Aizsardzības ministrs norāda, ka mācības notiks tikai vienu mēnesi gadā un to laikā tiks ievēroti visi nepieciešamie drošības pasākumi.
Saistībā ar esošo militāro teritoriju noslodzi, kā arī jaunas kaujas tehnikas parādīšanos arsenālā viens no Latvijas Nacionālo bruņoto spēku galvenajiem mērķiem ir līdz 2021. gadam paplašināt un pilnveidot armijas poligonus.
Tāpēc tuvākajā nākotnē plānots tādu veidot Nīcas novada Jūrmalciemā, lai karavīri varētu pārbaudīt savas prasmes kaujas šaušanā ar tuvās distances pretgaisa aizsardzības raķetēm RBS 70. Līdz šim tas norisinājās Škēdes poligonā, kas turpmāk būs paredzēts mazāka mēroga apmācībām.
“[Poligons Jūrmalciemā] atstās mazāku ietekmi uz kuģniecību. Tur ir tas rajons, kurā ir vieglāk strādāt, jo mums tad ir drošības perimetrs,” norādīja aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis (Zaļo un Zemnieku savienība).
Tāpat Aizsardzības ministrija informēja, ka poligona teritorijā nekādi būvniecības darbi nenotiks, turklāt apmācības nenotiktu biežāk kā mēnesi gadā.
Nīcas un Rucavas pašvaldību pārstāvji jau gada sākumā tikās ar Aizsardzības ministriju, lai pārrunātu iespējamo problēmas – piemēram, mācību radīto troksni.
“Aizsardzības ministrijas atbilde bija korekta - tas nebūs regulārs, tas būs kaut kas īslaicīgs, iepriekš brīdinot gan piekrastes zvejniekus, gan ciema ļaudis,” pastāstīja Nīcas novada domes priekšsēdētājs Agris Petermanis.
Tāpat iedzīvotājus uztrauc šo militāro apmācību ietekme uz vidi, ņemot vērā to, ka daļa no jaunā poligona varētu atrasties Papes dabas parkā, kas ir viena no lielākajām putnu migrācijas vietām Latvijā un ganības savvaļas zirgiem.
“No vienas puses tas ir vajadzīgs valstij, no otras puses – tas ir dabas parks,” pauda Nīcas iedzīvotāja Māra.
“Mēs te jūrā ejam visu gadu, tajā brīdī mēs nevarēsim iet jūrā. Priekš kam tas ir vajadzīgs?” neizpratni pauž Jūrmalciema iedzīvotājs Andis.
“Ja viņi te kādu brīdi mācās, lai mācās, darās. Es jau esmu to piedzīvojusi, Krievu laikos te arī gāja, brauca un mācības bija, izlaida spiegus un ķēra – paši darījās,” stāstīja Jūrmalciema iedzīvotāja Aija.
“Tad, kad mums bija mācības ''Baltic Zenith'', Šķēdes poligonā bija ieradušās visas nevalstiskās organizācijas, kas ir atbildīgas par vidi, un tad, kad viņiem izstāstīja, kā notiek mācības, tad viņiem vairs nebija nekādu jautājumu par ietekmi uz vidi,” sacīja Bergmanis.
Lai arī jaunus militāros poligonus Aizsardzības ministrija būvēt netaisās, līdz 2021. gadam plānots attīstīt 4 no jau esošajiem - tajā skaitā arī bāzi Ādažos un Skrundas militāro pilsētiņu. Tas varētu izmaksāt aptuveni 25 miljonus eiro.