Panorāma

Varēs atgūt komisijas maksu

Panorāma

Mūsu karavīru misija Irākā nav izbeigta

Nelegālo cigarešu tirgotājus liks cietumā

Nelegālo cigarešu tirgotājus liks cietumā – izmaiņas likumos drīz skatīs Saeima

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 9 mēnešiem.

Par nelegālo cigarešu tirgošanu varēs likt cietumā. Latvijas Televīzijas raidījuma “Aizliegtais paņēmiens” atklājumi Rīgas Centrāltirgū likuši sasparoties likumu veidotājiem, un jau drīzumā grozījumus sodu sistēmā varētu skatīt Saeima. Tieši kontrabandas cigarešu tirdzniecības kriminalizāciju kā risinājumu ieilgušajai problēmai redz arī Valsts policija.

Par nelikumīgu jebkāda apmēra tabakas izstrādājumu tirgošanu plāno kriminālatbildību
00:00 / 03:46
Lejuplādēt

100 000 eiro – pat tik lieli administratīvie sodi mēdz uzkrāties nelegālo cigarešu tirgotājiem. Šādu situāciju novembra beigās izgaismoja Latvijas Televīzijas Ziņu dienesta raidījums “Aizliegtais paņēmiens”.

Centrāltirgus operācijas laikā paši cigarešu tirgotāji raidījumam stāstīja, ka policija patiešām nāk un viņus soda teju katru dienu, bet, tā kā nevienam no šiem tirgotājiem legālu ienākumu nav, šos sodus piedzīt nevar un uzkrātais parāds tikai aug augumā.

Pēc raidījuma izrādījās – par to, ka šādās situācijās naudas sods mērķi nesasniedz, runāts jau gadiem, uz to norādījuši arī paši likumsargi.

Tagad, pusotru mēnesi pēc raidījuma, iesaistītās ministrijas, policija un citas iestādes vienojušās nelegālo cigarešu tirdzniecību kriminalizēt.

Paredzēts, ka

  • par tirgošanos lielā apmērā - vismaz 100 cigarešu paciņas jeb 10 bloki -  varēs piemērot līdz 5 gadiem cietumā;
  • par 5 bloku tirdzniecību plānots noteikt maksimāli līdz 3 gadiem cietumā,
  • un aiz restēm uz gadu varēs nonākt pat par vienas cigarešu paciņas pārdošanu.

Tāpat visos minētajos gadījumos iespējams piemērot arī īslaicīgu brīvības atņemšanu, piespiedu darbu vai naudas sodu.

“To ir mēģināts pielīdzināt nelikumīgajam alkoholam,” skaidroja Tieslietu ministrijas Krimināltiesību departamenta direktore Indra Gratkovska.

Tieši pieredzi ar nelikumīgā alkohola tirdzniecības kriminalizāciju piemin Valsts policija.

“Atbildība par alkohola tirdzniecību mainīja to situāciju. Un Centrāltirgū mēs tagad runājam par cigarešu tirdzniecību, nevis alkohola tirdzniecību un cigarešu tirdzniecību. “Sigareti, sigareti”, kā tur bija, bet nav jau kā agrāk – “spirt, sigareti”.

Protams, arī pēc tam būs savādākas metodes, tik un tā būs pretdarbība, bet tas atvieglotu mums cīņu ar to visu,” atzina Valsts policijas Rīgas reģiona Kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks Andrejs Sozinovs.

Tiesa, grozījumos iecerēta arī atkāpe, kas ļautu nepārslogot policiju ar neskaitāmiem kriminālprocesiem par maznozīmīgiem pārkāpumiem.

“Ja ir tiešām pirmreizējs gadījums un šis apmērs ir ļoti neliels, tādā gadījumā kriminālprocesa virzītājiem ir iespējams izvērtēt, vai šajā gadījumā ir lietderīgi un samērīgi šo kriminālprocesu virzīt vai ne. Vai, ja viņš ir uzsākts, viņu varētu izbeigt, bet vienlaikus ņemt vērā to, ka, ja cilvēks to ir darījis jau vairākkārt, tad tomēr šis kriminālprocess būtu virzāms,” skaidroja Indra Gratkovska.

Iecerēts, ka tuvākajās nedēļās grozījumus sodu sistēmā varētu skatīt Saeimas Krimināltiesību politikas apakškomisijā un vēlāk kopā ar citiem grozījumiem krimināllikumā virzīt izskatīšanai uzreiz otrajā lasījumā.

Tikmēr Tabakas izstrādājumu ražotāju nacionālās asociācijas pārstāve Marita Jansone norāda - cigarešu kontrabanda nopietnie ietekmē legālo tabakas biznesu. Aplēse rāda, ka kontrabanda katru gadu valstij rada apmēram 60 miljonus eiro zaudējumus.

 KONTEKSTS:

Novembra vidū “Rīgas centrāltirgus” teritorijā, administrācijas ēkā un SIA “Tirdzniecības nams Latgales priekšpilsētā” nomātajā teritorijā Valsts policija veica vairāk nekā 80 kratīšanas, un tika aizturētas vairākas personas. LTV rīcībā esošā informācija liecināja, ka kratīšanās, iespējams, tika meklētas kontrabandas cigaretes.

Pēc policijas kratīšanām LTV raidījums “Aizliegtais paņēmiens” publiskoja savu eksperimentu, kura laikā žurnālisti iefiltrējās šajā biznesā. Noskaidrots, kā tas darbojas un kā budžetam garām iet miljoni eiro, bet viena “točkas” saimnieka ienākumi mēnesī sasniedz 12 000 eiro.Turklāt kontrabandas cigarešu tirgotājiem mēdz būt administratīvie sodi pat 100 000 eiro, bet piedzīt tos nevar, jo sodītajiem nav legālu ienākumu.  

Pēc notikušā Rīgas domes priekšsēdētājs Oļegs Burovs (“Gods kalpot Rīgai”) uzdevis tirgus vadībai lauzt ilggadējo līgumu ar “Tirdzniecības nams Latgales priekšpilsētā”, un nomniekam teritorija jāatbrīvo līdz 13. janvārim.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti