Tiesībsargājošās iestādes cīnās ar sekām, taču visiem ministriem būtu jāiesaistās, lai varētu novērst seksuālās vardarbības pret bērniem cēloņus, pēc sēdes norādīja Rasnačs.
Darbs notikšot vairākos virzienos - sodu pastiprināšana, izglītošanas process visās izglītības iestādēs, iekšlietu sistēmā un sociālajos dienestos, kā arī vairāku esošo reģistru un datu bāžu savienošana.
„Mums sēdes gaitā tika dots uzdevums ar reģistru, izglītības iestādēm, bāriņtiesām utt. izstrādāt tādu pasākumu kopumu, kas uzlabotu šīs informācijas pieejamību un ātrāku, operatīvāku pieeju. Tas šodien ir viens no svarīgākajiem uzdevumiem. Vienlaikus mēs arī nolēmām, ka uzaicināsim pārstāvjus no Igaunijas, lai informētu mūs un sabiedrību par pieredzi, kā kopš 2012. gada veiksmīgi vai neveiksmīgi tiek īstenots ķīmiskā kastrācija kā soda veids. No Apvienotās Karalistes mēs labprāt uzaicinātu ekspertus par publisko pedofilu sarakstu, jo par šo jautājumu Latvijā ir ļoti daudz mītu (..),” sacīja Rasnačs.
Viņš uzsvēra, ka ikvienam Latvijā draudu gadījumos ir tiesības iegūt informāciju par pedofiliem gadījumos, ja viņu tuvinieki ir apdraudēti. Tiesa, nav skaidrs visbūtiskākais jautājums – kādā veidā šī informācija ir jāsniedz.
Pēdējos mēnešos bijuši vairāki pedofilijas gadījumi un tiesu spriedumi, kas raisījuši sašutumu sabiedrībā. Kalnmeiers atzina, ka tiesībsargājošās iestādes šobrīd cīnās ar sekām, tāpēc jāstrādā preventīvi, sākot ar izglītošanu. "Tās ir arī bērnu iestādes ... Bērniem ir jāmāca pateikt "nē", neiet līdzi, neuzticēties svešiniekiem. Skolās tas tieši tāpat," sacīja Kalnmeiers.
Pret varmākām cīnīsies, palielinot sodu sodu un pagarinot nozieguma noilguma termiņu. Likumu grozījumi Saeimā jau izskatīti otrajā lasījumā. Lai informācija par dzimumnoziedzniekiem būtu pieejama visām ieinteresētajām institūcijām, datubāzes saslēgs vienotā tīklā. "Ja cilvēks ir izcietis sodu vai ir sākts kriminālprocess, tad izglītības iestādēm un citām iestādēm, kas darbojas ar bērniem, tas ir jāzina," norāda premjere Laimdota Straujuma ("Vienotība").
Visām ministrijām trīs mēnešu laikā būs jāsagatavo konkrētu pasākumu plāns kā mazināt seksuālu vardarbību pret bērniem. Uz Latviju uzaicināšot arī Igaunijas ekspertus, lai viņi dalītos pieredzē par ķīmiskās kastrācijas metodi, un Lielbritānijas pārstāvjus, lai pastāstītu par publiska pedofilu reģistra izveidi.
Kā uzsvēra Kalnmeiers - katram ir tiesības uzzināt, vai viņa paziņu lokā nav cilvēks, kas pastrādājis dzimumnoziegumus. Taču jādomā arī par personu datu aizsardzību. "Iestādēm, kas darbojas ar bērniem, jādod tiesības pārbaudīt tur strādājošie cilvēki, nemaz nerunājot par pedagogiem... Visas iestādēs strādā tehniskais personāls: atslēdznieki, santehniķi, sētnieki. Tās arī jāpārbauda - vai šie cilvēki nav kaut ko sagrēkojuši," sacīja ģenerālprokurors.
Runājot par ķīmisko kastrāciju, ģenerālprokurors uzsvēra - tas ir mīts, ka šī metode ir efektīvs līdzeklis cīņai pret seksuālu vardarbību.
Ziņots, ka pēdējos mēnešos ir bijuši vairāki gadījumi, kas izsakuši sabiedrības diskusijas par bērnu drošību no seksuālajām varmākām.