Panorāma

SM izstrādājusi jaunu kārtību auto nodokļa aprēķinam

Panorāma

Kersti Kaljulaida: Lai Igaunija domā par nākotni!

Solītās algas vietā – piespiedu laulības

No piespiedu laulības aizbēgusī: Man nebija, ar ko aprunāties pirms fiktīvajāma precībām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Lai gan kampaņas pret cilvēku tirdzniecību notiek regulāri, ik gadu vismaz 45 latvietes, 25 igaunietes un 25 lietuvietes Īrijā noslēdz fiktīvas laulības. Lai citas jaunas sievietes brīdinātu, ka ne vienmēr galamērķī gaida darbs un solītā alga, nu pieturās izvietoti brīdinoši plakāti.

Jaunajām sievietēm, kuras no Īrijas uz Latviju atbēg jau kā precētas sievas, stāsti ir līdzīgi. Baidoties par sevi, viņas nevēlas rādīt seju. Taču piekrīt aprakstīt notikušo, lai pasargātu citas.

“Draudzene uzaicināja ciemos uz Īriju un apsolīja man tur atrast darbu. Lidmašīnas biļeti nopirka Ina. Dublinā es dzīvoju pie viņas. Ina aizbildinājās, ka manu darbavietu aizņēmis kāds cits. Jāgaida, līdz vieta atbrīvosies, vai Ina meklēs citu iespēju. Kādu dienu dzīvoklī ieradās vīrietis vārdā Hamids. Viņš man solīja drošību un atsevišķu dzīvojamo istabu, kā arī darbu. Bet darbu man pagādās tikai tādā gadījumā, ja es piekritīšu apprecēties ar viņu.

Draudzene atcerējās, ka viņa segusi visus ar atlidošanu saistītos izdevumus un es esmu viņai parādā par izmitināšanu, ka parāds jāatdod.

Es nesapratu, ka ar mani manipulē, tāpēc piekritu noslēgt laulību ar Hamidu. Man nebija, ar ko aprunāties! Mammai bija vienalga, ko daru, lai tikai nesēžu viņai uz kakla.

Pēc kāzām man bija jāiet kopā ar vīru uz kaut kādu imigrācijas iestādi kārtot viņam uzturēšanās atļauju. Mans vīrs mani izmantoja, liekot nodarboties ar seksu vienmēr, kad viņš gribēja. Es to neizturēju un atgriezos Latvijā.”

Šādus stāstus starptautiskā pētījumā Īrijā stāstīja vismaz 40 meitenes no Latvijas, kā arī 25 no Igaunijas un tikpat daudz no Lietuvas. “Ļoti daudzas ir ar zemu izglītības līmeni. Meitenes, kas nezina valodas. Viņas bieži dzīvo trūcīgos apstākļos, un viņām nav darba. Viņām nav arī līdzcilvēku, kas atbalstītu. Šādi cilvēki visvairāk  uzticas viltus darba un laulību piedāvājumiem,” stāsta Noziedzības novēršanas institūta vadošā pētniece Minna Viuhko.

Pētnieki gan secinājuši, ka normatīvajos aktos izmaiņas nav vajadzīgas. Jau tagad ir pateikts, ka cilvēku tirdzniecība ir nelegāla un par to draud sods. Tāpēc nākamais mērķis ir pietiekami plaši izglītot atbildīgo iestāžu darbiniekus, kam šādas viltus laulības jāatpazīst, norāda projekta “Hestia” vadītāja Lāsma Stabiņa.

Patlaban divas sievietes no Latvijas saņem valsts apmaksātu sociālo rehabilitāciju, lai atgūtos pēc pārdzīvotā. Viena slēdza laulību Īrijā, otra – Kiprā.

Ziņots, ka šogad ierosināti jau pieci kriminālprocesi saistībā ar cilvēku tirdzniecību un fiktīvajām laulībām, bet katrā no tiem tiesātas piecu pāru laulības un likuma pārkāpēja centieni savervēt papildu sievietes.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti