Saeimas Mandātu komisijas deputāti šodien sanāca uz pirmo sēdi, un viens no pirmajiem tās darba kārtības jautājumiem bija lemt par tālāko virzību 23 tūkstošu Latvijas iedzīvotāju rosinātajai iniciatīvai "Par visu ģimeņu tiesisko aizsardzību". Vairāki runātāji sēdē atgādināja, ka iepriekšējā Saeima ir ignorējusi un nav izpildījusi Satversmes tiesas uzstādījumu par visu ģimeņu aizsardzību.
"Tas ir likumdevēja pienākums ieviest visām ģimenēm aizsardzību, arī viendzimuma," norādīja Tieslietu ministrijas Civiltiesību departamenta direktore Dagnija Palčevska.
Komisijas deputātu viedokļi par iniciatīvas virzīšanu izskatīšanai Saeimā dalījās.
"Atbalstīt kādas citas iniciatīvas kā tikai un vienīgi dabiskas ģimenes ir laikam neatbilstoši," sacīja Saeimas deputāts Edmunds Zivtiņš ("Latvija pirmajā vietā"). Arī Nacionālās apvienības deputāts Raivis Dzintars sacīja, ka balsos pret iniciatīvu, jo paralēlas institūcijas laulībai nav gatavs atbalstīt.
Savukārt parlamentāriete Antoņina Ņenaševa ("Progresīvie") uzsvēra, ka demokrātiskā valstī šādu jautājumu nevar neskatīt.
Pieci "Jaunās Vienotības" un "Progresīvo" deputāti balsoja "par", bet astoņi pārējo frakciju deputāti "pret". Tādējādi iniciatīvas tālākās virzības izskatīšana Saeimā tika noraidīta.
KONTEKSTS:
Likumdevējiem līdz šī gada 1. jūnijam bija jānovērš Darba likumā noteiktā par atvaļinājumu tikai bērna tēvam neatbilstība Satversmei. Tā lēma Satversmes tiesa (ST), izskatot sievietes iesniegumu, kuras partnere nesaņēma pēc bērna piedzimšanas paredzēto atvaļinājumu. Tiesā uzsvēra, ka ģimene nav tikai laulībā balstīta savienība. Tādēļ valsts pienākums ir aizsargāt un atbalstīt arī viendzimuma partneru ģimenes. ST spriedums neskar laulības institūtu, kas definēts kā sievietes un vīrieša savienība.
Arī "Latvijas Senioru kopienu apvienība" (LSKA) atzinīgi vērtējusi piedāvāto regulējumu, norādot, ka noteikt kritērijus, pēc kādiem juridiski var formulēt, kas ir ģimene, un atbilstoši tam noteikt ģimenes sociāli ekonomisko aizsardzību un atbalstu, ir būtiski arī daudziem senioriem, jo Latvijā netrūkst gadījumu, kad dažādu iemeslu dēļ vecāka gadu gājuma cilvēki dzīvo kopā vienā mājsaimniecībā un rūpējas viens par otru, kamēr viņu juridiskie laulātie vai tuvākie radinieki par šiem cilvēkiem neliekas ne zinis.
Iepriekš ziņots, ka Saeimā varētu pietikt balsu Civilās savienības likumam. Tomēr to pieņemt neizdevās. Tā rezultātā desmitiem viendzimuma ģimenes lūgušas ģimenes fakta konstatāciju tiesas ceļā, daudzas jau to saņēmušas. Tāpat arī kustība "Dzīvesbiedri" Saeimā iesniedza līdzdalības platformas "Manabalss.lv" iniciatīvu "Par visu ģimeņu tiesisko aizsardzību" ar 23 544 Latvijas iedzīvotāju parakstiem.
Vienlaikus Centrālajā vēlēšanu komisijā notika parakstu vākšana par grozījumiem Satversmē. Iniciatori "Latvijas vīru biedrība" piedāvāja noteikt, ka ģimenes pamatā ir laulība, asinsradniecība vai adopcija, tādējādi izslēdzot viendzimuma pārus no tādiem, kas var veidot ģimeni. Parakstu vākšana nebija veiksmīga. Arī vairāki juristi un nevalstiskās organizācijas ir pret Civilās savienības likumu.