"Latvijā akadēmiskās teoloģijas ceļš ir salīdzinoši jauns un par to var runāt brīdī, kad valstī izveidojas sava akadēmiska teoloģiska pētniecība, un tas ir tikai 20. gadsimts. Protams, arī pirms tam Latvijā ir bijušas teoloģiskas diskusijas un pārdomas, varam redzēt, ka gan reformācija, gan apgaismība un dažādi citi ideju vēstures aspekti arī iepriekš spēlēja savu lomu šeit, bet par savu teoloģisku skolu var runāt tikai tad, kad Latvijā atver teoloģijas fakultāti 1920. gadā. Akadēmiskās teoloģijas pastāvēšanas laiks iesākumā gan ir ļoti īss Latvijā, jo 1940. gadā fakultāti universitātē slēdz. Arī katoļu teoloģijas fakultāti slēdz,'' klāsta Latvijas Universitātes Teoloģijas fakultātes dekāne Dace Balode.
Padomju laikā gan tāpat notiek centieni turpināt teoloģisku izglītību un pētniecību, taču Latvija, esot aiz dzelzs priekškara, ir norobežota no visām tām akadēmiskās teoloģijas tendencēm un attīstības, kas notiek ārpus Padomju Savienības. Tie teoloģiskie materiāli un grāmatas, kas šeit nokļūst, ir tikai gadījuma rakstura, un to, ko varēja sadabūt, to arī izmantoja. Tolaik arī vēlme uzturēt akadēmisko garu un plašu domāšanu bija ļoti liela.
''1991. gadā atkal pēc luterāņu mācītāju iniciatīvas tiek atjaunota Latvijas Universitātes Teoloģijas fakultāte mūsdienu reliģiskajā vidē, kas neapšaubāmi arvien vairāk mainās,'' norāda Balode.