Iespēju apgūt valsts aizsardzības mācību šajā mācību gadā izmanto 165 audzēkņi 13 Latvijas skolās, kuras piedalās pilotprojektā.
No septembra šāda iespēja būs jauniešiem vēl 48 skolās, kas atsaukušās Jaunsardzes un informācijas centra aicinājumam.
Aizsardzības ministrijas (AM) vadība piektdien, 29. martā, tikās ar jaunsargu instruktoriem un skolu pārstāvjiem, lai pārrunātu jaunā priekšmeta ieviešanu un īstenošanu nākamajā mācību gadā.
Šim projektam iecerējis pievienoties arī Ogres tehnikums.
"Mūsu jaunieši – it īpaši tie, kas mācās mežsaimniecības izglītības programmās, jau darbojas Jaunsardzē un arī Zemessardzē. Tad, kad pie mums ieradās Jaunsardzes instruktori un runāja ar audzēkņiem, tad jauniešiem bija ļoti liela interese. Un mums jau tagad tehnikumā darbojas jaunsardzes instruktors," stāstīja Ogres tehnikuma direktore Ilze Brante.
Savukārt Raunas vidusskola pilotprojektam pievienojās jau pagājušā gada septembrī.
"Patiesību sakot, tas aicinājums un vilkme nāca no pašiem jauniešiem. Devītās klases jaunieši izteica vēlmi īstenot valsts aizsardzības mācību, un viņi bija gatavi turpināt mācības Raunas vidusskolā, ja Raunas vidusskola ies šo pilotprojekta ceļu. Pamatojoties uz viņu lēmumu, uz viņu jautājumiem, es nolēmu, ka tas ir jādara," teica Raunas vidusskolas direktors Edgars Plētiens.
Atbildīgās amatpersonas uzsver – valsts aizsardzības mācība ļauj apgūt arī tādas prasmes, kas noderēs civilajā dzīvē.
"Valsts aizsardzības mācība katrā ziņā nav jaunatnes militarizēšana, bet gan tādu iemaņu kā līderība, komandas darbs un, protams, militāro pamatiemaņu iegūšana," sacīja Jaunsardzes un informācijas centra direktors Aivis Mirbahs.
Pašlaik aizsardzības mācība tiek piedāvāta kā izvēles priekšmets, kas tiek apgūts vienu pilnu dienu mēnesī. Vasarā visiem audzēkņiem plānota kopīga nometne mācību gada laikā iegūto iemaņu nostiprināšanai.
Sākot ar 2024. gadu, valsts aizsardzības mācību plānots ieviest kā obligātu priekšmetu visās valsts vidējās izglītības iestādēs.