No amata atkāpjas NEPLP locekle Gunta Līdaka

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem un 6 mēnešiem.

Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) locekle Gunta Līdaka, kura bijusi atbildīga par komercmediju nozares pārraudzību, paziņojusi par atkāpšanos no amata. Līdaka norāda, ka pašreizējā situācijā, kas izveidojusies ap NEPLP, viņa uzskata par neiespējamu turpināt darbu. Tikmēr pārējie NEPLP locekļi no saviem amatiem atkāpties negrasās.

Līdaka: nav iespēju konstruktīvi strādāt

No amata atkāpjas NEPLP locekle Gunta Līdaka
00:00 / 04:04
Lejuplādēt

NEPLP locekle Gunta Līdaka lēmumu atkāpties no amata pieņēmusi piektdienas, 12. aprīļa, rītā, viņa apliecināja LTV un Latvijas Radio. Viņa uzskata, ka izveidojusies krīzes situācija un tai jāmeklē risinājumi.

“Domāju – ja mans lēmums kaut kādā veidā palīdzēs uzsākt diskusiju par sabiedrisko mediju tālāku attīstību, es būšu tikai priecīga un labprāt tajā iesaistīšos. Bet pašreiz šis konflikts tiek eskalēts arvien vairāk, tas nedod iespēju konstruktīvi strādāt,” sacīja Līdaka.

Viņas ieskatā Latvijā izveidojusies savstarpēja neuzticēšanās krīze starp medijiem, politiku un sabiedrību. Vajadzētu šo situāciju analizēt, izdarīt secinājumus un pieņemt loģiskus lēmumus, lai Latvijā būtu stipri sabiedriskie mediji un stipra mediju vide.

Risinājumi esot vajadzīgi vairāki, un viņa uzskaita tos: “Mediju kritika, sabiedrisko mediju likums, mediju satura stiprināšana, arī komercmedijos, kvalitatīva satura radīšana. Man gribētos, lai vienreiz mēs sāktu runāt par savstarpējo sadarbošanos un uzticēšanos.”

Līdaka bijusi vienīgā mediju padomes locekle, kas balsoja pret farmācijas kompānijas "Olainfarm" mārketinga tirgus datu analītiķi Eināru Gielu LTV valdes priekšsēdētāja amatā. Viņa atbalstīja vadītāja amatā par valdes locekli ievēlēto simtgades Dziesmu un deju svētku izpilddirektori Evu Juhņēviču.

Līdaka pieļauj, ka arī viedokļu par LTV valdi atšķirībai starp NEPLP locekļiem bijusi nozīme lēmuma pieņemšanā.

Arī LTV rīcībā esošā neoficiālā informācija liecina, ka Līdakas attiecības ar pārējiem NEPLP locekļiem kļuvušas saspīlētas viņas atšķirīgās nostājas dēļ saistībā ar LTV valdes kandidātu atlasi.

Pārējie NEPLP locekļi paliek amatos

Līdaka gan vienīgā NEPLP locekle, kas plāno pamest amatu. To apliecināja NEPLP locekle Aurēlija Ieva Druviete un Ivars Āboliņš, arī Patriks Grīva, kurš norādīja: „Tas politiskais spiediens pēdējās nedēļās vienkārši bijis bezprecedenta liels pret neatkarīgu institūciju NEPLP. Un zināmā mērā var piekrist, ka profesionāli strādāt šādos apstākļos nav iespējams. Taču atkāpties es nekādos apstākļos negrasos, jo man ir dota uzticība tāpat kā citiem. Un es nevienu netaisos pievilt sabiedrībā.”

NEPLP priekšsēdētāja Dace Ķezbere atzina, ka vēl nebija informēta par Līdakas atkāpšanos. Ķezbere uzskata, ka līdz šim NEPLP strādājusi kā komanda. „Protams, nav bijis tā, ka visi lēmumi un visi jautājumi tika skatīti viennozīmīgi un vienprātīgi. Bet mēs esam allaž izdiskutējuši un allaž nonākuši pie kopēja viedokļa. Ja Līdakas kundzei ir bijis cits viedoklis, viņa to ir paudusi, tāpat kā Āboliņa kungs ir paudis savu viedokli, kas ir fiksēts sēdes protokolos. Tā ir bijis, jā. Bet mēs esam strādājuši kā komanda līdz šim,” sacīja Ķezbere.

