Latvijas vienaudžus sestdien neilgi pirms pusdienlaika VEF kultūras pilī sagaida salidojuma organizatori. Cilvēki atbraukuši no dažādām Latvijas vietām. Patstāvīgi iet grūti, tāpēc jaunieši pavada seniorus.
Tur pulcējas simtgadnieki un vecāki cilvēki, kā arī tie, kam tuvojas 100 gadu. “Vienaudži ar Latvijas valsti. Mēs priecājamies, esam gandarīti, ka šie cilvēki vēl var Latvijas sabiedrībā būt godināti, cienīti un uzņemti,” saka Rīgas aktīvo senioru alianses vadītāja Terēzija Mackare:
Trešo gadu šajā salidojumā piedalās Lidija Sīmane. Atbraukusi no Mālpils, un viņai ir 105 gadi. Cilvēki par viņas vecumu brīnoties: „Dažādi bijis. Ir viss kas piedzīvots, viss kas redzēts. Pārciests, pārdzīvots. Priecājies, bēdājies kādreiz. Visādi kā dzīvē.”
Valērija Ivanovska ir no Jūrmalas: „Oktobrī būs 101 gads. 101 jau. Man pašai neērti paliek, ka es tik veca jau. Zini, tikai kauns man tā kā es tāda nevarīga un palieku tāda… krītu ārā no cilvēku vidus jau. Bet tā man viss kārtībā. Es visu saprotu, runāju, varu līdzi dzīvot. Tā ļoti labi jūtos vēl, paldies Dievam!”
Viņa stāsta, ka interesējas par aktieriem, dziedātājiem:
„Man interesē ļoti dzīve vēl. Tā ka nāve laikam nenāks ātri.”
Alfrēds Veckaktiņš atbrauca uz salidojumu no Saulkrastiem. Viņam ir 104 gadi. Un viņš smejas, ka savā cienījamā vecumā jūtas “cauraudzis”. Ceļš līdz salidojumam neesot bijis grūts: „Līdz Anglijai ar tieku! Rudenī atkal braukšu.”
Lai gan pats nepiedalījās, spilgti atceras arī Baltijas ceļa laiku. Stāsta, ka no atmiņas neizzūd arī par kara gaitām.
Tikmēr Latvijas vienaudzis Ēriks Tomsons atbraucis no Valmieras. Ir arī apbalvots. Dzimis 1918.gadā. „Es beidzu Krišjāņa Valdemāra jūrskolu Rīgā 1943.gadā Otrā pasaules kara laikā. Bija man tā sagadīšanās, ka es varēju palīdzēt latviešu bēgļiem pārkļūt uz Gotlandi. Es pārvedu septiņos braucienos kādus pāri par 700 bēgļus Latvijas uz Gotlandi,” stāsta Tomsons.
Viņš arī piedalījies Baltijas ceļā: „Man tāds liels krustojums pie mājas. Es savācu savu ģimenīti un uz krustojuma, vakarā bija visa tā stāvēšana. Un nostāvējām visi sajūsmā par Latviju.”
Daudzi Latvijas vienaudži uz pasākumu paņēmuši arī uz lapām pierakstītas savas atmiņas par Baltijas ceļu. Organizatori tās plāno saglabāt īpašā piemiņas grāmatā.