem.
- Pedagogi gaužas par neinformētību – aizvien nezina, kādas būs algas.
- Skolotājus arī nebrīdināja, ka algu pieaugums kavēsies.
Kad pēc garām diskusijām pedagogu arodbiedrība un valdības pārstāvji atrada kompromisu un 11. septembrī vienojās par pedagogu darba samaksas grafika pildīšanu, vienošanās nozīmēja, ka jau šomēnes pedagogiem minimālo darba samaksas likmi ceļ no 680 uz 710 eiro.
Tomēr, saņemot septembra algu, pedagogiem samaksa būs pēc vecās likmes, Latvijas Radio apstiprināja Izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis (“Vienotība”).
„Visticamāk, ka tā būs, tāpēc ka ir nepieciešams veikt visus aprēķinus, un līdz ar to starpību starp veco un jauno algu, visticamāk, ka skolotāji saņems oktobrī. Bet tas ir atkarīgs no pašvaldības, cik katra pašvaldība operatīvi, iesniedz, apkopo un apstrādā datus. Jo mums tagad visi rīkojumi par naudas pārskaitīšanu pašvaldībām pēc jaunā aprēķina aizies 2. oktobrī,” skaidroja Šadurskis.
Vēlāk ministrija paziņojumā medijiem uzsvēra, ka pedagogi paaugstinātās algas par septembri saņems kā plānots, proti, oktobra sākumā.
Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) vadītāja Inga Vanaga stāstīja, ka premjera biroja ziņotais liecina, ka tālākā mērķdotācijas pārskaitīšana pašvaldībām noritēs bez aizķeršanās, tomēr par līdzekļu sadali vēl jālemj arī pašvaldībām pašām.
„Tas nav tā uzreiz, kā premjers paraksta, tā uzreiz iekrīt cilvēkam kontā. Pašvaldībām uz vietas saskaņā ar normatīvajiem aktiem ir jāsasauc sēdes, kurās pieņem lēmumu un tad tālāk. Bet pašvaldībās arī nav mērķtiecīgi kaut ko kavējušas. It īpaši, ja tas ir saistīts ar tik skaitliski daudziem, jo šis algas paaugstinājums skar vairāk nekā 50 tūkstošus nozarē strādājošo,” stāstīja Vanaga.
Vanaga gan pozitīvi vērtē to, ka ministrija jau tagad pašvaldībām pārskaitījusi avansa maksājumu, kas garantē, ka pirmā mācību gada alga skolotājiem nekavēsies.
Tomēr Vanaga uzskata, ka ministrija aprēķinus, lai tajos iekļautu arī jauno likmi, varēja veikt ātrāk.
“Tamdēļ, ka mēs jau par šo runājām 28. augustā koalīcijas sadarbības padomes sēdē. Un tas viss varēja būt daudz ātrāk, un arī ministrijas iekšējais resurss, to bija iespējams koncentrēt, lai precizē ātrāk, veic visus aprēķinus, saprotot to, cik sensitīvs ir šis jautājums,” uzskata Vanaga.
Uzrunātie skolotāji gan norādīja, ka viņi pēc pirmā darba mēneša joprojām nezina, kāda vispār būs alga, vēl jo vairāk to, ka notiek aizkavēšanās ar aprēķiniem par jauno likmi.
“Mēs vispār nezinām ne par likmēm, neko. Algu jau vajadzētu zināt kopš sāk strādāt, vai ne? Tas būtu tā normāli, tāda neziņa ir, vai maz kas būs. Gaidām, mēs tādi pacietīgi esam,” sacīja Rūjienas vidusskolas skolotāja Līga Aboltiņa Žīgure.
Uz to, ka pedagogi nezina savu algu, norāda arī arodbiedrība. Ir jārisina situācija, kurā skolotāji jau māca, bet joprojām nezina, par kādu darba samaksu.
KONTEKSTS:
Valdības un Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) pārstāvji 28.augustā vienojās no septembra palielināt pedagogu minimālās algas par 30 eiro no 680 uz 710 eiro.
Šāds minimālās algas palielinājums skolotājiem ir paredzēts arī Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) piedāvātajā pedagogu darba samaksas pieauguma grafikā laika periodam no 2018.gada 1.septembra līdz 2022.gada 31.decembrim, kuru Ministru kabinets apstiprināja 9.janvārī.
Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) cīnās par algu palielināšanu pedagogiem jau vairākus gadus.