Panorāma

Par budžeta naudu atbalsta arī viltus ziņu izplatītājus

Panorāma

Valsts policijas kampaņa pret agresiju uz ceļa

Atbalsta FKTK pievienošanu Latvijas Bankai

Norāda arī uz riskiem Latvijas Bankas un FKTK apvienošanā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 5 mēnešiem.

Ministru kabinets otrdien, 26. maijā, konceptuāli atbalstījis Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) pievienošanu Latvijas Bankai. Apvienošana ļaušot abām iestādēm labāk pildīt savus uzdevumus un ietaupīt naudu, taču pastāv arī riski. Galīgais lēmums būs jāpieņem Saeimai.

Saeima jau pērn ar grozījumiem Latvijas Bankas likumā noteica, ka par banku uzraudzību atbildīgo FKTK vajadzētu pievienot Latvijas Bankai. Parlamentārieši uzdeva valdībai izstrādāt vajadzīgos likuma grozījumus, kā arī Finanšu ministrijai (FM), Latvijas Bankai un FKTK izvērtēt, ko šāds solis dotu.

"Mūsu izvērtējums parāda, ka tur ir zināmi ieguvumi informācijas plūsmas pusē, proti, viss atrodas vienā institūcijā, un līdz ar to tas redzējums ir krietni plašāks.

Mēs varam arī reaģēt un rīkoties ātrāk," atzina Latvijas Bankas prezidents Mārtiņš Kazāks.

"Vēl, protams, ir ļoti svarīga tāda lieta, kā labāka spēja organizēt administratīvos procesus. Protams, tie ir arī materiāltehniskie resursi, kur mēs saskatām iespējas iegūt ietaupījumu," piebilda FKTK priekšsēdētāja Santa Purgaile.

Iestāžu izvērtējumā gan norādīti arī riski, Latvijas Bankai kļūstot atbildīgai arī par komercbanku uzraudzību.

Augstākais no tiem ir tas, ka Latvijas Banka savus esošos uzdevumus varētu vērtēt augstāk nekā jaunos pienākumus.

Tā kā Latvijas Bankas galvenais mērķis ir noturēt stabilas cenas, komercbankas varētu paļauties, ka ilgtermiņa stabilitātes vārdā centrālā banka tās grūtā brīdī glābs, kas var mudināt komercbankas strādāt pārgalvīgāk.

"Šis ir ļoti būtisks risks, bet tajā pašā laikā šis risks ir vadāms ar pareizi sakārtotu organizatorisko struktūru, pārvaldību un lēmumu pieņemšanas procesu. Šajā apvienošanas stāstā ļoti svarīgi ir uzsvērt, ka uzraudzībai un noregulējumam ir jābūt pilnīgi neatkarīgai funkcijai, un šai funkcijai ir jāspēj pieņemt neatkarīgus lēmumus," atzīmēja Purgaile.

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") pēc valdības paustā konceptuālā atbalsta pauda pārliecību, ka FKTK pievienošana Latvijas Bankai ļaus uzlabot komercbanku pārraudzību Latvijā, kā arī ietaupīt ievērojamus līdzekļus.

Līdz oktobra beigām plānots izstrādāt jaunu likumu par Latvijas Banku. Pēc tam likumu skatīs Saeima, pieņemot gala lēmumu par FKTK pievienošanu Latvijas Bankai. Kopīgs darbs varētu tikt sākts 2022. vai 2023. gadā, teica finanšu ministrs Jānis Reirs ("Jaunā Vienotība").

Pie jaunā likuma par Latvijas Banku strādās Saeimas Budžeta komisijas, kā arī FKTK un Latvijas Bankas speciālisti, teica Reirs. Viņš atzīmēja, ka FKTK pievienošana Latvijas Bankai būtu loģisks finanšu sektora kapitālā remonta noslēgums.

KONTEKSTS:

Līdz 2001. gadam banku sektora uzraudzība jau bija Latvijas Bankas kompetencē. Tas mainījās 2001. gadā, kad Latvijas Bankai šī funkcija tika noņemta un tika izveidota FKTK. FM bija uzdots vērtēt iespējas komisiju apvienot ar Latvijas Banku – būtībā veikt atgriezenisku darbību. Un šogad maijā FM paziņoja, ka rosina FKTK pievienot centrālajai bankai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti