Vecākais muitas uzraugs Valsts ieņēmumu dienesta Daugavpils struktūrvienībā – Vladimirs Vinokurovs - uzmanību piesaistīja ar regulārajiem laimestiem. Kā atklāja LTV raidījumā “De facto”, 2014.gadā Vinokurovs laimējis vairāk nekā 150 000 eiro, 2015.gadā – gandrīz 190 000, pērn – teju 240 000 eiro. Tikmēr viņa amata alga nepārsniedz 10 000 eiro gadā. Līdz 2014. gadam laimesti viņa deklarācijā nebija norādīti. Taču par šo laiku Finanšu policija pirms trijiem gadiem pret muitnieku sāka izmeklēšanu pēc panta “Izvairīšanās no deklarācijas iesniegšanas” un tagad lieta ir tiesā.
“Panorāmai” Valsts ieņēmumu dienestā norāda – šobrīd notiek resoriskā pārbaude arī par aizvadītajiem trijiem gadiem.
“Tas ir no nodokļu pārvaldes puses un attiecīgi, ja mēs kaut ko konstatēsim, tad būs arī no Finanšu policijas pārvaldes puses,” norāda dienesta ģenerāldirektores vietniece Dace Pelēkā.
Tiesa, jebkurā gadījumā - šī pārbaude saistīta ar deklarācijas aizpildīšanu, tās patiesumu, nevis par veidu, kādā laimesti iegūti.
Taču arī tas liek uzdot jautājumus. Oficiālajos azartspēļu laimestos tiek sasummēta gan sākumā iemaksātā nauda, gan beigās laimētā. Tātad – laimests var būt neliels vai nebūt vispār, bet kopā ar derībās ielikto naudu iegūts oficiāls laimests, ko jau var deklarēt kā ienākumus. Vēl viens aspekts - Vinokurova laimesti saistīti ar likmēm sporta spēlēs. Viņš pats ir no futbola aprindām. Tēvs un brālis bijuši treneri Ilūkstē. Brālis un viņš pats tiesājuši futbola spēles. Izvērtēt šos riskus konkrētajā gadījumā varētu Valsts policijas ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde.
Valsts policijā līdz šim nav saņemti iesniegumi par konkrēto gadījumu, līdz ar to nav uzsākts kriminālprocess. Taču spēļu organizētāji un spēlētāji, kuri uzskata, ka ir notikusi krāpšana, ir aicināti vērsties Valsts policijā.
Konkrēto gadījumu nevērtē arī Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcija.
Taču, runājot par situāciju kopumā, tur norāda: nozare ir diezgan stingri kontrolēta, un gadījumu, kad kāds cenšas caur to apiet likumus un, piemēram, legalizēt ienākumus, nav daudz. Inspekcija var pārbaudīt, vai laimests tiešām bijis, un par summu virs 3000 eiro spēļu organizētājam pašam jāziņo.
“Iespējams, ka būtu vēl kaut kādi precizējumi vajadzīgi likumā par iedzīvotāju ienākumu nodokli, kas ir saistīti ar ziņojumiem VID, lai tiešām būtu skaidrs, kā izsekot līdzi šiem operatoru sniegtajiem ziņojumiem, lai tas neradītu papildus vēlmi ziņot par to, kas faktiski nav laimests,” pauda Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcijas vadītāja Signe Birne.
Tas gan neliedzot jau tagad izmeklēt šādus gadījumus un, ja atklājas, ka caur laimestu legalizēti iepriekš neuzrādīti ienākumi – arī sodīt.
Vinokurovs gan nav vienīgā amatpersona, kura ienākumus papildinājuši laimesti. Valsts ieņēmumu dienestā informē, ka 2016. gadā laimestus savās deklarācijas bija norādījušas 298 amatpersonas. Līdzīgi arī iepriekšējos gados. Dienests to vērtē kā riska faktoru un datus pārbauda. Turklāt, kā norāda VID, risks nav saistīts tikai ar iespējamiem pārkāpumiem, kuru no likuma viedokļa var arī nebūt. “Valsts amatpersonas tomēr ir ļoti daudzas tādas, kas strādā arī ar valsts noslēpumu, dažādām šādām lietām. Te, protams, ir jāskatās no tāda aspekta – amatpersonas, kas aizraujas ar šīm azartspēlēm, nu.. cik tas ir ētiski, cik tas ir pareizi no šāda aspekta,” atzīst Pelēkā.
Ziņots, ka, spriežot pēc Vinokurova valsts amatpersonas deklarācijas, laimesti katru gadu pieaug. 2014.gadā Vinokurovs laimējis 157 571 eiro, 2015.gadā – 187 196 eiro, pērn – 238 628 eiro. Salīdzināšanai - vecākā muitas uzrauga amata alga nepārsniedz 10 tūkstošus eiro gadā.