Narkologi īpaši raizējas par pusaudžiem, kas alkoholu sāk lietot pirms 18 gadu vecuma. Īpaši iecienīts ir viskijs, un, cenām samazinoties, pastāv risks, ka draugu kompānija vienas pudeles vietā varētu iegādāties divas. Un sekas tam varētu būt nopietnas.
Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centra speciālisti novērojuši, ka daļu brīvlaika stacionārā mēdz pavadīt 16, 15 un pat 14 gadus veci pusaudži. “Tās ir gan narkotiskās vielas, tas ir alkohols, gan tie ir izlaiduma atzīmētāji, kuri pēc tam nokļūst pie mums ne visai labos stāvokļos, kuri labi nepanes alkoholu. Tā kā, protams, uzreiz tas ir jūtams,” norāda narkoloģe Sarmīte Skaida.
Alkohols izraisa nopietnas veselības problēmas: aknu cirozi, asinsvadu slimības. “Mēs vienkārši audzināsim jau nākamos cilvēkus, kuriem sāks veidoties pierašana, pārmērīgā lietošana un atkarība.
Līdz ar to mūsu skatījumā šī nodokļa laišana uz leju diez vai labvēlīgi ietekmēs situāciju, kura jau tagad nav diez ko laba,” saka narkoloģe.
Atkarību speciālists Māris Ķirsons aktīvi darbojas 12 soļu Minesotas programmā. Viņš secina, ka nesamazinās ne alkohola atkarībnieku skaits, ne arī izdzertā daudzums: “Latvijā tā problēma, tā slimība ir ļoti izplatīta, jo jau no mazām dienām bērni tiek socializēti, ka svinības nozīmē iedzeršanu. Ir bērnu šampanietis un bezalkoholiskais alus. Un bērni pieaug ar to, ka: oo, lielu cilvēku svinībās viņiem ir jāiedzer. Tie, kuri dzer normāli, viņiem iedzeršana ir apmēram tāpat, kā man puķkāpostu ieēšana.”
Cilvēkiem, kas cieš no alkohola atkarības, cena nebūs noteicošais faktors. Tomēr tā varētu veicināt lielāku alkohola patēriņu to iedzīvotāju vidū, kuri patlaban naudu stiprajiem dzērieniem īpaši ieplāno.
KONTEKSTS:
Saeima 20. jūnijā pirmajā lasījumā atbalstīja akcīzes nodokļa samazināšanu stiprajam alkoholam, tādējādi to samazinot par 15%. Turklāt likumprojektam noteikts steidzamības statuss.
Tāda rīcība seko, jo Igaunija ļoti strauji pieņēmusi grozījumus akcīzes likumā, un tas ietekmē Latvijas pierobežas nodarbinātību un ieņēmumus valsts budžetā.