Panorāma

Cilvēki aktīvi ziedo pieminekļa nojaukšanai

Panorāma

Panorāma

Nacionālā apvienība prasa Golubevas demisiju

Nacionālā apvienība prasa ministres Golubevas demisiju; draud pamest valdību 

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 5 mēnešiem.

Nacionālās apvienības Saeimas frakcija un valde lēmusi pieprasīt atbrīvot no amata iekšlietu ministri Mariju Golubevu ("Attīstībai/Par!") saistībā ar situāciju 9. un 10. maijā, paziņojumā medijiem informēja apvienība.

ĪSUMĀ:

  • Nacionālā apvienība prasa Golubevas demisiju, citādi atstās koalīciju.
  • Koalīcijas atstāšana nenozīmē automātisku valdības krišanu.
  • "Attīstībai/Par!" aizstāv Golubevu; situācija 9. un 10. maijā pie pieminekļa Uzvaras parkā skaidrojama ar neveiksmīgu integrācijas politiku.
  • Premjers piektdien atgriezīsies no Kanādas un tad tiksies ar Golubevu.
  • Arī "Konservatīvie" gaida tikšanos ar Kariņu.
  • Arī Saeimas opozīcijā savākti paraksti diviem Golubevas demisijas pieprasījumiem.

Ar prasību par ministres demisiju Nacionālā apvienība vērsusies pie premjera Krišjāņa Kariņa ("Jaunā Vienotība"). Ja premjers un koalīcijas partneri šajā jautājumā neņems vērā Nacionālās apvienības viedokli, partijas valde neredz iespēju turpināt darbu šajā valdībā un lems par savu ministru atsaukšanu, norādīts paziņojumā.

"Tas, ko 9. un 10. maijā ikviens Latvijai lojāls cilvēks bija spiests piedzīvot savā valstī, ir nepieņemami. To nevaram uzskatīt par ikdienišķu negadījumu, par ko politiskā atbildība aprobežojas ar simbolisku kritiku un solījumu laboties. Jāizdara viss iespējamais, lai šāda situācija nekad vairs neatkārtotos," paziņojumā skaidroja Nacionālās apvienības vadītājs Raivis Dzintars.

Pēc Dzintara teiktā, "Attīstībai/Par!" būtu jāvirza cits iekšlietu ministrs, pretējā gadījumā Nacionālā apvienība atsauks savus ministrus un koalīciju atstās. Dzintars gan uzsver, ka tas nenozīmē valdības gāšanu.

"Ja īstenojas šāds scenārijs, mēs varam runāt par sadarbību, vienošanos, atbalstot mazākuma valdību tik tālu, kamēr tiek atrasts labāks risinājums," sacīja politiķis.

Ceturtdienas rītā vēl pirms NA lēmuma partiju pārstāvošais Saeimas deputāts Rihards Kols pastāstīja, ka politiskais spēks ir ticies ar ministri un Valsts policijas priekšnieku. "Es saredzu, ka bija ļoti daudz neizdarītā un rīcībai bija jābūt straujākai," sacīja politiķis.

Demisijas pieprasījumu ceturtdien pārrunāja "Attīstībai/Par!" valde. Kā norādīja Golubeva, apvienības atbalsts viņai ir, tāpēc Nacionālās apvienības prasībai viņa nepiekritīšot.

"Es, godīgi sakot, esmu šokēta, ka elektorālu ieguvumu dēļ var iet uz tādu soli brīdī, kad Ukrainā notiek karš. [..] Mani kolēģi pilnīgi noraida ideju par manu demisiju.

Viņi uzskata, ka man jāpaliek amatā, jo situācija, kas izveidojās 10. maijā, ir drīzāk ilgstošas neveiksmīgas integrācijas politikas rezultāts," sacīja Golubeva.

Viņas apvienības biedrs Juris Pūce piebilda: "Nav arī Nacionālā apvienība norādījusi uz kādiem būtiskiem trūkumiem ministres darbā. Nav arī norādīts uz to, kas, viņuprāt, ministrei būtu jālabo viņas personiskajā darbā."

