Indras Krūmiņas dēlam Artim septembrī paliks seši gadi. Dēls piedzima priekšlaikus un gandrīz četrus pirmos savas dzīves mēnešus atradās slimnīcā. "Ir diagnoze – cerebrālā trieka. Un viņam ir diskinētiska cerebrālā trieka – nevis, ka viņš nevar kustēties, bet viņš nevar kontrolēt savas kustības," pastāstīja mamma.
Bērns nerunā. Ir vēl epilepsija un miega traucējumi. Tieši naktis ir mammai smagākās, jo no rīta viņa nevar ilgāk pagulēt. "Tā mana grūtība ir tieši tā, ka Artim arī pie visām tām diagnozēm ir parasomnija. Tas nozīmē, ka vismaz trīsreiz naktī viņš vienkārši raud. Ja tajā brīdī es viņu nenomierinu, viņš raud, kamēr pamostas. Tāpēc izgulēties mani ir ļoti svarīgi. Tā ir, man liekas, tāda pret izdegšanu galvenā lieta," pastāstīja Indra.
Viņa dažas stundas strādā kā psiholoģe, tad atkal ir rūpes par dēlu, viņš jāved pie speciālistiem, un spēka nav. Indra godīgi atzīst – reiz domājusi par bērna nodošanu īslaicīgā institucionālā aprūpē, bet kovida dēļ nesanācis.
Pašlaik Krūmiņi ir starp tām 50 ģimenēm visā valstī, kas izmēģinājuma veidā saņem aprūpes mājās jeb "atelpas brīža" pakalpojumus dzīvesvietā, ko vecāki lūguši ilgstoši.
Vaicāta, kā tieši mamma pati izmantojusi šīs diennaktis, Indra atklāja, ka vienkārši, lai izgulētos. Pakalpojums paredzēts uz diennakti vai vairākām pēc vienošanās ar vecākiem. Praksē tas nozīmē, ka pie bērna mājās laiku pavada profesionāli speciālisti vai bērns šo laiku pavada pie šī speciālista.
LTV sižetu sērijā "Mūžīgie bērni" iepriekš vairākkārt stāstīts par "atelpas brīža" pakalpojumu, kas pieejams dažādās iestādēs visā Latvijā. Taču šo bērnu vecāki nemitīgi uzsvēruši, cik svarīgi ir saņemt šo pakalpojumu tieši mājās – vidē, kurā bērns ir pieradis atrasties un kas viņam ir speciāli pielāgota.
Uz to norādīja arī Arta mamma: "Bērnam drošības sajūtu rada tieši mājas vide. Ir bērni, kuriem ir ļoti smagi traucējumi. Man liekas, šis variants ir daudz draudzīgāks pret bērnu."
Tiklīdz bērnus ar īpašām vajadzībām uz kādu nezināmu vietu pārvieto, daudziem mēdz būt paaugstināta trauksme, lielāks stress, zināja stāstīt Latvijas Samariešu apvienībā. Tās speciālisti pašlaik izmēģinājuma projektā sniedz "atelpas brīža" pakalpojumus 50 ģimenēm visā valstī. Slēgt līgumus par diennakts aprūpi drīkst arī ar savu aukli.
"Šobrīd šis ir izmēģinājuma projekts. Kad tas beigsies, mēs sapratīsim arī nianses, kas šo pakalpojumu saturā būtu jāpamaina, jāpilnveido, jāuzlabo. Es ļoti ceru, ka arī nākotnē šis pakalpojums būs pieejams vecākiem," pastāstīja projekta "Atelpas brīdis" pakalpojuma vadītāja Inga Brente-Mieze.
Labklājības ministrijā norādīja, ka atsauksmes no vecākiem ir pozitīvas un sabiedrībā balstīti sociāli pakalpojumi ir politikas prioritāte. Izmēģinājuma projekta budžets ir aptuveni 95 000 eiro desmit mēnešiem, 50 bērnu vecākiem nodrošinot 15 diennaktis atelpas. Izmaksas ir mazākas nekā institucionālā aprūpē – ap 1400 eiro uz bērnu.
"Pateikt, vai tas tiks ieviests un no kura gada tas tiks ieviests, to mēs nevaram, jo mūsu projekts iet līdz šī gada beigām. Šī gada beigās mēs iegūstam gala rezultātus, cik tad tas izmaksā, kādā veidā tam ir jānotiek. Tad mēs dodam ministrijas politikas veidotājiem informāciju, un tad viņi lemj tālāk," skaidroja ministrijas Bērnu un ģimenes politikas departamenta vecākā eksperte Baiba Stankēviča.
Tas nozīmē, ka nāksies iziet cauri zināmām birokrātiskām procedūrām. Tomēr šķēršļus ierēdņi nesaredz.
"Tas ir to vērts – iet cauri birokrātijai. Šis ir patiešām to vērts! Tāpēc es arī piekritu," uzsvēra mamma Indra Krūmiņa.