Tiesnese Ilze Celmiņa vairāk nekā desmit gadus piedalās normatīvo aktu izstrādē ģimenes tiesībās, lasa lekcijas un ir palīdzējusi tapt brošūrai “Vardarbībai patīk klusums”. Sarunā viņa arī stāstīja, ka apguvusi tā saukto Dulusas (Duluth) modeli ASV, kura pamatā ir efektīva starpistitucionāla sadarbība, kurā iesaistīts gan tiesnesis, gan prokurors, gan sociālais darbinieks un citi eksperti. Šis modelis pārstāv koordinētu kopienas atbildi uz vardarbību ģimenē.
Tiesnese Celmiņa stāstīja par to, ka izmaiņas likumdošanā notiek pamazām: “Šī sistēma faktiski jau ir veidojusies nu jau 10 gadu. Man ir bijis tas gods stāvēt klāt daudziem grozījumiem, kas ir veikti likumdošanā. Tas notiek soli pa solim.
Es visu laiku, cik man ir iespējams, klausos jūsu stāstus, un, ja arī kādreiz mani kolēģi ir noraidījuši šo pieteikumu un ir palicis rūgtums, jāsaprot, ka tiesneši arī nāk no mūsu sabiedrības. Mēs visi esam auguši, mūsu vecāku paaudzes audzināti.”
"Dod pieci! 2020", seko līdzi tiešraidei!
Labdarības maratons "Dod pieci!" 152 stundu garā tiešraidē šogad vāca līdzekļus, lai palīdzētu cilvēkiem, kas cietuši no vardarbības ģimenē. Minimālais ziedojums 5 eiro palīdz stundu būt drošībā cilvēkam, kurš bēg no fiziskas, emocionālas vai ekonomiskas vardarbības.
Ziedot ar dziesmu iespējams līdz 10. janvārim labdarības maratona mājaslapā dodpieci.lv.
Ja saskaries ar vardarbību ģimenē, palīdzības pieteikuma anketu iespējams aizpildīt "Dod pieci! 2020" mājaslapā.
Viņa atzīmēja, ka atbildīgajām institūcijām atpazīt vardarbību ģimenē ir sarežģīti: “Tā starpība, kas ir starp sīku ikdienas kašķi un emocionālu vai psiholoģisko vardarbību, var būt neatpazīta. Tas pats notiek ar policistiem, arī ar prokuroriem, kas saka: "Kāpēc sodīt to cilvēku, upuris pats pēc tiesas lēmuma viņu pasauca savā mājā un lūdza kaut ko palīdzēt." Bet tam visam ir iespējams tiesisks ceļš,” skaidroja Celmiņa.
Celmiņa arī atzīmēja, ka, viņasprāt, likumdošanā problēmu nav, tās saistās ar atbildīgo amatpersonu attieksmi pret vardarbību ģimenē: “No atbildīgajām amatpersonām ir jāprasa labā griba un vēlme sadarboties. Es domāju, ka likumdošanā nav problēmu, ir vajadzīga labā griba.”
Cietušos tiesnese aicināja iesniegt pieteikumu pagaidu aizsardzībai pret vardarbību ģimenē, lai saņemtu ātru palīdzību, tas tiek izskatīts vienas darba dienas laikā.
“Ir pieteikums pagaidu aizsardzībai pret vardarbību, kas ir izstrādāts draudzīgs, kuru ir vienkārši aizpildīt. Centrs “Marta” to ir ievietojis savā mājaslapā ar paskaidrojumiem. Tas ir pirmais, ko uzreiz var darīt – nekavējoties nākt uz tiesu. Tiesa šo pieteikumu izskata vienas darba dienas laikā. Tas ir ļoti īss termiņš.
Tā būs palīdzība, ka varmāka būs spiests iet ārā no mājas, viņam būs noteikts kontaktēšanās aizliegums, viņam būs aizliegts rīkoties ar cietušās personas datiem, un, iespējams, arī aizliegs kontaktēties ar bērniem.
Tas ir izstrādāts, tā lai būtu pietiekoši draudzīgs – bez valsts nodevas, ātri izskatāms, un izpilde aiziet policijai. Policija meklē varmāku, izsniedz šo lēmumu un kontrolē šī lēmuma izpildi.”
Celmiņa arī stāstīja, ka pašlaik Tieslietu ministrijā tiek strādāts pie likuma grozījumiem par obligātajiem uzvedības korekcijas kursiem cilvēkiem, uz kuriem attiecas pagaidu aizsardzības pieteikums, par tiem tiek diskutēts Saeimā.
Tiesnese skaidroja, ka svarīgs aspekts, pie kura ir jāstrādā, ir starpinstitucionālā sadarbība un neformālo padomju izveide. Zīmīga loma šo padomju veidošanā ir resursu centram “Marta”: “Atsevišķas institūcijas ir izveidojušas neformālās padomes, kas sanāk savā starpā un diskutē par šiem jautājumiem. Arī centrs “Marta” diezgan bieži iniciē šīs grupas un aicina piedalīties gan prokurorus, gan tiesnešus.”
“Likumdošanā nav nostiprināts šis savstarpējās sadarbības modelis, bet tas varētu attīstīties arī tālāk. Man bija iespēja mācīties Amerikā šo Dulusas (Duluth) modeli. Tā princips ir tāds, ka advokāti, tiesneši, sociālie darbinieki, eksperti sēž pie viena galda, ne tik daudz lai diskutētu par vienu konkrētu gadījumu, bet lai diskutētu par to, kādas ir tendences. Tikai kopēji diskutējot un pasakot: “Jā, mēs redzam ka šeit ir problēma,” ir iespēja to atrisināt,” skaidroja tiesnese.
KONTEKSTS
Sešu gadu laikā labdarības maratonā “Dod pieci!” saziedoti kopumā 1,3 miljoni eiro. Katru gadu šī akcija aktualizē kādu Latvijas sabiedrībā nozīmīgu tēmu. Šogad ziedojumi tiek novirzīti atbalstam cilvēkiem, kas cietuši no vardarbības ģimenē. Iepriekšējos gados ziedots senioriem, speciālo asistentu nodrošināšanai bērniem ar īpašām vajadzībām, atbalstam ar vēzi slimajiem pacientiem, bērniem, kas palikuši bez vecākiem, jaunajiem vecākiem un neārstējami slimiem cilvēkiem.