Arī NEPLP vadītāja atkāpties neplāno: „Es domāju, ka mums ir jāstrādā. Mums ir diezgan daudz uzdevumu, kas ir jāveic. Kamēr nav likuma grozījumu, kamēr nav jauna likuma, tikmēr ir jāstrādā.”

NEPLP norāda, ka respektē Līdakas lēmumu un uzskata, ka politiķu radītā spriedze ap sabiedriskā medija vadības jautājumu un padomes lēmumu pieņemšanas procesu ir nepieņemama. Ķezbere pieļauj, ka Līdakas atlūgums varētu būt emocionāla reakcija pēc šonedēļ notikušās  diskusijas LTV7 raidījumā “Punkti uz i”.

Pēc oficiāla iesnieguma saņemšanas no Līdakas NEPLP divu nedēļu laikā ar to vērsīsies Saeimā, jo NEPLP locekļus no amata atstādina tikai ar parlamenta balsojumu.

NEPLP kritika nerimst

Savukārt Latvijas Žurnālistu asociācijas valdes priekšsēdētāja Ivonna Plaude intervijā Latvijas Radio raidījumā “Pēcpusdiena” pauda, ka spriedzi un krīzes situāciju kāpināja pati NEPLP gan ar lēmumu atlaist LTV  iepriekšējās valdes divus locekļus, gan ar jaunu valdes locekļu izvēli. Saistībā ar situāciju LTV asociācija vērsusies Valsts prezidenta kancelejā, kā arī apsver iespēju vērsties pie tiesībsarga par valsts kapitāldaļu pārvaldības modeli un Valsts kontroles pārmetumiem.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Tikmēr Saeimas koalīcijas partiju vidū nostiprinās viedoklis, ka šis NEPLP sastāvs vairs nav darboties spējīgs. Tādēļ tiek meklēti tiesiski risinājumi, kā pirms termiņa nomainīt pārējos padomes locekļus.

Piektdien NEPLP pārstāvji bija uzaicināti uz tikšanos ar Jaunās konservatīvās partijas (JKP) Saeimas frakciju. Arī pēc šīs sarunas deputātu vērtējums pašreizējās padomes darbam joprojām ir kritisks.

“Mums ir jāsecina tomēr, ka pašreizējās sastāvā acīmredzot NEPLP nav darboties spējīga.

To liecina daudzi neatrisinātie jautājumi gan ar LTV vadību, gan ar Krievijas milzīgo ietekmi mūsu informatīvajā telpā,” pauda JKP Saeimas frakcijas priekšsēdētāja Juta Strīķe.

Strīķe pieļāva, ka arī citiem NEPLP pārstāvjiem vajadzētu sekot Līdakas piemēram un atkāpties no amata.

Koalīcijas partijas lūdza Saeimas Juridiskā biroja ekspertus sagatavot skaidrojumu par likuma regulējumu visas padomes vai atsevišķu tās locekļu atbrīvošanai no amata. Pēc šī atzinuma saņemšanas nākamās nedēļas vidū partijas lems par tālāko rīcību.

KONTEKSTS:

Guntu Līdaku līdz ar vēl trijiem kandidātiem NEPLP locekles amatā Saeima apstiprināja 2017. gada janvārī.

Pēdējā laikā NEPLP īpaši asu kritu izpelnījās par Latvijas Televīzijas (LTV) valdes locekļu izvēli, kuri, pat nestājoties amatos, atkāpās. Lai gan uz amatiem tika organizēts atklāts konkurss un LTV darbiniekiem bijusi iespēja iztaujāt kandidātus, taču kritizēti tika gan konkursa nosacījumi, gan NEPLP gala izvēle, lemjot LTV vadību uzticēt Eināram Gielam un Evai Juhņēvičai.

Pārbaudi par NEPLP rīkotā LTV valdes amatu konkursa rezultātu atbilstību likuma prasībām sākusi prokuratūra. Uzmanību NEPLP lēmumiem pievērsušas arī politiskās partijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti