Gatavojas, ka vīruss rudenī atgriezīsies
Kaut arī saslimstības ar Covid-19 izplatība samazinās, ārstniecības nozares speciālisti gatavojas tam, ka vīruss rudenī atgriezīsies. Taču neviens nevar paredzēt, cik nopietni vīruss iedzīvotājus skars. Veselības ministrija gatavojas vairākiem iespējamajiem scenārijiem, atklāja veselības ministrs Daniels Pavļuts („Attīstībai/Par!”).
"Kopumā mums ir trīs vai četri varianti, ar kuriem mēs strādājam. Minimālais pieļāvums, ka vīruss šajā rudenī būs kā sezonālā gripa, īpaši mūsu dzīvi neietekmējot. Bet tāds variants, ka nevajadzēs darīt neko, ir ļoti, ļoti mazticams. Tāpēc mēs gatavojamies kā minimums rudenī organizēt atkārtotu vakcināciju gados vecākiem iedzīvotājiem, cilvēkiem ar hroniskām slimībām, ar novājinātu imūnsistēmu, ārstiem ārstniecības iestādēs un tamlīdzīgi. Savukārt otra galējība būtu pilnīgi jauna pandēmija. Bet arī šāds variants šķiet maz ticams. Līdz ar ko, visticamāk, ka Latvijā un citās valstīs rudenī būs kaut kas pa vidu," skaidroja Pavļuts.
Revakcinācija pret Covid-19 riska grupām paredzēta rudenī. To turpmāk īstenos Nacionālais veselības dienests sadarbībā ar Slimību profilakses un kontroles centru, jo Vakcinācijas projekta nodaļa šī mēneša beigās pārtrauc savu darbu. Pašlaik ir beigusies aktīvā vakcinācijas fāze, tāpēc nodaļas darbs vairs nav nepieciešams, skaidroja Pavļuts. Savukārt iedzīvotāji potes varēs saņemt ārstniecības iestādēs. Lielos vakcinācijas centrus neplāno atvērt.
Ministrs uzsvēra, ka nākamajam vīrusa uzliesmojumam mēs būsim daudz gatavāki.
"Slimnīcu sistēma, piemēram, būs spējīga uzņemt vairāk nekā trīs tūkstošus Covid-19 pacientu. Mūsu uzdevums ir nodrošināt maksimālu gatavību jebkuram scenārijam. Tad jau par tādām lietām kā plašāka vai šaurāka vakcinācija vai kādi ierobežojumi – tas būs jāskatās pēc situācijas rudenī. Šobrīd neviens nezina, tieši kas rudenī varētu būt nepieciešams," sacīja Pavļuts.
Ja tomēr pandēmija atgriezīsies, tad Latvijai būs vēl mēnesis laika, lai sagatavotos. Pēc Pavļuta teiktā, iepriekšējā pieredze rāda, ka, tiklīdz kaut kur pasaulē parādās jauns uzliesmojuma vilnis, lai tas nonāktu pie mums, paiet vairākas nedēļas.
Ministrs gan šobrīd nenosauca kādus konkrētus rādītājus, kurus sasniedzot, atgrieztos iepriekš zināmie ierobežojumi. Tiks vērtēta masveidīga saslimšana kombinācijā ar noslodzi slimnīcās.
Slimnīcas gatavas jaunam uzliesmojumam
Pašlaik Daugavpils reģionālajā slimnīcā darbinieki uzkrāj spēkus rudenim, dodoties atvaļinājumā, pastāstīja slimnīcas valdes loceklis Grigorijs Semjonovs.
"Pirmais ir sagatavoties fiziski – veidojam viņiem [darbiniekiem] atelpas laiku. Otrais – nedaudz cenšamies pārstrādāt iekšējos algoritmus attiecībā uz konsīlijiem, preparātu nozīmēšanu, bet viss pārējais jau tika izstrādāts. To, ko varam, to arī nodrošināsim. Tagad analizējam gan skābekļa patēriņu, gan strādājam pie krājumu izveides rezervēm, jo vairāk baidāmies nevis no Covid-19 viļņa, bet par tiem piegāžu pārtraukumiem, cenu sadārdzinājumu un tamlīdzīgi," norādīja Semjonovs.
Daugavpils slimnīca ir gatava Covid-19 uzliesmojumā atvēlēt 270 gultas vietas.
Arī Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīca ir gatava nākamajam vīrusa vilnim, uzsvēra slimnīcas valdes priekšsēdētājs Rinalds Muciņš.
"Šobrīd mēs savus plānus nemainām. Ja pienāks tāda vajadzība, tad mēs rīkosimies atbilstoši jau iepriekš noteiktajam – izolācija, gultu resursu paredzēšana un citu pacientu ierobežošana. Bet, protams, tas viss izrietēs no tā, kāda daba būs Covid-19, jo vīruss mutē," skaidroja Muciņš.
Dažādiem slimības uzliesmojuma scenārijiem gatava ir Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca (RAKUS). Nepieciešamības gadījumā tā būs gatava atvēlēt 741 gultu, pastāstīja slimnīcas valdes loceklis, profesors Haralds Plaudis.
"Vienlaikus RAKUS ir veikusi radikālu un būtisku skābekļa sistēmas apgādes rekonstrukciju. Tas nozīmē, ka mēs varam pievadīt lielā tilpumā skābekli ļoti daudziem pacientiem. Tas pats attiecas arī uz intensīvo terapiju. Ja ir nepieciešams, mēs varam paplašināt un vērt vaļā vēl papildu intensīvās terapijas gultas. Protams, izšķirošais jautājums ir un būs personāla pieejamība," stāstīja Plaudis.
Pandēmijas karstākajā laikā Austrumu slimnīca sadarbojās ar daudziem privāto ārstniecības iestāžu mediķiem, tāpat arī ar medicīnas studentiem, kas nāca palīgā. Nepieciešamības gadījumā slimnīca būs gatava papildspēku piesaistei.