Tieši pirms ceturtdaļgadsimta Vijas mamma lūgusi meitu atbraukt uz Rīgu, lai būtu kompānija Baltijas ceļā. Nostājušās rindā ar svešiem cilvēkiem turpat pie mammas mājām – Brīvības un Tallinas ielu stūrī. Sarunas vedušās ne tikai par valsts neatkarību, bet arī daudz ikdienišķākām lietām. „Divas sievietes stāstīja, ka ies mājās un taisīs šokolādes krēmu, atzīmēs to visu pasākumu. Un tad mēs ar mammu tālāk gājām uz Brīvības pieminekli, un māte man uzrakstīja uz lapiņas krēma recepti, lai neaizmirstas,” atceras Baltijas ceļa dalībniece Vija Salmiņa. Krēms esot sanācis ļoti ātrs un vienkāršs.
Pērnvasar, kad Nacionālā bibliotēka aicināja cilvēkus nest uz Esplanādi priekšmetus, kas saistās ar Baltijas ceļu, Vija paņēmusi kuloniņu, kas mammai todien bijis ap kaklu un joka pēc arī noklausīto un uz puķu ietinamā papīra pierakstīto šokolādes krēma recepti. Tagad to foto atrodami Eiropas digitālās bibliotēkas mājaslapā europeana.eu līdzās citām tā laika liecībām – radioaparātiem, karogiem un fotogrāfijām.
„Cilvēks neatnāca un vienkārši neatstāja to lietu. Viņš gribēja padalīties pieredzē un pastāstīt, kas viņu saista ar šo lietu. Tad mēs secinājām, ka cilvēkiem ir ko teikt,” stāsta LNB Komunikācijas un mārketinga daļas vadītāja Signe Valtiņa. Tieši tādēļ bibliotēka sper nākamo soli - Gaismas pils tik tikko atklātajā skaņu ierakstu studijā aicināts pieteikties ikviens, kurš vēlas izstāstīt savu Baltijas ceļa stāstu.
Par savu Baltijas ceļu stāsta arī bibliotēkas Mākslas un mūzikas centra galvenā bibliogrāfe Inese Pinne: „Tā bija vakara dežūra, pie mums ienāca kolēģe un sacīja, ka kāds var tur palikt mūsu vietā. Mums ir jāiet un jāizmanto iespēja nostāties ķēdē, turpat Barona ielā.”
„Šis ieraksts nonāks Latvijas Nacionālās bibliotēkas digitālajās kolekcijās. Un mēs domājam arī iepludināt europeana.eu portālā, lai tas ir pieejams plašam cilvēku lokam, jo Europeana digitālā bibliotēka kalpo arī kā izejas vārti uz Eiropu,” stāsta Valtiņa.
Mājaslapā "Europeana 1989" tiek apkopotas liecības par Dzelzs priekškara krišanu un šajā gadā piedzīvotajām pārmaiņām visā Eiropā. Materiālus tur pievienot var ikviens. Toties pieteikties sava stāsta iemūžināšanai audio versijā var, rakstot uz [email protected]. LNB darbinieki sazināsies ar rakstītāju un vienosies par ierakstam izdevīgu laiku.
Šī ir lieliska iespēja iemūžināt vēsturi, kamēr tā vēl ir dzīva.