ĪSUMĀ:
- Žurnālistu asociācija 5. aprīlī lūdza prokuratūrai vērtēt NEPLP rīcību LTV konkursā.
- Asociācija norāda – LTV valdē ieceltie kandidāt neatbilst likuma prasībām.
- Prokuratūra nākamajā darbadienā sāka pārbaudi.
- Kopš 9. aprīļa prokuratūra gaida NEPLP paskaidrojumu.
- NEPLP sola paskaidrojumus iesniegt otrdien, 30. aprīlī.
- Asociācija arī vērsās pie Tiesībsarga, kad atklājās – Juhņēviča nav iecelta par vadītāju, jo ir sieviete.
- Atbilde no Tiesībsarga biroja vēl nav saņemta.
Ar iesniegumu Ģenerālprokuratūrā Žurnālistu asociācija vērsās 5. aprīlī. Nākamajā darbdienā prokuratūra sāka pārbaudi, lai izvērtētu asociācijas paustās bažas, ka Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome Latvijas Televīzijas vadības izvēlē, kas beigās noslēdzās ar abu iecelto atlūgumiem, ir rīkojusies nolaidīgi vai pat nelikumīgi.
Asociācijas vadītāja Ivonna Plaude skaidroja, ka likums prasa LTV vadītājiem vismaz 5 gadu pieredzi elektronisko plašsaziņas līdzekļu jomā vai uzņēmumu vadībā, bet par LTV valdes priekšsēdētāju izvēlētajam Eināram Gielam un arī par valdes locekli ieceltajai Evai Juhņēvičai šādas pieredzes nebija, tāpēc radās aizdomas, ka padome, iespējams, rīkojās nolaidīgi vai ļaunprātīgi apzināti izvēlējās neatbilstošus kandidātus.
Asociācija uzskata, ka tādējādi pārkāptas sabiedrības tiesības uz paļāvību, ka padome likumus piemēros taisnīgi. Tāpat ir ne tikai sabojāta paša mediju uzrauga reputācija, kuras dēļ turklāt atkāpās viena no loceklēm, bet arī apdraudēta sabiedriskā medija pastāvēšana.
Turklāt pēc tam, kad padomes priekšsēdētāja Dace Ķezbere politiķiem bija atklājusi, ka Eva Juhņēviča nav iecelta par televīzijas vadītāju, jo viņa ir sieviete, Žurnālistu asociācija vērsusies arī Tiesībsarga birojā.
Tiesībsarga atbildi asociācija vēl gaida. Tāpat kopš 9. aprīļa gaidās ir Ģenerālprokuratūra, kas nākamajā dienā pēc žurnālistu iesnieguma saņemšanas prasīja skaidrojumu mediju uzraugam.
Prokuratūras pārstāve Laura Majevska atzina, ka pieprasītie papildu materiāli vēl nav saņemti.
Padome prokuratūrai pirmdien apsolījusi, ka tuvākajā laikā prasīto informāciju nosūtīs. Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes priekšsēdētājas vietnieks Ivars Āboliņš apgalvoja, ka, vēlākais, ziņas sniegs otrdien.
Viņš uzsvēra, ka padome nav kavējusies ar informācijas sniegšanu, NEPLP arī sazinājās ar prokuratūru, bet prasītās informācijas daudzums ir ļoti liels.
Taču padome iekļaujas noteiktajos termiņos un pat tos apsteigs, iesniedzot visus paskaidrojumus otrdien.
Savukārt Žurnālistu asociācijas teikto par iespējamo likuma neievērošanu Āboliņš noraida, sakot, ka “asociācija melo”, “NEPLP ir ievērojusi visus likumus un mēs to pierādīsim”.
Mediju uzraugs līdz šim uzsvēris, ka Latvijas Televīzijas valdes izvēlē ir ievērojis visus normatīvus. Tam gan nav piekrituši virkne nozares ekspertu un arī politiķi, kas Saeimā domā, ko iesākt ar neatkarīgo mediju padomi.
KONTEKSTS:
Pēdējā laikā NEPLP īpaši asu kritu izpelnījās par Latvijas Televīzijas (LTV) valdes locekļu izvēli, kuri, pat nestājoties amatos, atkāpās. Lai gan uz amatiem tika organizēts atklāts konkurss un LTV darbiniekiem bijusi iespēja iztaujāt kandidātus, taču kritizēti tika gan konkursa nosacījumi, gan NEPLP gala izvēle, lemjot LTV vadību uzticēt Eināram Gielam un Evai Juhņēvičai.
Pārbaudi par NEPLP rīkotā LTV valdes amatu konkursa rezultātu atbilstību likuma prasībām sākusi prokuratūra. Uzmanību NEPLP lēmumiem pievērsušas arī politiskās partijas.
Tikmēr padome nolēma nerīkot jaunu konkursu uz Latvijas Televīzijas valdi, un mainīt LTV statūtus, lai LTV vadību varētu uzticēt tās vienīgajam valdes loceklim Ivaram Priedem, kurš var izvēlēties sev prokūristus.