Mūsu valsts monitoringa stacijas neuzrāda paaugstinātu radiācijas līmeni, informēja VVD RDC, kas uzrauga radiācijas monitoringa staciju mērījumus Latvijā, kā arī citās valstīs.
Radiācijas monitoringa ietvaros Latvijā starojums tiek mērīts vidē, gaisā un ūdenī.
Latvija atrodas pietiekami tālu no Černobiļas atomelektrostacijas, un ir jāņem vērā, ka šī stacija ir slēgta un nedarbojas, skaidroja centrā.
VVD RDC eksperti informēja – ja Latvija saņems ziņu, ka var būt apdraudējums no radiācijas objektiem citās valstīs un ir iespēja, ka varētu tikt ietekmēta Latvijas teritorija, tad atbilstoši apziņošanas shēmām tiks iedarbināta agrīnā brīdināšanas sistēma un informācija ar ieteikumiem iedzīvotājiem tiks sniegta televīzijā un radio.
"Svarīgi atcerēties, ka Latvijā nav nepieciešams izmantot joda profilaksi un plānveida masveida iedzīvotāju evakuāciju kodolavāriju gadījumā, jo tuvākās atomelektrostacijas neatrodas šādās zonās, kur tas būtu nepieciešams," teikts paziņojumā.
VVD RDC norādīja, ka tāpat nav nepieciešams iedzīvotājiem iegādāties mēriekārtas, jo VVD RDC seko līdzi monitoringa datiem, kā arī nepieciešamības gadījumā tiks veikti izbraukuma mērījumi.
Valsts vides dienesta mājaslapā ir pieejams informatīvais materiāls, kurā ir informācija par pasākumiem, kuri ir veicami radiācijas avāriju gadījumā.
KONTEKSTS:
Krievijas karaspēks no Baltkrievijas teritorijas 24. februārī iegāja slēgtās Černobiļas AES zonā, paziņojis Ukrainas Iekšlietu ministrijas padomnieks Antons Heraščenko.
Ukrainas kodolenerģijas aģentūra un Iekšlietu ministrija piektdien, 25. februārī, paziņoja, ka fiksēts paaugstināts radiācijas līmenis Černobiļas atomelektrostacijas vietā, taču patlaban tas nav kritisks, vēstīja "Reuters".