Kopumā Nacionālās apvienības soli "Attīstībai/Par!" sauc par bezatbildīgu. Savukārt Dzintars izteicās: "Valstiski atbildīgi nebija tas, kas notika 9. maijā un it īpaši 10. maijā. No mūsu puses valstiski atbildīga rīcība ir izdarīt visu, kas no mums ir atkarīgs, lai nekad tas neatkārtotos."

Kā no situācijas iziet, būs atkarīgs no premjera Krišjāņa Kariņa ("Jaunā Vienotība"), kurš no darba vizītes Kanādā atgriezīsies piektdien. Tikšanos ar Kariņu gaida arī "Konservatīvie", kuri pagaidām nostāju par Golubevas atbilstību amatam nav formulējuši.

"Kopš 9. maija, vismaz kad šis jautājums kļuva aktuāls arī mūsu partijā, ar premjeru nav izdevies sazināties," komentēja "Konservatīvo" Saeimas frakcijas vadītājs Krišjānis Feldmans.

"Jaunās Vienotības" pārstāvis Arvils Ašeradens uzsvēra, ka premjera prioritāte pašlaik esot sarunas Kanādā par NATO spēku palielināšanu Latvijā, savukārt pēc atgriešanās būs tikšanās ar Golubevu, lai saprastu, kā rīkoties tālāk.

"Premjers šajā brīdī ir izdevis rezolūciju ministrei rūpīgi izmeklēt šos incidentus, kas notika 9. un 10. maijā pie pieminekļa, saukt pie atbildības tos, kas ir saucami pie atbildības. Premjers to uzskata par ļoti svarīgu kritēriju ministres darba izvērtējumam," sacīja Ašeradens.

Tikmēr Saeimas opozīcijā savākti paraksti diviem Golubevas demisijas pieprasījumiem. Vienu parakstījuši galvenokārt Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) deputāti, otru – ārpus frakcijām esošie. Līdz ar to gadījumā, ja Kariņš neatlaidīs Golubevu, Saeimā balsojums par viņas demisiju notiks tik un tā.

ZZS Saeimas frakcijas deputāti ceturtdien tikās ar Golubevu, lai noskaidrotu atbildīgos un iemeslus likumā noteikto prasību neievērošanai, pieļaujot nesankcionētu cilvēku pulcēšanos un Padomju armijas, arī Krievijas slavināšanu Pārdaugavā. ZZS Saeimas frakcija uzskata, ka Saeima bija izdarījusi visu, lai izslēgtu provokāciju riskus 9. maija sakarā. Līdz ar to, ZZS deputātu ieskatā, izpildvarai, arī tiesībsargājošajām institūcijām un Rīgas pašvaldībai bija visas iespējas novērst ar 9. maiju saistītus provokāciju riskus, tomēr tās nav pietiekami izmantotas un par to ir jāuzņemas politiskā atbildība.

"Saskaņā" vēl nav spriests par viedokli saistībā ar Golubevas demisijas prasību, Latvijas Televīzijas raidījumā "Šodienas jautājums" sacīja partijas deputāte Regīna Ločmele. "Saskaņa" izskatīs divas tēzes: vienu par to, ka kara laikā atlaist iekšlietu ministru ir neapdomīgi, bet otru, ka tika pieļauts demokrātijas apdraudējums – proti, cilvēkiem vajadzētu ļaut nolikt ziedus pie pieminekļa Pārdaugavā, tos neaizvācot jau nākamajā dienā.  

KONTEKSTS:

Šogad, kad Krievija sākusi karu Ukrainā, Latvijā cilvēkus aicināja nelikt ziedus pie pieminekļa Uzvaras parkā 9. maijā. Tomēr daļa iedzīvotāju to darīja.

10. maija rītā cilvēku noliktie ziedi tika aizvākti, kā to paredzēja iepriekš noteiktais plāns. Tādēļ ziedu licēji vēlreiz devās pie pieminekļa 10. maijā, un vakarā parkā pulcējās vairāki simti cilvēku, kas slavināja Padomju armiju un Krieviju, tādēļ tikusi slēgta pieeja piemineklim. Latvijas Televīzija Pārdaugavā novēroja, ka vairāki sanākušie bija agresīvi un neslēpa atbalstu Krievijas iebrukumam Ukrainā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti