Panorāma

Ložmetējkalnā atrod latviešu strēlnieku mirstīgās atliekas

Panorāma

Kazahstānā grib veidot kopuzņēmumus ar Latviju

Koalīcija vienojas par parlamentārās izmeklēšanas komisiju

NA atbalsta, bet ZZS sola nelikt šķēršļus Saeimas komisijas izveidei par «oligarhu sarunām»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem un 3 mēnešiem.

Nacionālā apvienība (NA) varētu atbalstīt partijas “Vienotība” rosinājumu izveidot parlamentārās izmeklēšanas komisiju par tā dēvētajām "oligarhu sarunām". Tikmēr Zaļo un Zemnieku savienība (ZZS) atbalstu nesola, bet arī šķēršļus iecerei nelikšot.

Pēc valdošās koalīcijas partiju tikšanās tās pārstāvošie politiķi informēja, ka koalīcijas partneri konceptuāli atbalsta parlamentārās izmeklēšanas komisijas izveidi par “oligarhu sarunām”.

Šķēršļus neliks

Nacionālā apvienība varētu atbalstīt šo iniciatīvu, parakstoties par komisijas izveidi. Saeimas deputāts Jānis Dombrava (Nacionālā apvienība) izteicās, ka varētu iet vēl tālāk un pievērsties “oligarhu sarunās” izgaismotajām problēmām arī Saeimas Nacionālās drošības, Aizsardzības un korupcijas novēršanas komisijās.

““Rīdzenes sarunas”, manuprāt, ļoti skaidri parāda, kā šaura cilvēku grupa, kas pārstāv dažādus politiskos spēkus, ir ciniskā veidā mēģinājusi ietekmēt Latvijas attīstību. Tur mēs saskatām gan korupciju, gan manipulēšanu ar medijiem, mediju brīvību, gan arī mēģinājumiem izveidot prokrievisku valdību, kas, manuprāt, ir visbīstamākais šajā visā uzskaitījumā,” sacīja Dombrava.

Tikmēr premjers Māris Kučinskis (ZZS) bija skeptiskāks par ieceri. Tomēr ZZS neliks šķēršļus šīs idejas īstenošanai, lai gan nav arī paudusi pārliecību, ka parakstīsies par komisijas veidošanu.

„Pēc ilgām debatēm nebija pretenziju, ka šāda komisija tiek veidota. Bet tad es sagaidu no [partijas] „Vienotība” konkrētus mērķus un uzdevumus. Līdzšinējā prakse nav bijusi pārāk iedvesmojoša. Dzirdot par to, ka [mērķis ir noskaidrot] sarunu autentiskumi, es domāju, ka tāds šobrīd ir Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja uzdevums. KNAB to arī darīs, un es domāju, ka darīs ļoti profesionāli. Bet, protams, politiķi var izteikt savas iniciatīvas, un to nevies nevar noraidīt. Bet es nelieku šķēršļus [šai komisijai]. Tāpēc, visticamāk, šodienas vienošanās ir, ka parlamentārā izmeklēšanas komisija būs. Tas ir galvenais. Kad visi iepazīsies ar mērķiem, tad arī varēs sekot līdzi, kā viņa ar saviem uzdevumiem tiks galā," sacīja premjers.

Premjers Māris Kučinskis
00:00 / 00:57
Lejuplādēt

 

Vēl precizēs mērķus

Parlamentārās izmeklēšanas izveidei nepieciešams vismaz trešdaļas deputātu atbalsts. “Vienotības” priekšsēdētāja vietnieks Edvards Smiltēns pauda pārliecību, ka divu nedēļu laikā izdosies savākt vajadzīgo parakstu skaitu.

Tāpat “Vienotība” divu nedēļu laikā precizēs iecerētās komisijas mērķus un uzdevumus. Smiltēns arī cer, ka darbam komisijā tiks deleģēti cilvēki ar vajadzīgajām pielaidēm valsts noslēpumam.

Parlamentārās izmeklēšanas komisijas veidošana, kurā vētītu viesnīcā “Rīdzene” pirms vairākiem gadiem ierakstītās “oligarhu sarunas”, ir partijas “Vienotība” ierosinājums. Smiltēns raksturo šādas komisijas jēgu: “Pirmkārt, noskaidrot šo sarunu autentiskumu. Otrkārt, šajās sarunās iezīmējas arī valsts nozagšanas pazīmes. Līdz ar to sabiedrībai ir pirmais jautājums, kāpēc šis ir palicis bez ievērības un process beidzies ne ar ko. Un trešā sadaļa ir mediju brīvība. Ir vēl vairākas nianses un aspekti, kuri būtu ietverami šajā komisijā un izskatāmi.”

Skepse par rezultātu

Politoloģe Ilga Kreituse piekrīt, ka Saeimas esošajām komisijām “oligarhu sarunās” izskanējušais būtu jāvērtē. Taču parlamentārās izmeklēšanas komisijas veidošanu sauc par populistisku un ļoti riskantu soli, kas var Saeimas prestižu graut, nevis celt.

“Veiksmīgi neieinteresētajiem deputātiem boikotējot šādas komisijas darbu, iegūst tie, kuriem vajadzētu būt zaudētājiem. Un šajā gadījumā es domāju ZZS, kas var caur šādu neveiksmīgu komisijas darbību pierādīt, ka šīs sarunas nav tik nozīmīgas un ka deputātiem tas neko daudz neizsaka un vēl vairāk diskreditēt parlamentu un tā darbību Latvijā,” norāda Kreituse.

Jau ziņots, ka žurnāls "Ir" publicējis “Rīdzenes sarunas”, kurās vairāku gadu garumā fiksēts Aināra Šlesera, Aivara Lemberga un viņiem tuva loka personu teiktais. Vienā no sarunu atšifrējumiem saklausāms, kā tā saucamie oligarhi – Lembergs, bijušie politiķi Andris Šķēle un Ainars Šlesers –, kā arī pazīstami uzņēmēji pārrunā ietekmes sfēras dažādos uzņēmumos ar valsts kapitālu, augstu amatpersonu gāšanu un to, kā pārņemt varu medijos

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti