Panorāma

Krievija raida raķešu triecienus pret Odesu

Panorāma

Panorāma

No 15. maija sabiedriskajā transportā bez maskām

No 15. maija sabiedriskajā transportā vairs nebūs jāvelk maska

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 5 mēnešiem.

Latvijā no svētdienas, 15. maija, atcels prasību valkāt mutes un deguna aizsegu sabiedriskajā transportā, otrdien lēma valdība.

Izmaiņas pieņemtas, jo, samazinoties Covid-19 izplatības riskam līdz zemam līmenim, kas varētu tikt sasniegts maijā, atcelti visi epidemioloģiskās drošības pasākumi. Līdz ar to esot nepieciešams atcelt arī sejas masku lietošanu sabiedriskajā transportā.

"Mēs redzam, ka sabiedriskajā transportā jau tagad viena daļa cilvēku izvēlas masku nevalkāt, un tad notiek arī tādi ekscesi ar kontrolējošiem darbiniekiem, kas aizrāda, un neapmierinātība," sacīja satiksmes ministrs Tālis Linkaits ("Konservatīvie").

Lai gan joprojām ik dienu tiek atklāti ap diviem simtiem ar Covid-19 inficēto, kovida slodze slimnīcās mazinās. Tas ļāvis ekspertiem piekrist Satiksmes ministrijas (SM) aicinājumam atļaut nelietot sejas maskas arī sabiedriskajā transportā. Par to iebildumu nav arī Veselības ministrijai, liecina Tiesību aktu projektu publiskajā portālā pieejamā ministrijas vēstule.

"Tas ir viens pozitīvs lēmums sabiedrībai. (..) Varēsim atkal ielūkoties viens otram sejā," valdības sēdē sacīja aizsardzības ministrs Artis Pabriks ("Attīstībai/Par!"), kurš vadīja sēdi, jo premjers devies darba vizītē uz Kanādu.

Noteikums vēdināt sabiedrisko transportu paliek spēkā. Lietot maskas un sargāt veselību pašiem tiek aicināti cilvēki, kas nejūtas droši vai ir riska grupā.

Epidemiologs Ņikita Trojanskis uzskata – pašreizējā situācijā masku atcelšana sabiedriskajā transportā uz veselības aprūpes sistēmu neatstās smagas sekas.

Runājot par kovida prognozēm nākotnē, Trojanskis norādīja, ka valstis, kas atrodas Eiropas Slimību profilakses centra pārraudzībā, šobrīd gatavojas četriem scenārijiem. Nulles variants, ko uzskata par neticamāko, paredz, ka nākamā viļņa vairs nebūs. Pirmais variants tiek uzskatīts par ticamāku, ka kovids varētu kļūt par sezonālu saslimšanu, bet neradītu lielu slodzi slimnīcām. Otrais scenārijs nozīmētu vēl lipīgāku variantu, bet tas joprojām neradītu lielu slodzi slimnīcām. Trešais variants – vispesimistiskākais, ka nāktu jauns kovida variants, kas būtu tikpat lipīgs kā omikrons, bet ar tikpat smagu slimības gaitu kā delta paveidam.

Pašlaik nav iespējams prognozēt, kurš no scenārijiem piepildīsies, kā arī to, kad tas notiks. Trojanskis pieļāva, ka līdzīgi kā iepriekš, Latvijai būs dažas nedēļas, lai sagatavotos. Veselības ministrs Daniels Pavļuts ("Attīstībai/Par!") norādīja, ka ministrija strādājusi pie kovida attīstības trim scenārijiem.

"(..) Mēs esam faktiski šobrīd izstrādājuši un maija beigās valdībā prezentēsim. Virzīsim apstiprināšanai scenārijus, kurus mēs redzam. Trīs [scenārijus]," sacīja ministrs.

Pavļuts piebilda, ka būtiski veidot sabiedrības, tajā skaitā arī valdības izpratni, lai nepieciešamības gadījumā varētu laikus reaģēt.

KONTEKSTS:

Kopš 2020. gada pavasara Latvija līdz ar citām Eiropas valstīm piedzīvoja vairākus Covid-19 uzliesmojumus. Pērnā gada nogalē bažas sāka radīt Covid-19 vīrusa omikrona paveida izplatība, kas vairākās valstīs novērota straujos tempos. Šogad kopš janvāra būtisks saslimstības vilnis tika novērots arī Latvijā, vienlaikus situācijai slimnīcās saglabājoties stabilai.

No 1. aprīļa atcelta lielākā daļa Covid-19 epidemioloģiskās drošības pasākumu, saglabājot dažus izņēmumus riskantās vidēs, piemēram, veselības aprūpē, sociālās aprūpes iestādēs, ieslodzījuma vietās un citur. Tostarp saglabāta prasība par medicīnisko masku vai FFP2 respiratoru lietošanu ārstniecības iestādēs, sociālās aprūpes iestādēs un sabiedriskajā transportā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti