ĪSUMĀ:
- 26.aprīlis bija pēdējā diena, kad Dundagas novada domes deputāti varēja ievēlēt domes vadību.
- Taču domnieki to pat necentās darīt.
- Tāpēc ministrs rosinās Dundagas novada domes atlaišanu.
- Plešs uzskata, ka deputāti klaji ignorē gan likumu, gan arī iedzīvotāju intereses.
Ņemot vērā, ka līdz šim brīdim Dundagas novada dome nav lēmusi par domes priekšsēdētāja un viņa vietnieka ievēlēšanu, kā arī domes atbilde ministrijai nepārprotami liecina, ka tas netiks darīts, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija valdībai iesniegs likumprojektu par Dundagas novada domes atlaišanu, informēja ministrs.
Lieto "Telegram"?
Seko mums un saņem svarīgākās ziņas pirmais ✍️
👉 Parakstīties uz jaunumu saņemšanu vari šeit!
Dundagas novada dome atbildē ministrijai esot norādījusi, ka pašlaik jauna domes priekšsēdētāja ievēlēšana pašvaldībai neesot izdevīga, jo šobrīd lēmumu pieņemšana notiekot raitāk, bez apspriešanas komitejās un komisijās, bet visi lēmumi tiek pieņemti ārkārtas sēdēs, bez plašākas apspriešanas.
Ministrs uzsvēra, ka bez pašvaldības politiskās vadības Dundagas novada iedzīvotāju intereses netiek aizstāvētas būtisku lēmumu pieņemšanā.
Piemēram, Dundagas novada pārstāvis nevar ar balstiesībām piedalīties apvienotajās komiteju sēdēs jaunveidojamajā Talsu novadā. “Tas nozīmē, ka Dundagas novada iedzīvotāju intereses vistiešākajā veidā netiek pārstāvētas jaunveidojamā Talsu novadā, jo netiek sadzirdēta viņu balss tiešā veidā,” norādīja ministrs.
Domes rīcības diezgan skaidri liecina par sistemātisku neatbilstošu rīcību, sacīja ministrs, norādot, ka tas atstāj sekas uz konkrētās administratīvās teritorijas iedzīvotāju likumiskajām interesēm. “Dome šajā brīdī nespēj pilnvērtīgi veikt tai likumā noteiktos pienākumus,” sacīja Plešs.
Saskaņā ar Pašvaldību likumu dome tiek atlaista ar likumu, kura projektu Saeimai iesniedz Ministru kabinets.
Viena no likuma normām nosaka, ka Saeima var atlaist pašvaldības domi, ja tā divu mēnešu laikā pēc sanākšanas uz pirmo sēdi vai pēc attiecīgo amatpersonu vai institūciju atkāpšanās nav ievēlējusi domes priekšsēdētāju, viņa vietnieku vai pastāvīgās komitejas.
Tad Saeimai pēc Ministru kabineta priekšlikuma jāieceļ attiecīgajā administratīvajā teritorijā pagaidu administrācija, kas darbosies līdz dienai, kad uz pirmo sēdi sanāks jaunievēlētā dome.
Plešs informēja, ka likumprojekts par domes atlaišanu tiks iesniegts izskatīšanai valdībā jau nākamās nedēļas sēdē. Esot sāktas konsultācijas ar citām ministrijām, par pašvaldības administratora iecelšanu. Plešs apsverot iespējas administratoru izraudzīties no ministrijas darbiniekiem.
Viņš uzsvēra, ka tiks darīts viss, lai pēc iespējas ātrāk tiktu pieņemti lēmumi un tiktu iecelts administrators.
Ministrs noraida pārmetumus, ka pārāk vilcinājies un šādu lēmumu pieņēmis mēnesi pirms kārtējām pašvaldību vēlēšanām. Tāda arī bija Dundagas pašvaldības deputātu ierosinājums – strādāt līdz vēlēšanām pašreizējā izpildījumā, piemēram, lēmumus pieņemt ārkārtas sēdēs bez apspriešanas komitejās.
Tikmēr trīs no Dundagas domes opozīcijas deputātiem startē arī jaunajās Talsu novada vēlēšanās. Tāpat sarakstos manāmi vairāki vārdi, kam šobrīd būtu jāstājas aizejošo Dundagas deputātu vietās, taču viņi paziņojuši, ka to nevēlas. Šī brīža koalīcijas deputātu jaunajos sarakstos nav.
KONTEKSTS:
Pirmdien, 26. aprīlī bija pēdējā diena, kad Dundagas novada deputāti varēja ievēlēt domes vadību, taču pašvaldības deputāti šo iespēju neizmantoja.
Dundagas novada dome jau ilgstoši formāli ir bez vadības - janvārī amatus pameta Dundagas novada domes priekšsēdētājs Aldis Felts ("Mūsu cilvēkiem") un viņa vietnieks Jānis Mauriņš ("Mūsu cilvēkiem"). "Mūsu cilvēkiem", kuriem domē ir piecas vietas no deviņām, jaunu domes priekšsēdētāju no savām rindām neievēlē, bet neļauj to darīt arī opozīcijai.
Tā vietā formālā vara ir nodota "Mūsu cilvēkiem" savulaik izraudzītajai pašvaldības izpilddirektorei Janitai Vandai Valterei, kurai vienīgajai pašvaldībā ir paraksta tiesības.