Muzeju darbiniekiem trūkst zināšanu par satura pieejamību cilvēkiem ar īpašām vajadzībām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 1 mēneša.

Aptuveni 30% Latvijas muzeju nav vides pieejamības cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Bet vēl aktuālāks jautājums ir satura pieejamība. Pētījums liecina, ka kultūras organizācijām nereti trūkst izpratnes par to, kā nodrošināt, ka ekspozīcijas ir pieejamas cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem. Tāpēc fonds "Nāc līdzās!" sadarbībā ar Latvijas muzeju biedrību organizēs septiņus apmācību seminārus muzeju darbiniekiem.

Muzeju darbiniekiem trūkst zināšanu par satura pieejamību cilvēkiem ar īpašām vajadzībām
00:00 / 03:02
Lejuplādēt

Aptuveni 30% Latvijas muzeju nav vides pieejamības cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Nereti ar vides pieejamību iedzīvotāji saprot uzbrauktuvi, lai cilvēki ratiņkrēslos spētu ēkā iekļūt. Taču reizumis tiek piemirsts par to, kā šis cilvēks iekļūst citās telpās, uz kurām, iespējams, ved kāpnes, kā arī - vai labierīcības ir pielāgotas personām ar invaliditāti. Tomēr vēl aktuālāks jautājums ir satura pieejamība.

"Noteikti vajadzētu pietiekami lieliem burtiem uzrakstos būt, lai cilvēki var izlasīt. Jābūt vieglā valodā, lai nav nekā sarežģīta – to var izlasīt gan vājredzīgs, gan cilvēks ar garīga rakstura traucējumiem var labi uztvert.

Teiksim, ja nāk cilvēki ar garīga rakstura traucējumiem, tad nevar stāstīt garos teikumus, izmantot sarežģītus svešvārdus. Katrai grupai ir sava specifika, kuras detaļas ir jāzina. Ja tās detaļas zina, tad ļoti normāli tu vari uztvert šo cilvēku, komunicēt ar viņu," stāstīja fonda "Nāc līdzās!" pārstāve Sarma Freiberga.

Viņa norādīja: lai kaut minimāli pielāgotu muzeju ekspozīcijas cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, ne vienmēr nepieciešams ieguldīt lielus finanšu līdzekļus. Ir nepieciešamas zināšanas, kas tomēr muzeju darbiniekiem pietrūkstot. To apstiprināja arī Latvijas Muzeju biedrības priekšsēdētāja Zane Grīnvalde. Viņa gan skaidroja, ka muzeji cenšas sniegt piedāvājumu cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, bet tas notiek lēnāk, nekā vēlētos.

"Muzejos šobrīd notiek aktīva paaudžu maiņa – ienāk jauni darbinieki. Un ir nepieciešamās jaunas zināšanas, kā strādāt ar šādām mērķa auditorijām, kā veidot izstādes, kā veidot tekstus.

Iespējams, ka trūkst paplašinātāku zināšanu par to, kā strādāt ar cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Varbūt reizēm tās pat ir bailes par to, ka nevarēs uzrunāt, vai par to, ka būs ļoti grūti strādāt," atzina Grīnvalde.

Tāpēc fonds "Nāc līdzās!" sadarbībā ar Latvijas Muzeju biedrību organizēs septiņus izglītojošus seminārus muzeju darbiniekiem par to, kā strādāt ar šo apmeklētāju grupu. Tāpat muzeji pēc semināra saņems galvenās vadlīnijas pieejamības jautājumos apmeklētājiem ar dažādiem funkcionāliem traucējumiem.

Freiberga uzsvēra, ka nepieciešams arī iedrošināt cilvēkus ar īpašām vajadzībām apmeklēt muzejus.

"Faktiski katram muzejam ir iespējas [pielāgot saturu]. Ir tikai jāpadomā, ko tas var darīt. Un vēl semināros mēs uzsvērsim, ka muzeju mājaslapās nepieciešams likt vairāk informāciju par to, kāda veida pieejamību muzejs piedāvā, lai iedrošinātu šos cilvēkus nākt uz muzejiem," sacīja fonda "Nāc līdzās!" pārstāve.

Pirmās muzeju darbinieku apmācības notiks 9. septembrī Rīgā, kam sekos Tukums, Dobele, Cēsis, Liepāja, Madona un Rēzekne.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti