"Jaunā Vienotība" kopš valdības veidošanas sarunu uzsākšanas uzstāja uz četru partiju koalīciju. Taču partiju apvienības "Apvienotais saraksts" un Nacionālā apvienība nepiekāpīgi iebilda pret "Progresīvo" ņemšanu koalīcijā. "Jaunā Vienotība" mēģināja piedāvāt kompromisa variantu – trīs partiju koalīcija, kurai "Progresīvie" piesaistīti ar atsevišķu līgumu, tomēr "Progresīvie" šādu risinājumu noraidīja.
"Man ir žēl, ka tā ir, bet tāda ir situācija. Tas nozīmē, ka ejam uz priekšu ar trīs partiju koalīciju. Šobrīd mūsu partneri izskata mūsu piedāvāto memorandu. Es ceru, ka mēs varēsim to šonedēļ parakstīt. Tad būs skaidrāks, kas ir koalīcijā. Tad es piedāvātu vienoties par atbildības jomu sadalījumu, un mēs varam raiti iet uz priekšu ar valdības deklarācijas sagatavošanu," sacīja "Jaunās Vienotības" valdes priekšsēdētājs Krišjānis Kariņš.
Pirmās oficiālās tikšanās sadarbības memoranda apspriešanai partijām iecerētas trešdien, 26. oktobrī.
Gan ''Apvienotais saraksts'', gan Nacionālā apvienība pirms šī dokumenta parakstīšanas tajā vēlas veikt korekcijas un precizējumus.
"Mums ir laiks, lai savstarpēji visu šo izrunātu, un noteikti, ka būs arī papildinājumi un ieteikumi no mūsu puses šajā dokumentā," sacīja "Apvienotā saraksta" pārstāvis Edvards Smiltēns.
Līdzīgi pauda Nacionālās apvienības priekšsēdētājs Raivis Dzintars: "Šobrīd aktīvi strādājam, gatavojam priekšlikumus, labojumus, kurus, domāju, – pat šodien nosūtīsim kolēģiem."
Ne Nacionālā apvienība, ne "Apvienotais saraksts" pagaidām neatklāj, kuras ieceres tieši radīja iebildumus. Taču, pēc neoficiālas informācijas, iespējamos koalīcijas partnerus neapmierina memorandā iestrādātā apņemšanās Saeimā virzīt likumprojektu paketi civilās savienības jautājumu risināšanai.
Tāpat satraukumu rada iecere uzsākt atsevišķu valsts kapitālsabiedrību kotēšanu biržā. Ir jautājumi arī par sašķidrinātās dabasgāzes termināļa būvniecību Skultē.
Diskusijas raisot arī "Jaunās Vienotības" piedāvājums amatus jaunajā valdībā sadalīt proporcionāli koalīcijas partneru pārstāvniecībai parlamentā,
jo šādā gadījumā "Jaunā Vienotība" saņemtu aptuveni pusi amatu.
KONTEKSTS:
Trīs nedēļas pēc 14. Saeimas vēlēšanām ''Jaunā Vienotība (JV), kas iestājusies par četru politisko spēku koalīciju, pauda gatavību piedāvāt NA un AS sadarbības memorandu par koalīcijas veidošanas principiem, bet partijai "Progresīvie" – divpusēju vienošanos par sadarbību 14. Saeimā un valdībā, tostarp piedāvājot vienu ministra amatu. Tomēr "Progresīvie" neatbalstīja piedāvājumu.
14. Saeimas vēlēšanas notika 1. oktobrī, un parlamentā kopumā tika ievēlēti septiņi politiskie spēki: JV, Zaļo un Zemnieku savienība, AS, NA, "Stabilitātei!", "Latvija pirmajā vietā" un "Progresīvie".
Saskaitīti 1055 iecirkņi no 1055
Atjaunots: 03.10. plkst. 10:06