Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests gatavojas Covid-19 gadījumu pieaugumam

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 7 mēnešiem.

Ņemot vērā situāciju citās valstīs, kā arī to, ka pēc robežu slēgšanas un caur repatriāciju Latvijā atgriežas daudz cilvēku no Covid-19 skartajām valstīm, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) gatavojas Covid-19 saslimušo skaita pieaugumam.

NMPD vadītāja Liene Cipule
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

NMPD vadītāja Liene Cipule intervijā Latvijas Radio stāstīja, ka Covid-19 testu no trešdienas veiks jebkuram no ārzemēm ieceļojušajam, ja viņam ir slimībai raksturīgie simptomi.

Vairs netiks izdalīta specifiska valstu grupa. Tas nozīmē, ka valsts apmaksātas analīzes uz Covid-19 tiks nodrošinātas personām, kurām pēc atgriešanās no ārvalstīm 14 dienu laikā ir parādījušies saslimšanas simptomi – pēkšņs drudzis, klepus un elpas trūkums. 

Cipule gan aicināja cilvēkus būt atbildīgiem. Novērotas tendences, ka cilvēki neierodas uz telti, nepaziņo par savu neierašanos, kā arī, ka cilvēki pārspīlē simptomus. Pašlaik gaidīšanas laiks uz testu Rīgā ir 24 stundas, un reģionos, kur pie katra cilvēka individuāli dodas Centrālā laboratorija, ir vēl ilgāks. Pieprasījums ir ļoti liels, un, lai analīzes varētu paņemt tiem, kuriem tas visvairāk vajadzīgs, NMPD aicina būt atbildīgiem.

"Tests nepalīdzēs pārvarēt Covid-19. Ir jāpaliek mājās, un izteiktu simptomu parādīšanās gadījumā jāzvana 113," uzsvēra Cipule.

NMPD gatavs iesaistīt arī brīvprātīgos, ja redzēs darbus, kur viņus var iesaistīt. Cipule gan norādīja, ka pašlaik visos darbos medicīnas izglītība ir vajadzīga.

Covid-19 izplatības ierobežošana

LSM.lv apkopojis noderīgus ieteikumus, lai izvairītos no Covid-19 izplatības, kā arī par to, ko darīt atbraucējiem no ārzemēm. Apkopoti telefona numuri, uz kuriem zvanīt ar jautājumiem par Covid-19, analīzes nodošanas vietas, skaidrojums, kam veic valsts apmaksātās analīzes.
Bezmaksas informatīvais diennakts tālrunis 8345.
Vienotā mājaslapa saistībā ar Covid-19 - covid19.gov.lv.

Veselības ministrijā arī informēja, ka, ņemot vērā citu valstu pieredzi un mērķi taupīt cilvēkresursus, gadījumā, ja kādam no ģimenes būs apstiprināta Covid-19 saslimšana, pārējiem ģimenes locekļiem laboratoriskos izmeklējumus neveiks. Ja simptomi parādīsies kādam no pārējiem ģimenes locekļiem, būs jāsazinās ar ģimenes ārstu vai arī ar Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu, ja veselības stāvoklis būs smags.

Lai noteiktu, ka persona ir izveseļojusies, pacientam tiks veikti vēl divi testi, lai apstiprinātu vīrusa neesamību organismā. Šo testu veikšanu pieteiks ģimenes ārsts Centrālajā laboratorijā.

Pieņemts arī lēmums, ka stacionārās ārstniecības iestādes strādā paaugstinātas gatavības režīmā un var pārorganizēt sniegtos pakalpojumus. Slimnīcas atkārtotas ambulatorās konsultācijas iespēju robežās varēs sniegt attālināti. Šajā gadījumā pacientu iemaksa par attālināti sniegtajām konsultācijām netiks piemērota un ārstniecības iestādēm tiks kompensēta no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem. Vienlaikus dienas stacionārā tiks sniegti pakalpojumi, kuriem nepieciešams nodrošināt terapijas nepārtrauktību (tai skaitā hematoloģija, ķīmijterapija, hemodialīze un orgānu aizstājējterapija). Tāpat stacionāros tiks veiktas dzīvību glābjošās operācijas.

Turpmāk arī speciālistu konsultācijas pacientam būs savstarpēji jāsaskaņo ģimenes ārstam ar attiecīgo nozares speciālistu. Savukārt zobārstniecībā būs nodrošināta akūtā un neatliekamā medicīniskā palīdzība.

KONTEKSTS:

Ministru kabinets ārkārtas sēdē ceturtdien, 12. martā, nolēma līdz 14. aprīlim valstī izsludināt ārkārtējo situāciju. Lai ierobežotu Covid-19 izplatību, Latvijā no 13. marta slēgtas mācību iestādes, kā arī aizliegti lielie masu pasākumi.

Valdība vienojusies par papildu ierobežojumiem, tostarp pārtraukt starptautiskos pasažieru pārvadājumus caur lidostu un ostu robežšķērsošanas vietām no 17.marta. Vienlaikus valdība atļāva satiksmes ministram izdarīt izņēmumus attiecībā uz starptautisko pasažieru pārvadājumu izpildi. Satiksmes ministrs lēmumu var pieņemt pēc attiecīga pieprasījuma saņemšanas. Tas paredzēts, lai ārzemēs esošie Latvijas valstspiederīgie varētu tikt mājās.

Koronavīruss ''SARS-CoV-2'' un Covid-19 sāka izplatīties 2019. gadā Ķīnas centrālās daļas pilsētā Uhaņā, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku. Pasaules Veselības organizācija norāda, ka Covid-19 sasniedzis globālās pandēmijas līmeni. Daudzās pasaules valstīs, tostarp arī Eiropā, atcelti masu pasākumi, kā arī slēgtas skolas un citas iestādes, lai ierobežotu Covid-19 izplatīšanos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti